16F628A PİC İÇİN AYRI AYRI MODÜL HALİNDE DENEY SETİ YAPALIM

Başlatan eml581, 29 Ağustos 2013, 02:28:46

eml581

Arkadaşlar hiç bir kaynak bulamadım  sadece satış sitelerinde var böyle modül modul deney setleri kendim yapmak istiyorum sizlerle birlikte deney seti tasarlayabileceğimi düşündüm bazı satış sitelerinden fikir açısından araştırma yaptım modül modül güzel olur diye düşündüm tek kart üstünde onca şey bence güzel değil ama aşağıdaki örneklerdeki gibi güzel pic konusunu kendi yaptığım kart üzerinden öğrenmek istiyorum kartımız ucuz ama bir okdarda kulanışlı olmalı neler olabilri Display,matrix,lcd,ledler,butonlar,role,motor kontrol, bunlar benim aklımda olanlar 1 anakartımız olucak modülleri ona takıp o şekilde kulanmayı düşünüyorum. kimse böyle deney seti yapmamış veya ben bulamadım

Örnek:http://www.kolaypic.com/kart.html

Örnek:https://320volt.com/8051-deney-karti-ve-ek-kartlar/

Dot matrix için bir örnek:http://www.dhgate.com/product-images/max7219-dot-matrix-module-module-diy-kit/156420800.html

Role için bir örnek:http://www.aliexpress.com/item/5V2-CHANNEL-RELAY-MODULE-FOR-ARDUINO-PIC-ARM-DSP-AVR-ELECTRONIC-SCA-1720/933830812.html

Gökhan BEKEN

Bana lazım olan modülleri ayrı ayrı yapıyorum, örn: rs232 için max3232 , ethernet için enc28j60, 74hc595 ile dotmatrix  vs...
Ana devreyi her seferinde farklı ihtiyaçlarım olduğundan projeye göre tasarlıyorum. Flat kablo ve IDC konnektörler ile devreleri birbirine bağlıyorum.
İçinde herşey olan bir devre bana hiç cazip gelmiyor ve insan sürekli aynı MCU ile çalışmaz, ihtiyacına göre seçer.
Ayrıca 16f628a hızla miyadını dolduruyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

yldzelektronik

Pic16f1825 kullanılabilir güzel ve yetenekli bir mcu.Pin sayısı az gelirse 1829 tercih edilebilir.Deneyin.Ucuz ve güzel bir mcu.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Mr.Java

Böyle şeylerle uğraşma.Bunlarla uğraşacağına altta vereceğim linkteki seti al.Tüm modüller geliyor üzerinde.15 günde geliyor.O ara C bilginizide tazelersiniz direk koyulursunuz işe.Yok kendim çizeyim,yok kendimi geliştireyim diye düşünceleri at kafandan.

http://www.aliexpress.com/item/Open18F4520-Package-B-PIC18F4520-I-P-PIC18F4520-PIC-8-bit-RISC-Development-Evaluation-Board-14-Accessory/536720381.html

Birde pickit 2 ve 3 al.Bundan sonra hangi platforma geç sök-tak donanımın hazır olacaktır.

MrDarK

Yanlış anlaşılmaya sebep olmadan bir soru sormak istiyorum.

Böyle bir projeyi yaklaşık 1.5 ay sonra hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Kullanacağımız chip pic 18F4620 isteyen istediği gibi kullansın tabi yanında envai çeşit modül modül yukarıda arkadaşlarında dediği gibi kartlar olacak. Başarılı olma oranımız sizce nedir ?

Vereceğimiz modüllere kod desteği ve forum üzerinden teknik destek verilecek. Türkçe uygulama notları ve programları dağıtılacak.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

-Hasan-

Hocam herkeste bir ARM çılgınlığı başladı. Pek rağbet göreceğini sanmıyorum. Ama PIC öğrenecekler için ideal bir şey olabilir.

CoşkuN

Alıntı yapılan: MrDarK - 29 Ağustos 2013, 09:10:16

Kullanacağımız chip pic 18F4620 isteyen istediği gibi kullansın tabi yanında envai çeşit modül modül yukarıda arkadaşlarında dediği gibi kartlar olacak. Başarılı olma oranımız sizce nedir ?

Vereceğimiz modüllere kod desteği ve forum üzerinden teknik destek verilecek. Türkçe uygulama notları ve programları dağıtılacak.

Başarıdan kasıt nedir? Ticari başarı mı?

