Telit GL865 ve Bitmeyen Parazitler

Başlatan ttg, 17 Ekim 2013, 12:02:57

ttg

Merhaba,

Yaklaşık 2 aydır çözemediğim, yakında kafamda olmayan saçları yolduracak bir sorunum var(saçlar erken gitti yaştan değil :) ).
GSM modülü ile MSP430 arasında birkaç deneme yapmıştım, daha sonra STM32F407 Discovery'e geçiş yaptım. Kodlar hazır, her şey güzel. Şeması da şu şekilde:

Şema üzerinden anlatmaya devam edeyim. GSM modülü GPRS üzerinden sunucuya bağlanıp veri alışverişi yapacak, istenen bu. Yaptığım debug işlemlerinde, GSM modülünden veri geldikçe bir counter'ı arttırdım işlemcide.
Sonuç: ben hiçbir şey yollamadığımda GSM modülü sürekli parazitler yolluyor, counter durduk yere artıyor.
Not: Sunucuya da parazit yolluyor, özellikle de sunucu ona veri yollayınca parazitler oluşuyor.

Sonra devam ettim. GSM Modülünü şemada gösterdiğim batarya yerine 2 tane lm1117'yi paralel bağlayıp besledim(750mA yetmiyor bu canavarlara, ondan 2 tane). lm1117'nin girişini bilgisayar power supply'ından 5V olarak verdim. STM32'yi de tabletimin şarj aletinden besledim: 5V 2A.

Sonuç, yine parazitlerle kanka oldum.

En sonunda, alttaki şekilde gördüğünüz gibi, lm1117'nin toprağını, discovery kart üzerindeki GND'den çekip, USB'nin dış kısmına bağladım(bağladığımda bu USB'nin GND'si ile kısa devre sanıyordum). Bu durumda sistem sorunsuz çalıştı.

Sistem taşınabilir olacak, böyle 2 ayrı kaynaktan besleyeyim, aklıma gelmeyecek bir yerden toprak eşitleyeyim deme şansım yok. Zaten Discovery kartın GND'leriyle krokodili taktığım yer kısa devre değil, nasıl çalıştı anlamış değilim, o konuda da bir şeyler söyleme şansınız olursa süper olur.

Projenin son aşamaları, güzel bir proje raporuyla buraya gelmek istiyorum. Devrenin bir sonraki aşamasında motorlar var, daha motorları koymadan bu kadar parazit oldu. Parazitleri çözdüğümde proje büyük oranda sonlanmış olacak.

Sonuç olarak bu parazit sorununu çözebilmem için her türlü öneriye açığım.
4 Buçuk Saatlik Python Eğitimi [Ücretsiz] www.youtube.com/gryyldrm

MrDarK

Güray merhaba ;

AT+IPR=kullandığın baudrate şeklinde ilk kurulum esnasında bu işlemi gerçekleştiriyor musun ? Çünkü telitin auto baudrate özelliği olduğundan parazitler gelebilir gibi düşündüm bi an. Normal şartlarda hiç sıkıntı çıkartmaması lazım bu meretin :) Herhalde birtek bana kıyak yapıyor :P
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ttg

Yunus Abi merhaba,

Baud rate ayarı için program başında "atatatatatatatat" yolluyordum, "AT+IPR=19200" şeklinde değiştirdim o kısmı. Discovery'i bilgisayardan besleyince elim yaklaşmadıkça bir parazit olmuyor genelde(bazen oluyor). En azından sunucuya bağlandığını göreibliyorum şu durumda.

Ayrıca, artık GND'leri eşitlerken discovery'nin GND pinlerinden birini kullanıyorum, mantığa uygun çalışıyor çok şükür.

Yalnız, GSM modülünü telefon bataryasıyla beslediğimde, ya da discovery'i bilgisayardan söküp tablet adaptörüne taktığımda işler yine karışmaya başlıyor. Karışmaya başlıyor demişken, ftdi adaptörüyle gsm modülünden discovery board a gelen veriyi bilgisayardan da okuyorum, tam olarak şöyle ifadeler gözüküyor:

▒▒w}▒▒>-▒▒▒▒Ae▒K▒}vۧ▒ٺ▒<9n▒?▒uM▒▒▒z7▒▒▒/▒K5YԷu▒▒=▒\▒[ۗϲ▒n▒E▒▒\▒}W▒U▒▒V▒▒▒▒▒▒▒▒▒W▒3▒z▒▒▒:޳▒웯^▒(▒▒▒▒7▒e?▒▒▒?▒▒▒4?▒▒▒▒▒▒▒▒˪c▒{;▒m▒▒o%▒G▒}u▒~CQ▒{7▒;▒ؼ▒▒_▒'▒▒▒▒▒▒o▒▒.m▒▒▒Xu▒▒▒▒▒▒Mj|▒o▒>ֹ▒▒k)z▒▒;▒▒^▒▒-}▒h▒▒▒▒X▒y▒▒ͬ▒▒▒V▒▒|▒▒▒▒n׹▒g}▒t▒4▒n▒_▒▒▒Mx.n▒▒7▒ֹ.▒▒>}▒▒/_▒▒▒on▒▒▒▒w▒▒▒J}▒~▒▒+▒▒▒؋▒~G▒▒▒▒
                                         ▒Ol▒8k܍▒▒u>▒▒▒▒}qo▒▒▒▒▒▒ٝ▒D]|▒<:▒o▒▒~▒-▒▒▒y▒▒▒g^▒o▒▒|5▒▒q▒^▒k▒g▒▒▒▒r▒켠▒▒E?▒▒▒

Aynı okumayı discovery'nin tx pinine takıp ordan gsm modülüne giden verileri okurken yapınca:
AT+IPR=19200
at+cgdcont = 1, "IP", "internet"
at#sgact = 1,1

görüyorum. Gerçi discovery'i ftdi ile daha önce test ettim, sunucudan gelecek verilere göre de testlerini yaptım onda bir sorun olmadığına eminim, doğrulamış oldum.

