Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Can sıkıntısından Linux Kurmak

Başlatan mistek, 06 Ağustos 2013, 01:30:06

mistek

Evet arkadaşlar sırf can sıkıntısından/meraktan laptobuma linux kurmak istiyorum. Ama linux benim için sadece "Linux ücretsiz işletim sistemidir" den ibaret. Hiç görmedim kullanmadım.

Sorular?
1)Sağda solda Linux ubuntu, linux mint gibi şeyler görüyorum nedir bunlar? windows 7 windows 8 gibi bişeymidir?
2)Hangisi daha çok kullanılıyor.
3)Nasıl kuracağım nerden bulacağım bilgi belge döküman gösterir misiniz?
4)Ben kurabilir miyim? (Format atmayı biliyorum :) )
4)Linux a alışana kadar hiçbişey yapmayacağım biraz internete girerim hepsi bu. Linuxu görmeye değer mi?

Teşekkürler...
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

suleymanq

erenbasturk

Oryantasyon

İlk 3 oturumu izleyebilirsin.

Tüm dersler yaklaşık olarak 32 saat

esensoy

önce bir sanal pc üzerine kur bence,
mesela virtual box ya da vmware
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Bayramsumbul

Sanal Pc'ye Gerek Yok Bence.Elinizde Her Hangi Bir Usb Veya Dvd(Boş Tabiki) Var İse. İstediğiniz Dağıtımın Live Cd Versiyon'unu Usb/Dvd'ye Kurabilirsiniz.Yada Dağıtımları İnternet'ten İndirip Direk Usb/Dvd'ye Kuran Yazılımlar Var.Örneğin http://www.linuxliveusb.com/en/download
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

muratdu

Geçmiş tarihli bir mesajım şöyle diyor:

"Yalnız değilmişim demek. Bende bir zaman windows ile birlikte bir linux sürümü kurmuştum. Açılışta, işletim sistemini seçiyordum. Sonra linux kafayı yedi, neyse windowsum var dedim. Meğer onuda beraber götürmüş. Tövbe ettim"

Yukarıdaki deneyimimden sonra hala tırsıyorum, bir ara yine kuracağım ama farklı harddiske bu sefer :)

Kuracaksan farklı bir HDD ye kur, dene, kurcala vs...veya "Knoppix" gibi bir sürüm vardı, onu mıncıkla derim.

metaltrrocker

Alıntı yapılan: muratdu - 06 Ağustos 2013, 13:00:29
Geçmiş tarihli bir mesajım şöyle diyor:

"Yalnız değilmişim demek. Bende bir zaman windows ile birlikte bir linux sürümü kurmuştum. Açılışta, işletim sistemini seçiyordum. Sonra linux kafayı yedi, neyse windowsum var dedim. Meğer onuda beraber götürmüş. Tövbe ettim"

Yukarıdaki deneyimimden sonra hala tırsıyorum, bir ara yine kuracağım ama farklı harddiske bu sefer :)

Kuracaksan farklı bir HDD ye kur, dene, kurcala vs...veya "Knoppix" gibi bir sürüm vardı, onu mıncıkla derim.
Hocam aynı sorun benim de başıma geldi.Sorunun çözümü zor değil.Linüx gidince şöyle birşey oluyor boot işlemini sağlayan işletim sisitemi linüx olduğu için boot çalışmıyor.Ve işletim sistemleri görünmüyor, dolayısıyla da bilgisayar açılmıyor.Ancak Win7 cd sini bilgisayara takıp onar deyince linüx ü devre dışı bırakıp hali hazırda kurulu olan win7 nin görünmesi sağlanıyor.Ben bu şekilde düzeltmiştim:)
Bu arada aynen sizin gibi bende tövbe etmiştim ancak daha sonradan fedorayı özledim ve tekrardan kurdum şu an sorunsuz bir şekilde iki işletim sistemini de kullanıyorum.

X-Fi

Canınız sıkılıyorsa raspberry pi alın üzerine debian kurun can sıkıntınızı giderir. Linux hevesinizide alırsınız.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

mistek

Cevaplar için teşekkürler.

