PCB tasarımı için püf noktalar,tavsiyeler

Başlatan musti463, 06 Eylül 2013, 16:02:24

musti463

Merhaba arkadaşlar,PCB tasarlarken yapılan hataların önüne geçebilmek için bu konu altında tecrübeli,deneyimli hocalarımızdan tavsiyeler,püf noktalar rica ediyorum.

1-) PCB üzerindeki besleme devresi,işlemci devresi,giriş çıkışlar,giriş çıkış izolasyon devreleri,kapasitörler,bobinler,dirençler nerede olmalı?

2-)Topraklama hattı nerelerden nasıl geçmeli,genişliği ne olmalı? Topraklama havuzu PCB'nin hangi bölgesinde olmalı,boyutu ne olmalı?Topraklamalarımızı zincirleme bir şekilde topraklama havuzuna götürmemiz ile her elemanın toprağını ayrı ayrı topraklama havuzuna götürmemiz arasında farklar var mıdır?

3-)Kristal osilatör gibi elemanların yakınında bobin bulunması frekans değerimizi değiştirir mi?

4-)Hat genişlikleri frekans,akım,gerilim değelerine göre nasıl olmalı?

5-)Elektromanyetik girişimlerden en az etkilenecek şekilde bir tasarım neleri barındırmalı?

6-).....Şuan için benim aklıma gelenler bunlar muhakak daha önemli hususlar vardır,eklemek istedikleriniz varsa; ki mutlaka vardır,"Bu başlı başına bir konu burada anlatılamaz" diyenlerimiz olabilir; ki haklılar 1400 sayfalık PCB tasarım kitabı gördüm :) Burada ki amaç, sık yapılan hataların giderilmesi, amatörlükten biraz daha iyi bir konuma gelebilmektir,üslubum yanlış olabilir,konu hakkında tecrübesiz olduğumdan, söylediklerimde yanlışlıklar olabilir maruz görün lütfen

Teşekkürler...
Mustafa Emir SADE

Kabil ATICI

Bu tür konuları aslında kendin hata yapıp görmedikten sonra yüzlerce kişi anlatsa da çoğu kulak ardı edilir.  Çünkü bir devre çizmeye herkes farklı yerden başlar. Kimisi ön önemli gördüğü enetgreden başlar, kimisi devre semasının sağından, kimisi besleme kaynağından. Hatta yeri gelir aynı devreyi 50 kere çizsen elliside farklı olur.

Onun için birkaç tane devre yap ve çalıştır. Denemek değil harbiden devreyi yorarak çalıştır. O zaman o sorduğun sorunları cevaplarını kendiliğinden görürsün.. (hatta çoğu kez uygulama çalışırken hata hemen çıkmaz 6 ay , 1 yıl sonra ortaya çıkar.)
ambar7

musti463

Mustafa Emir SADE

salihonur

pcb tasarımı başlı başına derin bir konu. Yine herşeyden önce yine sizin yapmak istediğinize bağlı. Gürültü yüzde kaç olmalı? Hangi frekanslar size sorun teşkil etmez?

Öyle devreler var ki yolların dönüş açısı, pcb kalınlığı bile önemli.

En temeli olacak şunu söyleyebilirim. Her zaman için güç katı tek bir tarafa toplanmali,  mümkün olduğunca izole edilmeli.

musti463

mesela yolların dönüşü neden dairesel olmuyor onu pek çözemiyorum,dairesel olursa akım o bölgeden geçerken manyetik alan mı oluşturuyor çevresinde acaba?
Mustafa Emir SADE

camby

Alıntı yapılan: musti463 - 06 Eylül 2013, 22:53:11
mesela yolların dönüşü neden dairesel olmuyor onu pek çözemiyorum,dairesel olursa akım o bölgeden geçerken manyetik alan mı oluşturuyor çevresinde acaba?

Genel olarak PCB tasarım notlarında şu görsel görünür :

Fakat şu görsel daha açıklayıcı :

Keskin dönüldüğünde içte kalan kısımda köşeye en yakın bölgede akı yoğunluğu maksimum oluyor. Bu da bobin etkisini arttırıyor.

1W/2W şeklinde 45 derece dönerseniz bu etki biraz daha azalıyor

Yuvarlak dönerseniz minimum'a iniyor

Fakat hiç bir zaman 0'a inmiyor.

Eğer yolun L empedansının artmasını istemiyorsanız , dönüşlere dikkat edersiniz.

Fakat önce neden bu etki minimum'a indirilmek isteniyor onu cevaplamak lazım.

