HC05 promlemlerim...

Başlatan serdararikan, 21 Ağustos 2013, 22:47:51

serdararikan

elimde bir adet HC05 bluetooth modül var.bu module mobil cihazdan veri göndermek istiyorum.modüle AT komutları gönderip komut cevaplarını alabiliyorum.hatta modülü mobil cihaz ile eşleştirmeyide başardım.fakat mobil cihazdan "cihaz ara" dediğimde arama yapılıyor ama modül bulunamıyor.sonraki denemelerimde eşleşme işleminden sonra OK arkasından 2-3 saniye sonra FAIIL cevabı almaya başladım.fikri olan varmı? nerede hata yapıyorum??

MrDarK

Öncelikle bağlantı şeklinizi kontrol edin şemanızı ,

Probleminizi daha açık bir dille sadece sorunun olduğu kısmı açıklayın,

Yapmaya çalıştığınız işi açıkça yazın. Anladığım kadarıyla modulü slave olarak kullanacaksınız , ayarları ona göre yapmalısınız. İlgili pinleri ilgili değerlere çekmeniz gerekir. Slave bağlantıda ağ taraması yapılmaz!

Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

serdararikan

datasheetteki örnekleri deniyorum.modüle telefondan veri göndermeye çalışıyorum.AT komutları gönderip cevapları alabiliyorum.yani modülle bağlantıda problem yok.hatta modülü eşleştrime işinide hallettim ama nedense modülden LINK komutu ile bağlanmaya çalıştığımda FAIL cevabını alıyorum.

MrDarK

Modülden cep telefonuna bağlandığınıza göre modülü master konumunda ayarladınız doğru mudur ?

Ayrıca cep telefonundan bağlantı benim bildiğim modülü slave yapıp sizin bağlanmanız gerekiyor diye biliyorum.

Modülü slave yapıp ben kendim bağlanabilmiştim cihaza.

serdararikan

modülü slave yaptığımda password girme işini nasıl halledeceğiz?

MrDarK

Modülün içine şifre gir paswrd olacaktı galiba kayıtlı bir şifre yap ornek 1111 koy

Cep telefonundan pair işlemi yaparken şifre soracak 1111 yaparsın ondan sonra şifre derdi kalkar bağlan dediğinde cep telefonundan hemen bağlanırsın eğer android kullanıyorsan bluetooth programlarını indirmen lazım ;)

serdararikan

modülden bişey sorguladığımda modül bazen 3-4-5 defa aynı veriyi gönderiyor.bu tarz bi problem yaşayan oldumu?

MrDarK

serdararikan

peki bu problemi nasıl aşacağız?

MrDarK

serdararikan

yani

at+role?\r\n\r

gibi mi?

MrDarK

Evet /r/r de olur n yapmana gerek yok bu modül ilginç biraz

serdararikan

bu olay çok sıkıntı.
\r
\r\r
\r\r\n

hepsini denedim.malesef sonuç aynı.yanlız modüle max232 ile direk bilgi gönderdiğimde hiç cevap tekrarı yaptığını görmedim.ne oluyorsa PIC ile sorgulamada sorun oluyor.

MrDarK

PC'dede sıkıntı yaşatabiliyor. Hyperterminal ile denersen oradada aynı şeyi yaptığını görürsün.

Bir senkron durumu var o aşamadan sonra tekrarlama yapmıyor :) Hattı high yada lowda tutmaklada ilgili olabilir.

serdararikan

ben microcodestudio nun serial monitor programı ile deniyorum.henüz hiç sapıttığını görmedim.
hattı derken rx-tx hattında bahsediyorsunuz sanırım.