4 uçlu step motor sorun

Başlatan eddar, 15 Eylül 2013, 18:36:31

eddar

Arkadaşlar Merhaba ;

Bende 4 uçlu m35sp step motor var. ULN2003AN motor sürücü entegresi almıştım devremde step motoru kullanmak için fakat bu entegre 5-6 çıkışlı step motorlar içinmiş. L293D motor sürücü entegresinden bahsediyorlar , nasıl kullanabiliriz ? 4 uçlu step motoru kullanmak için başka motor sürücü entegreleri var mıdır? En önemlisi bunun bir devresi var mı arkadaşlar , 4 uçlu step motoru bir türlü çalıştıramadım , internette de 4 uçlu step motor örneği hiç yok.

Bayramsumbul

Şu Disket Suruculerin Motorları 4 Uçlu.
Onlari Araştırabilisiniz.
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

eddar

Ordan da araştırdım fakat bulamadım , 4 uçlu step motor entegre ve bağlantıları yok maalesef.

eddar

Hocam 1. şekil DC motorlar için olan bir şekil fakat 2. devreyi pek anlayamadım , aradaki entegreyi alıp direk ona 4 ucu verince çalışacak mı. O entegre de kullandığım pice nasıl bağlanıyor bir bilginiz var mı

trgtylcnky

1. şekil dc motor için değil, içinde iki tane H köprüsü olan l293 entegresiyle yapılmış basit bir sürücüdür. 3. devre de ondan pek farklı görünmüyor. 2. devre ise step motor için özel bir sürücüye benziyor.

http://elabz.com/driving-a-bipolar-stepper-motor-with-arduino-and-uln2803ag/

Bu adresteki gibi sürebilirsiniz sanırım.

Mucit23

Alıntı yapılan: eddar - 15 Eylül 2013, 22:42:11
Hocam 1. şekil DC motorlar için olan bir şekil fakat 2. devreyi pek anlayamadım , aradaki entegreyi alıp direk ona 4 ucu verince çalışacak mı. O entegre de kullandığım pice nasıl bağlanıyor bir bilginiz var mı

Bu devre işini görür.
http://arectron.com/microchip/l297-l298-ile-step-motor-surucu.html

eddar

"Pic18F4550 ile USB Termometre" başlıklı yazınızı incelemiştim 2-3 gün önce baya ayrıntılı olarak şimdi burda karşılaşmak iyi oldu :) Kardeşim şimdi bu step motor olayında 'trgtylcnky' nunda bahsettiği gibi l293 entegresi kullanıp üstte 'z' arkadaşımız devreyi paylaşmış. Sizin yazınızı inceledim kaliteli ve güzel bir yazı olmuş sizde L297 – L298 ile yapmışşınız bu işi. Şimdi benim sorularım şu şekilde ;

1) Gidip L293 gibi tek entegre alıp datasheetindeki gibi bağlantılarını yapıp mı çalıştarayım 4 uçlu step motoru
2) L297 – L298 bu entegreleri alıp mı yapayım. Sadece L298 yi motor sürücü olarak kullanan da var.

Ya da bu entegreleri hiç kullanmadan 4 uçlu step motor aldım yanlış almışım deyip 6 uçlu step motor ile ULN2003A ile hemen yerleştirip çalıştırsam mı. Bu Bipolar step motor başımıza çok çeşitli entegreler çıkardı :)

Bu arada Mucit23 dostum sizinle de özel olarak da konuşalım bir projem de bir kaç yerde yardımcı olabileceğinizi inandığım bir iki ufak tefek yer var.

Herkese teşekkürler.

z

ULN2003, L293 gibi çipleri kullanacaksan step motorun minik bir şey olsun. Omik değeri yüksek olsun. 40..50 Ohm gibi...

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ipek

ATmega'lı şemada L293 bağlı motor 5 volt herhalde çip'in bias ve vdd gerilimleri paralel bağlanmış.

eddar

Arkadaşlar merhaba , 'z' arkadaşımızın paylaşmış olduğu (ilk resim) i refere alarak L293D entegresi aldım. Ne yazık ki bağlantıları ilk resimde olduğu gibi yapmama  rağmen step motorda belli açılarla dönmeyi bırakın titreme falan bile olmadı. Arkadaşlar paylaşmış olduğum linkte de http://elektronikhobi.net/l293d-surucu-entegresinin-kullanimi/ L293D nin kullanımı anlatılmış fakat herkes bu entegreyi 2 tane DC motorun kontrolü için kullanmış. Piyasada bu entegre ile ilgili 4 uçlu step motor süren bir devre rastlamadım. Bu entegre ile 4 uçlu step motor süren bir devre paylaşırsanız çok sevinicem , herkese iyi çalışmalar diliyorum. Herkesin cevabı için tekrar teşekkür ediyorum

z

Elindeki step motorun fotografini cekip burada yayinlarmisin? Bir de sargi direnclerini olcup yazarmisin?

L293 minik motorlar icin. Acaba sendeki iri bir motor mu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

eddar

Alıntı yapılan: z - 18 Eylül 2013, 15:59:57
Elindeki step motorun fotografini cekip burada yayinlarmisin? Bir de sargi direnclerini olcup yazarmisin?

L293 minik motorlar icin. Acaba sendeki iri bir motor mu?

Step motorun ismi M35SP-11NK    8 Ohm

Şimdi L293D entegresinin VSS ,En1 ,En2 lere 5 volt  Inlerede kullandığım Pic18f2550 nin B uçlarını bağladım. Butona basıldıkça dönme hareketini yaptırmak istedim, butona 2-3 defa bastıktan sonra milimlik oynama yapıyor gözle görülmesi bile çok zor elimle hissettim.  Demekki step motor da bir problem yok ve entegreden Inputlar motora gidiyor demek. akımı mı yükseltmem lazım transistör mü kullanmam lazım acaba ?

mesaj birleştirme:: 19 Eylül 2013, 13:38:28

mesaj birleştirme:: 19 Eylül 2013, 13:46:26

techniq

Hocam bence l298-l297 yerine TB6560 i kullanmanı öneririm. Bundan kısa bir süre önce 4 kablolu step motorda aynı sorunu yaşamıştım. l297-l298 devresini yaptım ve uygulamalarımda sizde olduğu gibi ufak titremeler oluyordu. Bir abimizin önerisiyle TB6560 i aldım ve çok sağlıklı bir şekilde çalıştı.
İsterseniz proteus-ares şemalarını da verebilirim.

eddar

Alıntı yapılan: techniq - 20 Eylül 2013, 01:06:47
Hocam bence l298-l297 yerine TB6560 i kullanmanı öneririm. Bundan kısa bir süre önce 4 kablolu step motorda aynı sorunu yaşamıştım. l297-l298 devresini yaptım ve uygulamalarımda sizde olduğu gibi ufak titremeler oluyordu. Bir abimizin önerisiyle TB6560 i aldım ve çok sağlıklı bir şekilde çalıştı.
İsterseniz proteus-ares şemalarını da verebilirim.

Çok makbule geçer kardeş , bir göreyim simülasyonda olmassa ona geçerim