Çizgi izleyen robot hakkında

Başlatan blacklogic, 25 Ekim 2013, 17:09:32

blacklogic

Merhaba çizgi izleyen robot yarışması izledim. Çınarlı Teknik Lisesi - 2011 ODTÜ 1. ve 2. si Çizgi İzleyen Robotlar..
Burada robot ilk çıktığında soldan gidiyor ikici turunda ise düz devam ediyor. Acaba bu yarışmalarda saha belli olduğundan yarışmacılar hile yapabiliyor olabilir mi? Orada yarışan bir robotun programını hiç değitirmeden farklı bir sahaya koysak sanırım yolları karıştırırlar. Bu iş benim düşündüğüm gibi mi yoksa stadart bir mantık üzerinemi kuruyor herkes robotunu.

bide buradaki robotların bu kadar hızlı gidişi sahanın kalitaseinden mi yoksa robottan mı? Sabaha da sınır çizgileri olduğundan robot çıkmaz.
Japonların çizgi izleyen robotları-1

makinahmet

Hocam bu pist SDÜ'nün pistine çok benziyor. Piste özel kod yazmanız gerekiyor. Bu pistte çalışan kod başka pistte hata verebilir. Robotların yapımı genelde birbirine benzer oluyor ancak programlaması herkesin farklı tabi.
DC, STEP, SERVO MOTOR -> www.sinematronik.com

robomaster

Değerli kardeşim hile olduğunu söylemek yanlış olur.
İkinci geçişte düz gitmesini programlamak doğru ifadedir.
Ancak pistin önceden verildiği yarışmalarda pist uzunluğuna göre bazı hızlanma ve yavaşlamaları yaptırmakta mümkündür. Bu durumda robot o pist için özel projgramlanmış olur. Buna ne isim takmak lazım bilmiyorum.
Eğer enkoder ihtiva eden tekerlerk görürseniz rakip robotlarda bundan şüphe edebillirsiniz o zaman.
Yarışma öncesinde aslına düzenleyen kurum bu şartı da koysa fena olmaz.