Can sıkıntısından Linux Kurmak

Başlatan mistek, 06 Ağustos 2013, 01:30:06

trgtylcnky

Linux Mint benim en son kullandığım dağıtım. Basit, kullanıcıyı pek yormayan bir yapısı var. Donanım desteği konusunda sıkıntı çıkmazsa kolay alışırsınız. Format atmayı , diski bölmeyi biliyorsanız çok zorlanacağınızı sanmam. Ben elle bölümlendirme aracını beğenmiştim, bazılarında çok karışık oluyor. Yanlış bilmiyorsam zaten bir "Live CD/DVD" imajı verdiği için önce açıp sistemi bir kurcalayabiliyorsunuz, sonra bir yandan internete girerken, oyun oynarken vs diğer yandan kurulum yapabilirsiniz. Bu sayede takıldığınız yerde ekran görüntüsünü şak diye alıp internetten sormak mümkün olacaktır. Ayrıca, sizden masaüstü ortamı seçmenizi isterse Gnome3 önerilmiyor, Cinnamon da bana biraz hantal geldi. Gnome2 biraz demode gelebilir, Mate'yi deneyebilirsiniz. İlk adım için çok iyi bir tercih, kolay gelsin.

Mr.Java

Bilgisayarın donanım seviyesi ne durumda ? Ubuntu 12.04 sürümünde ne kadar cpu ısınma sorunu halledildi desede pek tavsiye etmiyorum.Özellikle laptoplarda sıkıntı yaratıyor.Mint mate güzeldir hızlıdır.Linux sürümlerinde en hoşuma giden performans/görsel olarak xubuntu oluyor nedense.Lubuntuda çok hızlıdır fakat görseli kötüdür.Burada biz boş yere tavsiyede bulunuruz başlangıç olarak kullanıcağın dağıtım belli.Xubuntu-Lubuntu-Kubuntu-Mint-Cinnamon bu dağıtımlardan hangisi hoşuna giderse onu kullan.Bunların dışına da çıkmanızı tavsiye etmem.

mistek

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 22 Ağustos 2013, 00:15:27
Bilgisayarın donanım seviyesi ne durumda ? Ubuntu 12.04 sürümünde ne kadar cpu ısınma sorunu halledildi desede pek tavsiye etmiyorum.Özellikle laptoplarda sıkıntı yaratıyor.Mint mate güzeldir hızlıdır.Linux sürümlerinde en hoşuma giden performans/görsel olarak xubuntu oluyor nedense.Lubuntuda çok hızlıdır fakat görseli kötüdür.Burada biz boş yere tavsiyede bulunuruz başlangıç olarak kullanıcağın dağıtım belli.Xubuntu-Lubuntu-Kubuntu-Mint-Cinnamon bu dağıtımlardan hangisi hoşuna giderse onu kullan.Bunların dışına da çıkmanızı tavsiye etmem.

Bilgisayar
İntel P8700 core2duo 2.53ghz
4GB DDR2 Ram
320GB HDD 5400rpm
Casper Nirvana.

Windowsu değiştirmekteki diğer amacımda ısınma durumuna yönelik aslında. Bu konuda bir değişme oluyor mu?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Mr.Java

Aslında bu arz talep ilişkisine benzer.Linuxta görsellikten uzak en iyi performans için Lubuntu>Xubuntu>Mint>Ubuntu diye söyleyebiliriz.Buradaki eşleşmede Xubuntu ve mint'te yer değişebilir.Kısacası donanım sorunsuz görsellikte olsun ee olmuşken hızlıda olsun derseniz mint mate.Ama yok görsellikle işim maksimum verim alacağım derseniz pentium II bilgisayari bile çoşturan Lubuntu deneyebilirsiniz :)

memo333

ubuntu wubi ile hiç boot moot uğraşmadan paralel olarak işletim sistemi kuruyorsunuz ve gayet başarılı..

sadece önerim hdd'de boş bir sürücü tanımlayın 40-50gblık oraya ubuntuyu kurun..

