Ynt: Power supply Arızası Seri lamba devamlı yanıyor

Başlatan Elektrik2012, 11 Eylül 2013, 11:12:43

Elektrik2012

Merhaba abilerim devreler için modifye ettigim power supply vardı ben yanlışlıkla şase ile -12 yük bağladım şpower suplly Tık diye gitti :) Bktım sigorta atmış sigortayı değiştirdim.Seri lamba taktım seri lambayı devamlı yanıyor.Sonra Ac girişten 1 sigorta dieğrinde termistör var th1 yazıyor onlardan sonra diyotlara gidiyor diyotlar rl207 Datasheetde 50-100v 2A diyot diyor.Dİyotları analog avometrem ile kontrol ettim.Komutatörü ohm seviyesine getirdim probları değidirdim her iki yöndede ibre sona kadar sapıyor diyotlar bozuk mu?Bozuk diye düşünüyorum. Onun yerine ne takabilriim. ;D 1n4007 olmaz 1000v 1A 1n serisinden hangisi olabilir?
Teşekkürler

mesaj birleştirme:: 11 Eylül 2013, 11:23:36

Elimde 1n5397 diyot var 700v 1.5A bu olur mu? Diğerinde 2A yazıyor 50-100V

Kabil ATICI

Yanlış anlamazsan ; diyotları devre üzerinde mi yoksa en azından bir bacağını sökerek mi kontrol ettin?

Çok yüklenmezsen 1n5397  idare eder. Ama tam yükte sıkıntı yaratabilir.

1N5408 kullanabilirsin.
ambar7

Elektrik2012

yok devreden tamamen söktüm.diyotları 1n5397 ile değiştirdim elimde o vardı :) Ama hala sıkıntı devam ediyor Taktıgım diyotlar sağlam kontrol ettim.diyotlardan sonra bozulak malzeme ne olabilir?Mosfetler yada transistöerler arıza olabilirmi?Sogutucuya bağlı mosfter mi transistör mü?Onlr bozulmuş olma ihtimali var mı?Nasıl kontrol edebilirm.Anolog avometre ile  :o
Cahilliğime bağışlayın  ;D Biraz çok mu soru soruyorum

Kabil ATICI

Transistör olma ihtimali yüksektir. Üzerindeki adına göre bakman gerek. Çünkü darlington tipi ise bunlan avometre ile ölçemeyebilirsin.

Devreyi tam bilemediğim için, eğer opamp tür bir şey varsa o gitmiş olabilir, transistör varsa özellikle çıkış ve geri besleme gitmiş olabilir.

transistör testi genellikle baz ve emetör-kollektör uçları arasındaki iletim durumuna göre test ediliyor. Epeydir analog avometre kullanmıyorum, sanki küçük bir terslik hikayesi vardı.

Transistörün baz ucu ile diğer uçları arasında tek yönlü bir iletim vardır (diyot) Sanki iki diyodun anot veya katot (NPN veya PNP 'e göre değişiklik gösterir) uçları baz 'de bireştirilmiş gibidir. Normalde emetör ve kollektör uçlar arasında bir iletim yoktur.

Çıkışta elektrolitik kondansatöründe bir sıkıntı olabilir.

ek: yazdıkların mosfet ve bunları avometre ile ölçemeyebilirsin.
ambar7

triyak

mos veya transistor yanmistir.
kartin resmini ve adini koyarmisiniz,belki semasini bulabiliriz.

Elektrik2012

Öncelikle bilginize tecrübenize çok teşekkür ederim.transistöerlerde 2n60B,40n03, var okuyabildiklerim bunlar.Çıkıştaki kondasantörü kontrol edeyim ben fiziksel oalrak bi sorun göremedim.Şişme patlama kondansatörü analog avomtre ile nasıl test edebilirim.Dijital avometrem vardı bozdum :) Vc97 vardı bozdum şimdi cezasını çekiyorum

mesaj birleştirme:: 11 Eylül 2013, 12:37:08

fotograf makinem yok Telefonumda çok iyi çekmeyeblirim ama ben bi şansımı deneyim.Kartın üstünde özel bir isim bulamadım Resimelri koymaya çaalışcam  ;D

Şimdi fark ettim çıkışta bir iki tane kodnasatör Şişmiş Ama çok azıcık :) Onları bir sökeyim Değerlerini yazcam  Eski bilgisyar power içindeki kart kasasını değiştrmiştim metal kısmını şimdi adını buldum Model no=500w-p4 yazıyor
Kondasatörlerin 3 tanesi gitmiş değiştirdim ama hala sorun devam ediyor
REsimleri bilgisayrıma atamadım k.bakmayın resim koyamadım.Arıza hala devam ediyor
Bugün konya sk gittim.Mosfet yanmış transitöerler yanmış onların muadillerini buldum bakalım takıcam çalışır inşallah

Elektrik2012

Evet olucak gibi transistörleri değiştirdim bu sefer fan çalışıyor duruyor Lamba yanıp yanıp söner gibi ama çok hızlı Yanıp sönüyor fan Değişik bir ses geliyor Vı vını Diye :) 1n5844 diyot yerine sb340 diyot Taktım ondan olabilirim mi? 1n5844 5A schottky sb340 3A schottky bu yüzden olabilir mi?