Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Mobil Linux

Başlatan Farukc, 05 Eylül 2013, 16:19:15

Farukc

Arkadaşlar birkaç aydır aklımda olan bir proje var(Biliyorum projelerim sizi baydı kusura bakmayın lütfen..) . Android tarafında üzüldüğüm bir konu var. Bu Android yapımcıları nedense  Androidin bir linux tabanlı olduğunu saklamak istiyor ve linux tabanlı projelerin Android üzerinde çalıştırılmasını istemiyorlar. Ör; Terminal Emulator yüklü gelmiyor, Gcc ve python gibi linux ile uyumlu yazılımlar nedense Androidde biraz sıkıntılı. Ayrıca benim kendi görüşüm şu ki;

[] Bence Android yapımcılarının biraz burnu havada. Kendi İşletim sistemleri var ve bunun haricinde kendi dosya sistemleri var. Ve şimdi kendi dosya sistemini bütün linux platformlarında olması gerektiğini düşünüyorlar. (Ör; linux --> usr/bin dizini androidde /system/bin dizininde)

Neyse konuyu dağıttım. Ve yine gördüğüm şu ki Android yapımcıları Javadan başka bir dile destek vermeyi pek istemiyorlar. (Java yı severim bu arada  ;D) NDK olsa bile C/C++ tamamen bağımsız değil veya python desteği yok.

Şimdi sizin görüşünüzü almak istediğim konu şu:

Şuan piyasadaki en büyük işletim sistemi ios ve android. İos kapalı kaynak olduğu için ondan hiç söz etmiyorum. Androidde almış başını gidiyor. Fakat benim araştırmalarıma göre tamamen linux tabanlı bir işletim sistemi yok :'(. Benim de bu konu ile ilgili bir görüşüm var. Örneğin Beagle Bone kartımız var Ubuntu kurulu ve LXDE masaüstü var bu lxde masaüstü kaynak kodlarını alıp mobile göre örneğin simgeler daha büyük Başlat Menüsü yok gibi yeniden değişikler yapıp derlesek sade bir X masaüstü ortamı olsa ve birkaç yazılımla Mobil Arayüzü yazsak nasıl olur.

Biraz Karışık oldu bikaç örnek vereyim:

Linux açıldı boot edildi.
Lxde masaüstü açıldı. Ama lxde paneli falan yok sedece x masa üstü.
Ve enson olarak herhangi bir dille yazılmış küçük bir aryüz açıldı ( İlk aşamada sadece konsolu açsa yeter) (Androidde bu arayüze launcher deniyor . Burada demek istediğim launchere benziyor.)

Sizce böyle bir sistem yapılsa nasıl olur?

Bu arada Ubuntu Mobile ve Firefox Os 'u da araştırdım..

yldzelektronik

Nerelerdeydin yahu özlettin kendini :D

Ben de sıkılıp caydın diye düşünmeye başlamıştım artık :) Ne durumda çalışmalar?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Farukc

Alıntı yapılan: yldzelektronik - 05 Eylül 2013, 16:25:48
Nerelerdeydin yahu özlettin kendini :D

Ben de sıkılıp caydın diye düşünmeye başlamıştım artık :) Ne durumda çalışmalar?

Debelenip duruyoruz abi ya :) Bi Trabzona gidip geldim :)

muhittin_kaplan

Farukc

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 05 Eylül 2013, 16:37:16
http://www.ubuntu.com/phone/

Daha önceden incelemiştim Abicim yukarıda not düşmüştüm görmediniz galiba... :)

muhittin_kaplan

Tamam İşte Yapılmışı var, Hep Linux hem Açık Kaynak Hem Telefon.

Farukc

Ama daha tam olarak oturmuş bir sistem değil keşke sizle yüz yüze görüşebilsem o kadar fazla şey varki yazsam bitmez. En iyisi sizce böyle bir sistem mümkünmü?

muhittin_kaplan

Faruk, Acaba Hangi Yazılım Oturdu ki ?
Bence Yeniden Ve Sıfırdan Başlamaktansa Devam etmeli, Ubuntunun eksiklerini tamamlarsın.
BU arada Open Source yarım yamalak yazılımlardan nefret ederim. Kapalı Olsun Tam Olsun Ucuz Olsun, Ayrıca Koridor ve Cam Kenarı Olsun.

Farukc

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 05 Eylül 2013, 17:20:17
Faruk, Acaba Hangi Yazılım Oturdu ki ?
Bence Yeniden Ve Sıfırdan Başlamaktansa Devam etmeli, Ubuntunun eksiklerini tamamlarsın.
BU arada Open Source yarım yamalak yazılımlardan nefret ederim. Kapalı Olsun Tam Olsun Ucuz Olsun, Ayrıca Koridor ve Cam Kenarı Olsun.

Anlaşıldı sizden cevap alamayacağım benim bu dediğim sistemi yapacağım demiyorum bu mantıklı bir olaymı ? Çalışırmı? Stabi olurmu diye soruyorum.

Ayrıca ben her zaman open source tercih ediyorum. Çünkü bazı kişiler sadece kapalı kaynak ile para kazanacaklarını sanıyorlar. Eğer öyle olsaydı Arduino şirketi batardı :)

Farukc

muhittin_kaplan

faruk, bir nomero büyük geliyorsun bana

Farukc

yamak

Alıntı yapılan: Farukc - 05 Eylül 2013, 16:31:30
Debelenip duruyoruz abi ya :) Bi Trabzona gidip geldim :)
Biraz alakasız olacak ama.Trabzon'un neresindensin? :)

Farukc

Alıntı yapılan: yamak - 05 Eylül 2013, 21:53:02
Biraz alakasız olacak ama.Trabzon'un neresindensin? :)

OF  ;D ;D ;D

yamak