Brushless motor için esc ve batarya nasıl seçilir ?

Başlatan timselsit, 05 Ekim 2013, 12:02:02

timselsit

Merhaba,

Karada ve suda giden bir araç yapıcam. Ama motor , esc ve batarya seçimini nasıl yapmam gerektiği konusunda pek bilgili değilim. Kafamı en çok karıştıran konu motorlar max ~15-25 A ,min ~1,5 - 4 A çekiyor buna göre bir esc seçimi kolay zaten max akım miktarına göre seçiliyor ama bataryayı nasıl seçicem ?

gumush

Once motor secimi yapmak lazim. Motorun kullanacagi voltaj bellidir. Bu voltaja gore 1s = 3.7V uzerinden kac S'lik pil almaniz gerektigi cikacak. ESC'ler ise belirli araligi destekler ornegin

burada gorulen 2-4 lipo yani 2s 7.4 V , 3s 11.1V ve 4s 14.8V destekler , max 20A'dir.

Hovercraft benzeri bir sistem olacak ise ufleme kisminda verim kaybi olacagindan hesabinizin uzerinde bir motor ve esc tercih etmeniz daha mantikli olacaktir.

Bu arada projeniz cok ilgi cekici detaylari biraz paylasir misiniz  ?
Hikmet Gumus  izmir

timselsit

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Bu aracı tezim için yapıcam tezden sonra da eğlenme amaçlı tabii :) . Benim yapacağım araçta karada gitmek için paletli sistem yapmayı düşünüyorum 2 adet motordan güç alan palet sistemi olacak tanklarda kullanılan sistemle yön değiştirecek. Su da gitmek için ise yine 2 adet motor olacak bir şaft sistemi ile pervaneye bağlanıcak yön dümensiz kontrol edilecek karada yön verdiğim mantıkla yön verilecek. Araçta aynı zamanda güneş paneli de bulunacak ve bir yandan da kendini şarj ederek kullanım süresini uzatacak. Gövde tasarımı kendime ait olacak ve pil seviyesi belli bir seviyenin altına düştüğünde ledle ikaz sistemi kullanıcıyı uyaracak. Genel olarak bu şekilde olacak.

Ben kullanıcağım motor,esc,batarya ve kumanda parçalarını hobbyking sitesinden almayı düşünüyorum. Sizce hobbykingten alırsam bir sorun çıkar mı?

gumush

Ben su ana kadar hobbyking'de bir sorun yasamadim.

Tasariminizda su gecirmezlik kismi kritik gibi , paletli kisimla diger kismi nasil izole edeceksiniz  ?
Hikmet Gumus  izmir

timselsit

Ben motoru vida yerlerinden kullanacağım kasaya vidalıycam kasayla motorun arasına da bir conta koyup bu şekilde problemi ortadan kaldırmayı planlıyorum.

Taslak olarak çizim aşağıdaki gibi
ooo : motor
zzz : mil
/     : conta

ll
                                                        ll
                  oooooooooooooooooo  ll
                  o                                o/ ll
                  o                                o /llzzzzzzz
                  o                                o /ll
                  oooooooooooooooooo  ll
---------------------------------------------ll

gumush

En azindan conta ile mil arasinda ve mil ile motor arasindaki boslugu izole edebilir mi emin değilim. Model teknelerde stuffing box diye bir aparat kullaniliyor izolasyon icin , en azindan bir bakin isterseniz. Birde orada egim ve yogun ara sivi su gecirmezligi sagliyor.

DARPA'nin MBARC yarislari sizinki ile benzer  projeler ile dolu , belki oradaki raporlardan tiyolar alabilirsiniz.

http://ducktank102b.wix.com/darpa#!about/c10fk

http://www.grantbrennecke.com/GB/MBARC.html

Hikmet Gumus  izmir

timselsit

Tavsiyeniz için teşekkür ederim stuffing box ı uygulayabilirmiyim bilmiyorum ama araştıracağım. Bir de yukarıdaki mesajımda söylemeyi unuttuğum bir şey var:
Motorun milin çıktığı yüzünde 4 adet vida deliği var bu kısımlara vida takıp contayı iyice sıkıştırmayı düşünüyorum. Ayrıca motordan milin çıktığı tarafta milin içinden geçtiği ve tam olarak oturduğu bir rulman mevcut bu rulmanda motorun içine su geçmesini epey zorlaştırdığı kanısındayım.

Taslak olarak çizim aşağıdaki gibi
ooo : motor
zzz : mil
/     : conta
v    :vida (dört adet var şu an 2 sini gösterebildim.)

ll
                                                        ll
                  oooooooooooooooooo  ll
                  o                                o/ llv
                  o                                o /llzzzzzzz
                  o                                o /ll
                  o                                o/ llv
                  oooooooooooooooooo  ll
---------------------------------------------ll

Kullanmayı düşündüğüm motor şu :

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17725__XK2845_B_2000kv_Brushless_Inrunner.html

bu motorun devir sayısını esc yi programlıyarak düşürmek mümkün diye biliyorum ama faydalı olurmu?
Bir de 2S li-po  7,4V ama ben bunu escyi programlıyarak 2V u cutoff voltajı olarak ayarlasam max 4000 rpm mi yapar?
Kusura bakmayın pek bi şey bilmediğimden fazla soru soruyorum ?

Yeni konu açtım bunun için:

https://www.picproje.org/index.php?topic=49141.0