led devresi icin trafosuz guc kaynagı

Başlatan agora_meyhanesi42, 29 Eylül 2013, 12:47:31

agora_meyhanesi42

linkteki devreyi internet buldum uzerinde biraz degısıklık yaptım. r6 direncinin degeri yukseltilerek akım daha stabıl olmaktadır. fakat uzerinde düşen gerilim artmaktadır. 1, sorum bu direnç bu gerilim ve akımda ısınma yasarmı. sekilde gorulen ledlerın her biri 10 adet ledi temsil etmektedir. yani toplamda 30 led vardır bu devre bu ledleri ne kadar süre idare eder smps baz alınarak. 2, sorum bu devreden paralel olarak bir kac tane yapılsa verimi nasıl olur.3, sorum mpsa44 transistorunun muadili nedir. herhangi bir problem varmıdır devrede. cevaplarınız için tesekkur ederım    http://m1309.hizliresim.com/1f/x/t3qzu.jpg
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

gokhangokcen

hv9921 ve 9923 entegrelerini kullanmanızı tavsiye ederim çok fazla bir kompanenti yok 1 led bağlasanda çalışıyor 72 led bağlasanda direkt olarak sabit akım kaynağı..
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: gokhangokcen - 29 Eylül 2013, 14:02:11
hv9921 ve 9923 entegrelerini kullanmanızı tavsiye ederim çok fazla bir kompanenti yok 1 led bağlasanda çalışıyor 72 led bağlasanda direkt olarak sabit akım kaynağı..
eger ornek bir devre gonderirseniz mutlu olurum

polleme

HV9910 datasheet içinde 85-265V aralığı için örnek devre var.

Ersin

4-5 komponent ten  oluşan benzer bir devre yaptım. 5 seri  , 3 paralel toplam 15 beyaz led var.Koridorda gece lambası amaçlı kullanılmakta ve 24 saat çalışmakta.3-4 sene oldu hala bişeyi yok , kondansatör 1 sene çıkarmz demiştim ama çalışıyo.

Tam net hatırlamıyorum ama kondansatör 470n yada 1uf idi , 1n4007 , zener diod, wattlı direnç birde elektrolit bir kondansatör daha vardı değer  i hatırlamıyorum.Şema sorarsan o yok , fakat Google da transfromless power supply yaz görselleri açınca sürü ile şema çıkar.

agora_meyhanesi42

Snuc olarak r6 direncinde yada herhangi bir malzemede isinma sorunu olurmu