Evde 2 tane bilgisayar var ikisindede windows yüklü. Birine denemek maksadıyla linux kurayım arada bir internete girerim hemde göz aşinalığı olur diye düşündüm. Çok sıkıntı olursa tekrar windows yükleyebilirim. Hangi sürümden konuya girmeliyim onu bilmiyorum.

Neden farklı HDD veya sanal pc öneriyorsunuz? Her an bişeyler ters gidecek hissi mi veriyor linux? Eğer öyleyse bende ona göre tedbir alayım.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

metaltrrocker

Alıntı yapılan: mistek - 06 Ağustos 2013, 13:49:59
Cevaplar için teşekkürler.

Evde 2 tane bilgisayar var ikisindede windows yüklü. Birine denemek maksadıyla linux kurayım arada bir internete girerim hemde göz aşinalığı olur diye düşündüm. Çok sıkıntı olursa tekrar windows yükleyebilirim. Hangi sürümden konuya girmeliyim onu bilmiyorum.

Neden farklı HDD veya sanal pc öneriyorsunuz? Her an bişeyler ters gidecek hissi mi veriyor linux? Eğer öyleyse bende ona göre tedbir alayım.
Linüx kurarken biraz dikkatli davranmak gerekiyor.çünkü dosya sistemi "geleneksel" olarak kullanılan windows sürümlerinden farklı.Yanlış diski formatlamak istemezsiniz.Bende konuya fazla hakim değilim.Ama ilk olarak sanal diske kurmak herzaman iyidir.,en azından görsel olarak tanımış olursunuz.Kde ve Gnome gibi arayüz farklılıkları da vardır hangisini istediğinizi bilmeniz lazım:D youtube den kde ve gnome farkına bi bakın derim.BAşlangıç olarak ubuntu yada mint vsvs herhangi biriyle başlayabilirsiniz.Sonradan zaten büyük ihtimal yeni şeyler arayacaksınız ve farklı distrolar deneyeceksiniz:D

mesaj birleştirme:: 06 Ağustos 2013, 14:01:14

ubuntu ların lts sürümleri var.onlar daha uzun süre stabil çalışıyorlar diye biliyorum ama yalan olmasın.Yanlışım varsa düzeltinx:D

X-Fi

Çünkü windows ortamında kullanılan bir hdd yi mount etmeden linuxde kullanamazsın. Dosyalama biçimleri farklı. Ayrı olması veya bölümlenmiş olması geri dönüş açısından daha sağlıklı.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

polleme

Benzer sorunlar ben de yaşadım. Eski ve 120 GB diski olan Windows yüklü bir notebook üzerine Linux kurdum. Birlikte uzun sure güzel çalıştı, açılışta menu veriyordu. Çocuklar evde oynarken bir şeyi karıştırdılar ve açılış menüsünde sıkıntılar olmaya başladı. Linux'u kaldırdım ama açılış menüsü kaybolmadı. Windows diski ile açılışı kurtardım, ama bu sefer de Linux'un Windows'tan kendisi için aldığı ve kullandığı 30 GB alanı bir daha Windows kısmına dahil edemedim ve halen o alanı hiç kullanamıyorum. Konuda çok uzman değilseniz sıkıntılar yaşama ihtimaliniz var. O nedenle ayrı bir HDD veya USB'ye kurulu bir işletim sistemini kullanmak çok daha rahat olur, vazgeçtiğiniz dönüşünüz de kolay olur.

mistek

Şimdi biraz anladım sayılır.

Peki diyelim yükleyemedim/yanlış yükledim/yanlış yerlere bulaştım/kötü yola düştüm en fazla ne kaybederim geri dönülemez durumlar oluşur mu?

mehmet

En kötü format atıp windoz a geri dönersin. Fedora' yı incele bence. Bazı dağıtımların özel paketleri oluyor. Biri de elektronik paketi...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

metaltrrocker

Alıntı yapılan: mehmet - 06 Ağustos 2013, 14:33:13
En kötü format atıp windoz a geri dönersin. Fedora' yı incele bence. Bazı dağıtımların özel paketleri oluyor. Biri de elektronik paketi...
Hocam bundan mı bahsediyorsunuz?
http://spins.fedoraproject.org/fel/#downloads