7805 İle Transistörlü 1.5A Akım Çekme?

Başlatan Farukc, 04 Eylül 2013, 18:09:14

polleme

Alıntı yapılan: meftun - 09 Eylül 2013, 19:28:51
Bende yeni konu açmayım o halde ...
Aküden gelen 12 volt DC yi , 220 AC ye çeviren cihazlara invertör deniyor.(Yanlış mıyım?)
Boost dediğimiz regülatörlerin , invertörden farkı nedir, sadece DC için kullanılan bir terim midir?
Küçük gerilimi büyük gerilime çeviren regülatörler neden çok pahalı?

Ebay'de satılan LM2596 ve LM2577'li buck ve boost devre fiyatlarına bakarsanız neredeyse aynı. Boost olanlar çok yüksek fiyata sahip değiller.

vedo35

Arkadaslar cevaplar icin cok tesekkurler. Yav bu boost olayini cok sevdim step-up dc-dc converter gibi birsey herhalde? Ebaydan ayrica bundan almayi dusunuyorum.

http://www.ebay.com/itm/Mini-DC-DC-Boost-Converter-3-7V-34V-3A-Step-Up-Voltage-Module-LM2577-/290972012457?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43bf488fa9

Ayrica lm2596 modullerinden alacagim. Girise 50v a kadar dayanabiliyormus. Evdeki koca ayarli adaptorle ugrasmaya gerek yok. Kucuk bir 30- 40 voltluk smps adaptoru  girise ver ayarla 3a kadar kullan. Yani rahatlik varmis  :) 
Birde aklima baska bir soru geldi. Eski ana kartlardan sokme ams1084 ler var 1,5 tan 5 volt a kadar ayarlanabiliyor 5 amp lik regulator entegreleri. bu Lm serisinin 5 amperlik olanlarida varmi?
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

polleme

Alıntı yapılan: vedo35 - 09 Eylül 2013, 23:35:43
Arkadaslar cevaplar icin cok tesekkurler. Yav bu boost olayini cok sevdim step-up dc-dc converter gibi birsey herhalde? Ebaydan ayrica bundan almayi dusunuyorum.

http://www.ebay.com/itm/Mini-DC-DC-Boost-Converter-3-7V-34V-3A-Step-Up-Voltage-Module-LM2577-/290972012457?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43bf488fa9

Ayrica lm2596 modullerinden alacagim. Girise 50v a kadar dayanabiliyormus. Evdeki koca ayarli adaptorle ugrasmaya gerek yok. Kucuk bir 30- 40 voltluk smps adaptoru  girise ver ayarla 3a kadar kullan. Yani rahatlik varmis  :) 
Birde aklima baska bir soru geldi. Eski ana kartlardan sokme ams1084 ler var 1,5 tan 5 volt a kadar ayarlanabiliyor 5 amp lik regulator entegreleri. bu Lm serisinin 5 amperlik olanlarida varmi?

Aynen, step-up DC-DC converter olarak çalışıyor.

5A için LM2587 var, flyback ve boost olarak çalışabiliyor. Ama minimum giriş voltajına bakmadım. En kötü bir dış transistör veya mosfetle akımı artırılan bir boost devre kullanabilirsiniz.

mistek

LM2596 modüllerden 10 tane aldım çok güzel ve sorunsuz çalışıyorlar.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mustafa_cmbz

LM2575 negatif çıkış vermiyor mu ? o hazır modülü almanın manası nedir onu anlamadım dostum..Aynı şeyi kendin de yapabilirsin..

ve şuna katılıyorum.Evet evde o kocaman lm327 li güç kaynaklarını kenara atıp ayarlı lm2576 ı devreler kullanmak elbette daha mantıklı fakat çıkışları kullanılan entegreye göre değişiyor.ADJ olanları için diyorum fakat çıkış 30v olanlarından varmı bilmem...

polleme

Evet hazır modülleri mutlaka biz de yapabiliriz ama bence değmez. Zira fiyatı kargo dahil 1,75 USD! Ben bir PCB çizip ayrık elemanları alıp lehimleyip devreyi yapsam al-getir derken en az bir gün harcarım, zaman böylesine değerli iken bir modüle vereceğim 3 TL'nin 30-40 katını zaten ödemiş olurum. Halbuki Ebay'i aç, ürünü bul, kredi kartı ile 1,75 USD öde, siparişi ver. 2-3 dakika sürüyor, 20-25 gün bekleyince adresine geliyor.

Kendim yapmayı düşündüm ama çok anlamsız geldi.

mistek

Ben 1.75USD ye özdisandan aynı elemanları alamıyorum bile :)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

vedo35

Polleme arkadasin dedigi gibi kendimde yapabilirim. Hatta eagle da sirf fantezi olsun diye cinlilerin yaptigi gibi cizdim. 10 tane  Sot-223 tipi lm2596 siparis etmistim. Ama sonradan gordum ebay da hazir yapilmislari gondermesi ucretsiz tanesi 1.5 - 2 dolara 10 tanesi 12- 13 dolara satiyorlar. Yani ciz,aside at, del zaman kayibi.  Sirf kendim tasarlayip,yaptim fantezisi icin yapilabilir ama Benim ne vaktim var nede sakin kafa. :)
Bu arada obur lm2587 yi arastiracagim. Modulu,fiyati  falan. Tekrar cevaplar icin Tesekkurler.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

polleme

Bu arada bu modülleri Karaköy'de de gördüm, alıcı gözle bakmadım ama 10 TL civarı bir fiyat vardı diye hatırlıyorum. Uzun zaman oldu, fiyattan emin değilim.