bir sıkıntı yaşamadım kaldırmak ise windowsun program ekle-kaldırdan yapılabiliyor :)

not: fm2014 linux uyumlu :P
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

metaltrrocker

Fedoradan sıkıldım ve aşırı hantallaşmıştı. ve linux mint denedim.13.ncü versiyonda repository hataları aldım düzeltmek için baya vakit harcadım.şimdi 15' indiriyorum deneyelim bakalım:D

metaltrrocker

Linux mint i kurdum kurmasına ama wobbly(sallanan pencereler) efektini bumblebee ve compiz i kurduktan sonra çalıştıramadım.Sallanan pencereler benim favori efektim idi halbuki.Hala uğraşıyorum diğer efektleri çalıştırıp da sallanan pencereler(wobbly) yi çalıştıramayan varmı?

mesaj birleştirme:: 25 Ağustos 2013, 16:58:44

Terminal den "ccsm" komutunu çalıştırınca herşey gönlümce oldu.Tek seferliğine terminalden compiz i çalıştırmak gerekiyor bu durumda.

snngny

Adım adım sorularını yanıtlamaya çalışayım. :)

1)Sağda solda Linux ubuntu, linux mint gibi şeyler görüyorum nedir bunlar? windows 7 windows 8 gibi bişeymidir?
Ubuntu, Fedora, Mint, Pardus bunların hepsi linux tabanlı farklı işletim sistemleridir.  (Sanıyorum Mint ve Pardus -pardustan emin değilim- Ubuntu üzerine geliştiriliyor.) Başka bir deyişle, Linux denilen yazılım aslında işletim sisteminin çekirdeği olup üzerine 10 MB'lık işletim sistemlerinden tutun 6 GB server işletim sistemlerine kadar her şey geliştirilebilir.

2)Hangisi daha çok kullanılıyor.
Dünya üzerinde en çok kullanılan ve en basit (Windows'a benzer) işletim sistemi LinuxMint'tir ve kesinlikle tavsiye ederim. (Şu an mesajı yazarken LinuxMint Nadia kurulu bir laptop ile yazıyorum.)

3)Nasıl kuracağım nerden bulacağım bilgi belge döküman gösterir misiniz?
LinuxMint kurmak, Windows kurmaktan daha basittir. :)  www.linuxmint.com adresinden son sürüm isoyu indirip CD'ye yazdıktan sonra bilgisayarını CD-Rom'dan boot etmen yeterli olacaktır. Ancak dikkat etmen gereken bir konu, eğer linux üzerinde mesajında belirttiğin kadar yeni isen piyasadaki dual-boot olaylarını kullanmadan önce MUTLAKA yedek almandır. Aksi halde 10 sene önce benim mandrake linux ile oynarken 3 yıllık süper kritik verilerimi kaybettiğim duruma düşersin. :)

4)Ben kurabilir miyim? (Format atmayı biliyorum :) )
Gözün kapalı kurabilirsin. (LinuxMint işletim sistemini)

5)Linux a alışana kadar hiçbişey yapmayacağım biraz internete girerim hepsi bu. Linuxu görmeye değer mi?
Eğer herkes tarafından kabul edilmiş bir adet, ölmeden önce yapılması gereken 100 şey listesi olsa içerisinde mutlaka linux kurmak ve denemek olurdu. :D Özgürlük, stabilite ve performans istersen Linux kullanmalısın. 2 GB ram laptop şu an bana 4 GB ram makina hissi veriyor desem abartmış olmam. :)

Son olarak, hem iş yerimde hem sunucularımızda hem de evimdeki diz üstü bilgisayarımda Linux kurulu. Eğer memnun olmasam kullanmazdım. İyi bir araştırmacıysan 3 hafta içerisinde Windows işletim sistemini bile unutabilirsin. Linux konusunda soruların olursa çekinmeden PM gönderebilirsin elimden geldiğince yardımcı olurum.

kasif

Bir soru da benden,

Eski bir bilgisayarım var, baya eski.
* P4 3GHz(galiba)
* 2x512MB SD RAM(133MHz)
* Ekran kartını harici ama ATI mi NVIDA mı hatılamıyorum 2005 yazında almıştım
* 500GB WD 7200RPM IDE hard disk var
* modeme uzak olduğu için USB wifi ile nete giriliyor. Marka ZYXEL (modem de aynı marka, paket şeklinde almıştım)
* CD-ROM ve ayrıca DVD RW var ama muhtemelen tozdan çalışmıyorlardır.