Aslında arkadaşlarında dediği gibi sorun çıktıkça çözümler aranıyor/bulunuyor , ( kabaca ) sorun yoksa hızlıca devam etmeye bakın.

salihonur

Alıntı yapılan: camby - 06 Eylül 2013, 23:19:46
Fakat önce neden bu etki minimum'a indirilmek isteniyor onu cevaplamak lazım.

Aslında bobin ve kapasitif etkiler istenmeyen bir durum değildir. Detaylı hesaplamalar ve tasarımlar gerektirdiğinden bu durumlardan kaçınılır. Halbuki bu gibi etkiler kullanılarak eleman sayısı azaltılabilir, gürültüler azaltılabilir, hatta hassas değerler yakalanabilir.

En bilinen basit örneği ise dokunmatik ekranlar ve yüzeyler. Özellikle Viko'nun dimmer gruplarında bu etki kullanılır.

Bu adreste hesaplamaları bulabilirsiniz: http://www.technick.net/public/code/cp_dpage.php?aiocp_dp=util_pcb_imp_calculator

Bu adreste de pcb üzerinde kapasitif touch örneğini bulabilirsiniz: http://www.freescale.com/files/sensors/doc/app_note/AN3863.pdf

Bu adreste de TI tarafından hazırlanmış PCB tasarım teknikleri anlatılıyor. Makalenin birçok yerinde pasif komponent olarak PCB'yi kullanmış: http://www.ti.com/lit/ml/sloa089/sloa089.pdf

musti463

Düşük frekanslı devreler için "Tek Nokta Topraklama" yapılmalı

[IMG]http://i43.tinypic.com/2d6shnr.gif[/img]

Yüksek frekanlı devreler için "Çok Noktalı Topraklama" yapılmalı

[IMG]http://i39.tinypic.com/9vawjb.gif[/img]

Hem düşük hem yüksek frekansın bulunduğu devrelerde "Hibrit Topraklama" yapılmalı (C değeri 10-100nF arasında seçilmeli)

[IMG]http://i39.tinypic.com/23jftvt.gif[/img]

mesaj birleştirme:: 08 Eylül 2013, 13:55:33

Elektrik motorlarında sargıların oluşturduğu ters manyetik alanı nötrlemek için yardımcı sargılar bulunur buna benzer bir şekilde devremizde bobinler varsa bu bobinleri birbirlerinin oluşturduğu manyetik alanı nötrlemesi için bobinler birbirine yakın ve manyetik alanları birbirine zıt olacak şekilde kutuplandırılmalıdır.

[IMG]http://i39.tinypic.com/169lt1x.gif[/img]
Mustafa Emir SADE

Tanrın Oğlu

pcb tasarımını ve püf noktalarını okuyarak değil yaparak öğrenebilirsin. her yaptığın pcb de başka bir sorun ile karşılacaksın ve bu sorunlar seni geliştirecek.
o yüzden iyi pcb çizimi öğretilmez, öğrenilir.

yilmaz_kk

Çok genel olarak öncelikle kıstaslar belirlenir. PCB kaç katlı yapmalısın, hangi malzemeden yapmalısın ve nerede ürettireceksin. Mesela her çizimini Türkiye de ürettiremezsin. Su yolu aralıkları çok düşük olduğunda firmalar bunu çok düzgün yapamayabilirler. Fiziksel ve mekaniksel kıstaslar en önemli yeri alır. Giriş çıkış elemanları yerleri ve kart şekil ve boyutları da bu kıstaslar dahilindedir.

Eğer yüksek frekansla çalışmayacaksan pcb deki en önemli unsur kullanılacak olan akıma bağlı olarak yolların genişliğidir.(Voltajda önemlidir)
Topraklama hattını mümkün mertebe kalın yaparsan  iyi olur.

Yüksek frekans çalıştığında haberleşme yollarını aynı uzunlukta yapmalısın. Yüksek akım geçen yerlere yakın yerlerden yollarını geçirmemelisin ve haberleşme hattını pcb üzerinde mümkün olduğunca kısa tutmalısın. Çok fazla via kullanmamanı tavsiye ederim. Kullanacaksan da haberleşme hattı yerine düşük güçlü besleme hatlarında kullanabilirsin.

Diğer arkadaşların dediği gibi, çizdikçe yaptıkça ve problem çıktıkça bu iş öğrenilir.