MrDarK

Hem ticari hemde yaygınlaştırma adına sonucta neyin nasıl yapıldığını öğreten dökümanlar ile kodlar paylaşılacak. Yeni projeler doğacak. Ben böyle bakıyorum bu duruma.

kantirici

Alıntı yapılan: MrDarK - 29 Ağustos 2013, 11:13:39
Hem ticari hemde yaygınlaştırma adına sonucta neyin nasıl yapıldığını öğreten dökümanlar ile kodlar paylaşılacak. Yeni projeler doğacak. Ben böyle bakıyorum bu duruma.

Bence okullar ile iletişime geçip hem öğrencilere hemde akademisyenlere tanıtım yapmalısınız.

MrDarK

2013-2014 yılı içinde düzenlenecek olan fuarlara katılmayı düşünüyoruz. Bunun dışında güzel bir web sitemiz var domain olarak :) Oraya eticaret sitesi şeklinde açılacak. Gelişmeye açık bir platform bizimkisi. Fiyatlarıda uçuk olmayacak piyasada satılan mevcut ürünlerin fiyatlarının biraz altında olucaz artımız ise devre şeması + örnek kod paylaşımı (picproje gibi beyin fırtınası yapılacak bir forum ve bu forumda o cihazları üreten teknik arkadaşların yazıları olacak)

Bunun dışında forum içinde ve blog tarzı açılacak konularda yeni teknolojiler ve yeni uygulamalardan bahsedilecek. Tanınabilirliği arttıracak şeyler bunlar. Kar amacı ön planda değil bu projede , amaç gelişelim geliştirelim.

Gökhan BEKEN

Hiç bir emek zayi olmaz hocam, 4620 yerine, smd olduğu için yeni başlayanların cesaret edemediği daha gelişmiş picler kullanılabilir. Örneğin 128k hafızalı, çift uart, çift spi, çift i2c, dahili RTC olan seriler. Hatta 16bitlik veya 32 bitlik seriler de olabilir.
Başarılar dilerim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

RaMu

eml581 kit yapalım demiş,
MrDarK  site açacağız diyor (ben desteklerim güzel göründü bana)

Sorum şu ikiniz ortakmı çalışıyorsunuz yoksa MrDarK ek olarak bu konuya mı yazmış bulundun?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

MrDarK

eml581 in konuştuğu şey ile benimkisi başka :) onun düşündüğü şeyide destekliyorum tabiki ama benim söylediğim site işi ortalama 3 aydır kafamda planlarını kurduğum şemalar çizip pcb baskıları denediğim domain çalışması yapıp bir domain ve e-ticaret teması seçtiğim bir çalışma idi.

Hazır böyle bir konu bulmuşken paylaşmak istedim. Ama tabi picproje.com tarafından yanlış anlaşılmasından yada reklam gibi algılanmasından çekiniyorum açıkçası o yüzden dillendirme konusunda çekincelerim var.

Desteğin için teşekkür ederim RaMu :) Seninle özelden yazışalım detayları anlatırım.

eml581

Alıntı yapılan: meftun - 29 Ağustos 2013, 02:46:01
Bana lazım olan modülleri ayrı ayrı yapıyorum, örn: rs232 için max3232 , ethernet için enc28j60, 74hc595 ile dotmatrix  vs...
Ana devreyi her seferinde farklı ihtiyaçlarım olduğundan projeye göre tasarlıyorum. Flat kablo ve IDC konnektörler ile devreleri birbirine bağlıyorum.
İçinde herşey olan bir devre bana hiç cazip gelmiyor ve insan sürekli aynı MCU ile çalışmaz, ihtiyacına göre seçer.
Ayrıca 16f628a hızla miyadını dolduruyor.
bizimdevrede herşey olmuycak su 300-400 tl satılan kartlar gibi cafcaflıda olmuycak çok yeniyim daha pic de 168de yetiyor büyük bi projem yazmıorum modül modül olduğu için geliştirilmeye açık diye düşünüyorum diğer kartlara göre

mesaj birleştirme:: 29 Ağustos 2013, 15:29:38

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 29 Ağustos 2013, 07:41:28
Pic16f1825 kullanılabilir güzel ve yetenekli bir mcu.Pin sayısı az gelirse 1829 tercih edilebilir.Deneyin.Ucuz ve güzel bir mcu.
Şimdilik 628 bakalım yetmemeye bir başlasın

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 29 Ağustos 2013, 09:03:31
Böyle şeylerle uğraşma.Bunlarla uğraşacağına altta vereceğim linkteki seti al.Tüm modüller geliyor üzerinde.15 günde geliyor.O ara C bilginizide tazelersiniz direk koyulursunuz işe.Yok kendim çizeyim,yok kendimi geliştireyim diye düşünceleri at kafandan.

http://www.aliexpress.com/item/Open18F4520-Package-B-PIC18F4520-I-P-PIC18F4520-PIC-8-bit-RISC-Development-Evaluation-Board-14-Accessory/536720381.html

Birde pickit 2 ve 3 al.Bundan sonra hangi platforma geç sök-tak donanımın hazır olacaktır.