kısaca, 10 senelik bir makine. Kendime laptop aldım ve evlenirken eski evde bırakmıştım. Babam bilgisayardan neredeyse hiç anlamaz ama internete girip geziyor, bildiği bilmediği birçok şeye tıklıyor vs., yiğenlerde gelince eski oyunlar GTA S.A. , NFS carbon vs oynuyor, müzik dinleniyor(eski ses sitemi baya güçlü)

Makinede şu an XP kurulu ama makine XP yi bile zor kaldırıyor, normalde açılması 5 dk. sürüyor, hızlı açılsın diye hibernate özelliğini kullanıyoruz.

Bir ara bu tip eski makinelerin linux ile daha güçlü çalışacağını duymuştum.

Benim bu eski makineye 2. işletim sistemi olarak kurabileceğim, yukarıda saydığım oyunları çalıştırabilen, USB wifi bir kere ayarladıktan sonra  hiçbirşey yapmadan internete girebilen, Türkçe ve stabil bir sürüm tavsiye edermisiniz. Eğer mümkünde CD veya USB den çalışan daha iyi olur, yüklemeden önce denerim, malum eski XP yi kaldırırsam tekrar yükleme ve yama konusunda çok sorun yaşayacağıma eminim

mehmet

Alıntı yapılan: kasif - 02 Eylül 2013, 11:19:34
Bir soru da benden,

Eski bir bilgisayarım var, baya eski.
* P4 3GHz(galiba)
* 2x512MB SD RAM(133MHz)
* Ekran kartını harici ama ATI mi NVIDA mı hatılamıyorum 2005 yazında almıştım
* 500GB WD 7200RPM IDE hard disk var
* modeme uzak olduğu için USB wifi ile nete giriliyor. Marka ZYXEL (modem de aynı marka, paket şeklinde almıştım)
* CD-ROM ve ayrıca DVD RW var ama muhtemelen tozdan çalışmıyorlardır.

kısaca, 10 senelik bir makine. Kendime laptop aldım ve evlenirken eski evde bırakmıştım. Babam bilgisayardan neredeyse hiç anlamaz ama internete girip geziyor, bildiği bilmediği birçok şeye tıklıyor vs., yiğenlerde gelince eski oyunlar GTA S.A. , NFS carbon vs oynuyor, müzik dinleniyor(eski ses sitemi baya güçlü)

Makinede şu an XP kurulu ama makine XP yi bile zor kaldırıyor, normalde açılması 5 dk. sürüyor, hızlı açılsın diye hibernate özelliğini kullanıyoruz.

Bir ara bu tip eski makinelerin linux ile daha güçlü çalışacağını duymuştum.

Benim bu eski makineye 2. işletim sistemi olarak kurabileceğim, yukarıda saydığım oyunları çalıştırabilen, USB wifi bir kere ayarladıktan sonra  hiçbirşey yapmadan internete girebilen, Türkçe ve stabil bir sürüm tavsiye edermisiniz. Eğer mümkünde CD veya USB den çalışan daha iyi olur, yüklemeden önce denerim, malum eski XP yi kaldırırsam tekrar yükleme ve yama konusunda çok sorun yaşayacağıma eminim

Başka bir HDD üzerine kurabilirisiniz, eski 80GB civarında
bir HDD olabilir.

Fedora kullanıyorum bu aralar. Tavsiye kişiden kişiye
göre değişir. Beni düşüncem; herhangi bir dağıtım üzerinde
basit bir masaüstü olan XFCE4 kullanmak. Zayıf makinelerde
performans alabilmek için uygun.

Genelde yeni seri dağıtımlar kullanıcı dostu. CD, DVD veya
USB üzerinden kurulabilir. Bunun yanında yine aynı ortamlar
üzerinden kurma işlemi yapmadan deneme ve kullanma
özelliği vardır.(Live CD)

İstediğiniz oyunların benzerleri Linux dağıtımlarında
mevcut. Bu oyunlarda ticari amaç olmadığı için mutlaka
eksiklikler bulunmakta. Hayal kırıklığınız olmasın...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr