7805 İle Transistörlü 1.5A Akım Çekme?

Başlatan Farukc, 04 Eylül 2013, 18:09:14

Farukc

Bu devre ile ilgili sorularım olacak:

[] Bu devreden max. 1.5 A çekmem gerekiyor sizce çalışır mı ?
[] Çalışırsa ısınırmı ?
[] Bunun yerine 7805 leri paralel bağlarsam nasıl sonuç alırım?

islergucler

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: islergucler - 04 Eylül 2013, 18:31:19
ST L7805CV kullan1.5A zaten.

Şeman gözükmüyor, ama kayıp gücüne bağlı olarak soğutucu bağlaman lazım.
LM2576-5.0 kullanmanı tavsiye ederim.

sagamen

Allegro hocama katılıyorum  babalar gibi  3 amper alırsın  ;D
herkEse kolay gelsin

camby

Mesela 24V girelim 5V çıkalım , 1.5 A de yük olsun. 19*1.5 = 28.5W gücünde mini bir fırınınız olur.

Farukc

Arkadaşlar Lm2576 serisini ölsem kullanmam kaç kere breadboardda deneme yaptım hepside fos çıktı. Ondan bir halt olmaz devreyi aynen yaptığım halde oldu bu olay. :-\
Ben sorularıma cevap istiyorum. ;D

Teşekkürler...

Bu arada 12 volt gireceğim...

Kazım

Farukc

Abi devrede yaptım lütfen bana o seriden söz etmeyin onların lafını duyunca içimden küfür edesim geliyor.. O kadar gıcığıma gitti.. :(

mesaj birleştirme:: 04 Eylül 2013, 19:11:56

Devreyi tekrar gönderdim

Gökhan BEKEN

Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Farukc

Klein

7805 yerine LM317 gibi referans girişi olan bir regülatör kullanıp, geri beslemeyi transistörlerin çıkışından aırsan,  transistörlerin çıkışında gerilim düşümü olmaz.
hatta tl431 kullanıp referans girişini transistör çıkışlarından 1:1 bölücü ile alırsan , oldukça kararlı bir kaynağın olur.

Farukc

Arkadaşlar  :( Ben durumumu analatamadım galiba elimde şuan yukarıdaki devreyi yapabilecek kadar malzemem var. Tekrar soruyum sizce devre çalışırmı veya 7805 paralel bağlantımı yapmam lazzım?

Kabil ATICI

Transistörleri öylece paralel bağlayamazsın. kaldı ki akım sınırlama dirençleri koymadan takarsan bakalım önce hangi gider.

En azından internette bu tür devreleri bir incele...

Pararlel bağlayarak alabilirsin ama gerilimi diyotlar üzerinden birleştirmen gerekir.  (VEYA kapısı şeklinde) Schotky diyotları kullanırsan gerilim düşümü daha az olur...

Isınma olur.
ambar7

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Farukc