Hocam onu yapmayalım bunu yapmayalım hazırcı olup çıkacaz bu gidişle ayrıca 92$ değmez bana göre o sete  kartı hazır alıp deneme yaptın ledler karaşimşek tarzı yandı güzel diosun oldu sök başka program at zaten durum böyle olucak bnde kendim yapıyım belki bişey öğrenirim diye umuyodum

Alıntı yapılan: MrDarK - 29 Ağustos 2013, 09:10:16

Hocam bence büyük bir kartın üstüne yapılmış deney setinden iyidiir şöyle bölmeli bir kutu içerisine hepsi ayrı ayrı konhularak satışa sunulabilr Fiyatlar uçuk olamaması başarı oraranı doğrudan etkiler bence   Kantirici arkadaşımızın dediğine aynen katılıyorum okullar pic konususnda sıfır bnce portföy okullara yönelik olabilir

mesaj birleştirme:: 29 Ağustos 2013, 15:36:43

Alıntı yapılan: MrDarK - 29 Ağustos 2013, 12:28:22
eml581 in konuştuğu şey ile benimkisi başka :) onun düşündüğü şeyide destekliyorum tabiki ama benim söylediğim site işi ortalama 3 aydır kafamda planlarını kurduğum şemalar çizip pcb baskıları denediğim domain çalışması yapıp bir domain ve e-ticaret teması seçtiğim bir çalışma idi.

Hazır böyle bir konu bulmuşken paylaşmak istedim. Ama tabi picproje.com tarafından yanlış anlaşılmasından yada reklam gibi algılanmasından çekiniyorum açıkçası o yüzden dillendirme konusunda çekincelerim var.

Desteğin için teşekkür ederim RaMu :) Seninle özelden yazışalım detayları anlatırım.

Hocam şu konuyu güzelce bir anlatabilrimsin ayrı ayrı olmuş sonuna kafam karıştı kitlede karışmış biraz  ;D

RaMu

MrDarK
En azından picprojede konu açıp üyelerin görüşlerini almaktan kimsenin rahatsız olmayacağı görüşündeyim,
senin niyetin iyi olduktan sonra varsın kötü algılayıp tepki gösterenlerde olsun, bundan sana zarar olmaz.
Neyse arkadaşın konusunu daha fazla baltalamayayım,
site hakkında özel mesaj yoluyla fikirlerimi belirttim,
yardımım olacaksa elimden geldiğince katkıda bulunmaya çalışırım bunu tartışırız.

eml581
bence bu kit işini sonraya bıraksan daha iyi olur,
kendimizden örnek verelim,
bizde bu işin piri olamasakda azbuçuk birşeyler ortaya koyabilir hale geldik,
bu tecrübedeyken dahi,
isis vs. simulasyonda deneyip çalıştırıp,
breadboardda devreyi gerçekleyip çalıştırdıktan sonra,
gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra bir baskı devre yaptığımızda
bu devremiz doğru düzgün çalışmayabiliyor,
hata yapıyoruz, eksik bilgimiz varmış onu görüyoruz vs. vs.
diyeceğim o ki yapmayı planladığın kitleri en azından breadboardda çalıştırmış olman lazım,
yoksa biz, al sana baskı devre bunu gerçekle kullan, desek bir faydası olmaz,
biraz board üzerinde devrelerini çalıştır,
programlarını yaz,
farklı varyasyonlar dene,
ölç biç tart,
sonra sana nasıl bir kit lazım bunu daha açık görürsün,
birkaç baskı devre yap,
istersen güvenilen test edilmiş başkalarının devreleride olabilir,
baskı devre yapabiliyorum diyebilecek hale gel,
sonra bu tecrübelerinle,
ister kendi kitlerini tasarlarsın,
ister netten kendine uygun kitleri bulabilir bunları kopyalarsın.

Bu iş atla deve değil, birkaç hafta içinde bu tecrübeyi edinebilirsin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html