Basladigim CNC projesi ...

Başlatan gumush, 29 Eylül 2013, 17:05:16

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: gumush - 30 Eylül 2013, 01:42:48
Tip doktoruyum :) elektronige biraz ilgim var ancak o karti tasarlamak simdilik hedeflerim disinda.

Ama dedigim gibi picproje olarak siz acik kaynak surucuyu tasarlaryin , bende acik kaynak cizimi :)

gercekten Doktormusunuz ? yoksa Tip (i ile yazilmis hali) mi ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

malpaslan1979

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 30 Eylül 2013, 08:53:23
gercekten Doktormusunuz ? yoksa Tip (i ile yazilmis hali) mi ?

diş hekimi murat kardeşim hikmet bey diş hekimi

valla bu aralar iyi bir diş hekimine ihtiyacım var ya TIP, DOKTOR, SAĞLIK ve buna dair ne varsa diş hekimliğine yoruyorum. yanlış hatırlıyormuşum PARDON

gumush

:) yok yok dishekimi degilim tıp doktoru :)

Insan ilgili olunca onlar sadece sifat olarak kaliyor.
Hikmet Gumus  izmir

computerboy

Hocam başarılar dilerim.

Şase 60x40x3 mm profilden gayet güzel olur. eksen mesafeleri kısa olduğu için vidalı mil 20/5 olabilir. köprü bağlantısı için alüminyum profil güzel olur. yada alüminyum tabak halinde alınıp cnc routerde işlenebilir o zaman yemede yanında yat olur :)

kendi yaptığım cnc fotolarını en kısa zamanda çekip eklerim. katkısı olur inşallah. ayrıca cnc kontroller konusunda internetten bulduğum bir C kodunu modifiye edip pic18 ile usb üzerinden çalışır hale getirmiştim lineer enterpolasyon ile çalışıyor kod tekrardan modifiye edilip dairesel enterpolasyona uyarlanırsa 3-4 ay içerisinde G-code ile çalışan bir kontrollerde çıkarırız. 

gumush

Kopru ( X ) ekseni 30mm sigma profilden , yan duvarlar 8mm aluminyum ( punch yada lazerde kesilecek ) , diger kisimlare 45mm sigma profil , tum vidali miller 1605 , uzun eksende ( y ) iki motor olacak sag ve solda.

Tek endisem millerin islenmesi sirasinda dahasheetlerindeki gibi islenmemesi ( cunku cizim ve hesaplar ona gore )

Cozum olarak once onlari siparis edecegim. Eger farklilik var ise cizimleri degistirip tekrarlayacagim.

Aklima gelen sadece Z eksenini once yaparak olasi hatalarimi gormek. Boylece donus maaliyetleride ucuz olacak.

Hikmet Gumus  izmir

computerboy

Maliyet açısından Y eksenide X ekseni gibi ortadan tek vidalı mil ile çalıştırılabilir mesafe kısa olduğu için rijitliği bozmayacağını düşünmüyorum. tabi daha tecrübeli arkadaşların düşünceleri ne merak ediyorum. ayrıca 1.20 olan eksende 16/5 vidalı mil değilde 20/10 yada 20/5 vidalı mil kullanmak daha iyi olur gibime geliyor hiç bari salınımı engeller.

gumush

BU konuda cok bilgim yok , ancak salinim disinda milin buyumesi motor torku ihtiyacinida arttiracaktir degil mi ?

Hikmet Gumus  izmir

computerboy

tabi ikisi orantılı ama zaten alacağın motorun torku hayli hayli yeter. ha şuda olabilir 1 metre eksen uzunluğu için 16/5 normal ama 20 cm bile salınım yapmaya yeterli hatve aralığı artırılıp motor hızı düşeceği için 1.20 eksendede kullanılabilir diye düşünüyorum. ama genede tavsiyem 20/10. tecrubeli arkadaşların fikirlerinide duyalım yanılıyorda olabilirim.

bu konu hakkında açmıştım:

https://www.picproje.org/index.php/topic,47327.msg352281.html#msg352281

emekli

hocam benim cnc de fazla bilgim yok öğrenmek için soruyorum   Y ekseninde 2 motor kullanacaksanız kramayer dişli daha uygun olmazmı,  :( :(

gumush

Kremeyer'de bil alternatifti ancak motorlarin step oranlari o eksende degissin istemedim. Bu sekilde tasarimda benim icin daha kolay oldugu icin bunu tercih ettim.
Hikmet Gumus  izmir

Analyzer

Selam,

Kolay gelsin. Şu siteyi ve videoları incelemenizi tavsiye ederim.

http://www.precisionplasmallc.com/

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

gumush

Solidworks ile yaptim.

Linki inceledim , alttaki makine cok guzel , aslinda bu sure icinde bir cok cnc'yi inceleyip bir karar vermeye calistim.

Ilk mesajda dedigim gibi Z ekseninde plasma , laser ve pick and place icin bir seyler dusunuyorum.

Plasmanin sadece kesici kismi ne kadardir acaba :) 

Birde laser plasma karsilastirmalarini okudum hassasiyet ve kesim kalitesi acisindan laseri oneriyorlar ama 2mm aluminyum icin bile laserin yuksek gucte olmasi gerekiyor ve cok pahallilar.

Acaba plasma ile ne kadar ince kesimler yapilabilir ? Ornegin 3mm deligi kesebilir mi ?
Hikmet Gumus  izmir

computerboy

cnc plazmada yaptım resim çekemedim henüz. malzeme kalın olduğunda güzel iş çıkmıyor 3-4 mm. delik nerdeyse imkansiz bende hypertherm1000 var 8-5 mm kalınlığındaki malzemede 5-6 mm delik açayım dedim tüm bozdu. gerçi kullandığım nozul yan sanayi  belki bunun etkiside olabilir. orjinal nozul ile denemek lazım. düzgün ve dar açı kesim için su jeti kafası kullanılabilir.

hll

ben bişey sorabilir miyim  motor  sürücüsü(step ve kesmek için kullanılan)  motorlarda  tam olarak ne kullandınız.

gumush

Step motorlar 86bhh serisi nema 34 , is mili olarak kress 750w , surucu M880A
Hikmet Gumus  izmir