Çalışmalarında başarılar...

musti463

Alıntı yapılan: Tanrın Oğlu - 08 Eylül 2013, 14:05:49
pcb tasarımını ve püf noktalarını okuyarak değil yaparak öğrenebilirsin. her yaptığın pcb de başka bir sorun ile karşılacaksın ve bu sorunlar seni geliştirecek.
o yüzden iyi pcb çizimi öğretilmez, öğrenilir.

Size katılmıyorum,neden başkalarının tecrübelerinden edinerek başlamak varken sıfırdan başlayalım,sonuçta bu yetenek değilki yaptıkça geliştiresin. adamlar 1400 sayfa kitap yazmış sadece bu konuda. bu işi nasıl deneyerek öğrenicez?deneyerek bir yere kadar
Mustafa Emir SADE

satilla

Alıntı yapılan: musti463 - 10 Eylül 2013, 04:32:56
Size katılmıyorum,neden başkalarının tecrübelerinden edinerek başlamak varken sıfırdan başlayalım,sonuçta bu yetenek değilki yaptıkça geliştiresin. adamlar 1400 sayfa kitap yazmış sadece bu konuda. bu işi nasıl deneyerek öğrenicez?deneyerek bir yere kadar

Kaç tane pcb çizdin ki bu güne kadar bunu söyleyebiliyorsun????

Tanrın Oğlu

Alıntı yapılan: musti463 - 10 Eylül 2013, 04:32:56

birkaç gündür forumu inceliyorum. farklı alanda uzmanlaşmış kişiler var burada. yaş olarakta lise çağından tutunda, büyük baba denilecek kadar yaşlı insanlar var. eğitim seviyeleri içinde mühendisinden, teknisyenine, tıp doktoru bile var.

şimdi yazacaklarımı saldırı olarak görme ama bu yazdıklarından şunu anlıyorum ki halen öğrencisin. tecrübesizsin. sadece öğrenerek uygulama yapabileceğine ve bu uygulamayı sorunsuz geliştirebileceğine inanan iki şahış vardır dünya üzerinde.

1- öğrenci
2- hayalperest

öğrenci biraz hayalperesttir aslında. sorarsın dersin ki şu nasıl yapılmış? çok kolay böyle böyle böyle diye anlatır. uygula, hayata geçir dersin ve ardından birçok sorunla karşılaşır.
şimdi pcb çizimine geri dönelim.

eğitimi hiçbir zaman inkar etmemem ile birlikte bu işin yapı taşının eğitimden geçtiğini savunuyorum. fakat eğitim bu işin %50 si. kalan %50 si ise uygulamadır ve sen uygulama yapmadıkça bu dediklerimi hiçbir zaman anlayamacaksın. kendini bu işe yeterliymiş gibi hissedeceksin.

a kartı yaparsın emc ye sokarsın sorunlar çıkar. o sorunlar seni eğitir. ardından çizdiğin b kartında bu sorunların olmamasına dikkat edersin ama başka sorunlar vardır. sonra c kartı gelir. a ve b deki sorunlar c de olmaz ama yinede başka sorunlar oluşmuştur.

24 katmanlı bir pcb de çizsen yeni birşeyler öğrenirsin hep ve bu hiçbir zaman bitmez.

şuan tahmin edebiliyorum ki, trace kalınlıkları, uygun via boyları-delikleri, routing, polygonlama vs birçok konuda uygulama eksikliğine sahipsin. ekranda yaptın sanarsın. pcb basılıp eline gelir. çok yakın olmuşlar dersin.

dediğim gibi kitaplardan(emc kitaplarından bahsediyorum) bu işin %50 sini öğretir sana. kalan %50 side kocaman bir kısmıdır aslında.

başarılar dilerim.

arslan74

Merhaba,

PCB çizimlerinde dikkat edilmesi gereken çok konular var. Yolların çizimi, Malzeme seçimi, malzemelerin konumu, viaların ve pad larin kalınlığı v.b. bir çok konunu içinde alır. Sadece yol çizmede dikkat edilecek konular PCB içinde bir konu ama tamamı değil.

Bununla ilgili çok güzel bir dergi okumuştum. Ben biliyorum dediğim bir çok konuyu ya bilmiyormuşum yada yanlış biliyormuşum.

Aşağıdaki dergiyi okumanı tavsiye ederim. Yalnız dili Almanca. Almanca bilmeyenler resimlerine bakabilir. Resimleri bile insanı aydınlatmaya yetiyor.

http://www.elektronikpraxis.vogel.de/leiterplattentechnik-kompendium?cmp=nl-150

Selamlar