Araç hız Ölçümü İçin Öneri

Başlatan muhittin_kaplan, 11 Ekim 2013, 15:04:44

Klein

giriş-çıkış zamanı okumak en garantili ve hata payı en düşük yol.

z

Bir zamanlar SPLPL90 laser diyod almis ve internette de bununla yapilmis portatif radar semasi bulmustum.

Google'da simdi baktim ilk sayfada goremedim. Biraz arastir bakalim belki semayi bulursun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HexfeT

Geçenlerde bir arkadaşa yıllar önce kesilip ödediği bir trafik cezasını ödenmedi gösterip afedersiniz kol gibi faizi ile birlikte yeniden yollamışlar. İtiraz edince o zaman ödeme makbuzunuzu getirin demişler. Bunun yanlışlık sonucu olduğuna kesinlikle inanmıyorum. Aynı şeyi yaşayan başkaları da var. Bu kadar ahlaksızlık, böyle kokuşmuş bir zihniyet olamaz.

diot

ben benzer bir projeyi askeriye için yapmıştım. Bir yol var bu yolun diğer ucu uçuş hattı. Araç girişi yapınca uyarı veriyor. Normalde insan geçince vermiyor.  Burada aracı tespit için 2 adet pır dedektörü kullanıldı. pır dedectörlerinin görüş açısını daraltıp öyle kullandım. 2 dedektör arasından geçiş süresi hesaplanarak kullanılabilir. 2 detektörden gelen veriler ile cihaz hızı ve boyu bilgisi hesaplanabilir.

muhittin_kaplan

@diot
ben bu dediğinizi ultrasonicle yapmayı planlıyorum.

mesaj birleştirme:: 12 Ekim 2013, 12:03:27

rf ile de fotograf makinasına bilgi göndereceğim.
(fotograf makinasına nasıl foto çektiririm)

yldzelektronik

Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

diot

Fotoğraf makinalarının (DSLR) genelde harici deklanşör girişi olur.  bunun şemasını servis manuelinden bakıp yapacağın devre ile kullanabilirsin.

mesaj birleştirme:: 12 Ekim 2013, 13:41:34

örnek olarak canon için
http://thecenk.wordpress.com/2013/07/11/remote-switch-for-canon-dslr/

muhittin_kaplan

Siradan bir makina kullansam servo ile yapilirmi  gecikir sanki

diot

Servo ile ne yapmayı düşünüyorsun. Amacın deklanşöre basmak ise çok yavaş olacaktır.  harici deklanşör bağlantısı kullanılırsa daha hızlı çalışacaktır.

muhittin_kaplan

neyse ben aracın hızını ölçüp limit dışındaysa sinyal göndereyim, gerisini düşünürüz

Erhan YILMAZ

Abi belli mesafe aralıklarla 2 sensör koyulsa yola(örneğin 100 metre) Aracın 2 sensörden geçiş zamanına göre ortalama hızı belirlenebilir. Art arda iki araç girerse yazılımsal olarak halledilebilir bilir gibi geliyor.

muhittin_kaplan

100 mt uzun Erhan 4mt hesaplıyorum. 100mt de birden fazla araç olabilir. 4mt de olmaz.
40KMh la giderse 360ms oluyor. daha kısa ise araç süratlidir.

Klein

Mesafe uzadıkça ölçüm doğruluğun artar.  Bu ölçüm yönteminde 100 metrede kaç araç olduğu önemli değil. İsterse tampon tampona 10 araç gitsein. farketmez.  Mesafenin uzamasındaki esas sorun, iki sensör arasında kalan koridorda aracın sollama yapma ihtimali ve/veya hızını düşürme ihtimali.

Erhan YILMAZ

He işte mesele sollama :) art arda araç girmesi halledilebilir. Her aracın ön tekerinin girmesi bir event olsa, her event olduğunda olunca zaman değeri kaydedilir. Sollama olmazsa fifo kuralından her çıkan aracın hızı belirlenebilir. Sollama ihtimalini azaltmak için mesafeyi kısa tutmak lazım. Doğru hız içinde mesafeyi uzun tutmak lazım diyorsunuz. Burada trade-off söz konusu optimum çözüm bulmak lazım. :)

robomaster

Otomobil sektöründe çarpışma önleyici ve cruse control amaçlı kullanılan 77ghz radar sensorleri var. Bi araştırmak lazım. Belki fikir verir.