Bir tek bana kıyak yapmıyor da olabilir :D

MrDarK

Yanlış hatırlamıyorsam sen GSM Click™ (MikroE) nin kitini kullanıyordun.

Cihazın dökümanını hiç inceledin mi ? http://www.mikroe.com/downloads/get/1921/gsm_click_manual.pdf

6. Aşamada level seviyeleri ile ilgili bir not var. Belkide hatayı dönüştürücüde aramalısın :)

Çünkü ben şimdiye kadar çokça telit ürünü kullandım hiç söylediğin gibi sıkıntılarla karşılaşmadım ama ben hep kendi TX RX pinlerinden çalışma yaptım araya max gibi entegreler atmadım. Cihazın bu konuda tek bir kusuru var, ilk açılışta 6-7 saniye bekleme yaptırıyor.O sırada parazit alıyorum bende dediğin gibi zaten o süre zarfında komut yollarsan cevap vermiyor. Kilitleyebiliyor kendini, onun dışında maaşallah taş gibi cihaz :D

ttg

Abi dökümanla bayağı haşır neşir oldum, çok sorunumu çözdü. Cihazı 3.3V seviyesinde kullanıyorum, işlemci de 3.3V zaten. Seviye dönüştürücüye bu yüzden girişmedim, üzerindeki smd switch de 3.3V'da olduğu için o konuda sorun yaşadığımı düşünmüyorum.

Bir de ftdi ile direk modüle komut yollarken vs. parazit almıyorum kolay kolay.

İşin garibi ftdi'ı direk modülün rx girişine bağladım, gelen veriler yolda mı bozuluyor acaba diye, işlemci ne yolluyorsa aynen geliyor.

Ama bu parazitler oluşmaya başladığında, ftdi ile yaptığım okumada sunucudan yolladığım veriyi işlemciye kesinlikle yollamıyor, işlemci sunucuya bir şey yollarsa onu iletiyor.

Kısacası işlemciden sunucuya bağlı ve istediği veriyi sorunsuz gönderiyor, ama tersinde parazit atıyor ve bu paraziti sunucuya da işlemciye de gönderiyor. Bu da en çok kafamı karıştıran olay.

Cep telefonu bataryası anlık olarak bunun çektiği akımı karşılayamıyor olabilir mi?

MrDarK

Mümkün olabililir. Sonucta eski bir batarya kullanıyorsun. Sadece network bağlantısı olduğunda sıkıntı yaşıyorsan son söylediğin şey daha bi dogru oluyor, Güç kaynağı ile besleyip dene birde bakalım. Sonucta bu zımbırtı en fazla akımı gprs aktifken çekiyor.

ttg

======== 1. Deneme ========
GSM Modülü=>Güç Kaynağı(Çıkışına da regülatör)
Discovery    =>Bilgisayar
Durum: Çalışıyor(0 parazit, hiçbir sıkıntı yok)

======== 2. Deneme ========
GSM Modülü=>Güç Kaynağı(Çıkışına da regülatör) (1. denemeden sonra gücü kesilmedi, önceki bağlantı aktif)
Discovery    =>USB adaptör(5V2A)
Durum: Çalışıyor

======== 3. Deneme ========
GSM Modülü=>Güç Kaynağı(Çıkışına da regülatör) (Reset Atıldı)
Discovery    =>USB adaptör(5V2A) (Reset Atıldı)
Durum: Çalışıyor(Çok nadir sorun yaşıyorum şu an. Bu durumda daha önce çalışmıyordu, önceki mesaj üzerine işlemciye başlangıçta 10 saniye bekle dedim, sanırım baud rate i set ediyor şimdi.)

Sonuç olarak bayram sonrası karaköyde dediğin pilcilere bir uğrasam iyi olacak sanırım abi. Büyük bir zaman tasarrufum oldu şu an çok teşekkür ederim :)

MrDarK

Rica ederim yardım edebildiysem ne mutlu pilcilerin adresinde bir sıkıntı yaşarsan özelden yine ulaşırsın bana ;

Telit kullananlara bir uyarı ne yaparsanız yapın ilk setupda yada hardware reset yaptıktan sonra 6-8 sn arası bir bekleme yapın, cihaz kendine gelsin. Hiçbir pic uygulamamda bunu yapmadan cihazı kontrole başlamadım. Bunu keşfedene kadar neler neler çekmiştim :)

Birisi parazitten kurtulduğuna göre bitirde bir video çek bekliyoruz (: