hexapod platformu?

Başlatan F.T, 28 Ekim 2013, 20:31:29

F.T

ımudan ölçtük platformdaki 6 adet piston veya motor her ne ise uygun olan kontrol birimine yollarken  hangi pistonları imudaki hangi eksenlerden kontrol edilecek.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

gumush

Imu'dan tek bilgi cikacak. X ,Y ,Z eksenlerindeki aci.

IK ile bu aci icin gerekli uzunluklari hesaplayabilirsiniz ( birden cok cozum olabilir yani birden cok uzunluk kombinasyonu ) sonra bu uzunluklari motor yada pistona yaptiracaksiniz.
Hikmet Gumus  izmir

F.T

hikmet hocam dediğin gibi fakat bunda 6 adet piston var.o zaman şumu olacak.x+ ve x- ekseni için karşılıklı 2 piston y+ ve y- için 2 karşılılı piston geriye 2 piston kalıyor z için olsa nasıl olacakz olayı karışık?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

muhittin_kaplan

Hocam o alti adet kontrol elemanı

6 Degrees of Freedom Flight Simulator Platform

mesaj birleştirme:: 29 Ekim 2013, 14:50:36

6 AXIS Motion Control Platform

F.T

Muhittin hocam aha üstteki video bu işi baya iyi gösteriyor.

gumush

Video'daki servolu ornek cok aciklayici olmus. Aslinda bunu cozmek icin once duz , ileri kinematige bakmak lazim. Basit geometri , sistem yere paralel , 1,2 3,4 ve 5,6 pistonlarini dusunun. Hepsi orta konumda. Simdi 1 ve 2 kolu uzadiginda ne olur ? Bunu canlandirmaya calisin.

Hikmet Gumus  izmir

F.T

hocam işin içinde geometrik hareketler var.bunları anlamaya çalışıyorum.

engineer42

bu ters kinematik olayını filan ayrıntılı bi şekilde öğrenebileceğim makale kitap araştırma gibi birşey var mı elinizde? imu ile ilgili benzer bir proje yapıyoruz işin teorisinde boğulmak üzereyim :'(

F.T

açıkçası bende yeni yeni araştırma yapmaya başladım.baya güzel bir mevzu çok ilgimi çekiyor.bu iş için aslında pc üzerinden hazır yazılım ile kontrol yeteneğine sahip düzenekler varmıdır?

gumush

Alıntı yapılan: engineer42 - 29 Ekim 2013, 15:12:14
bu ters kinematik olayını filan ayrıntılı bi şekilde öğrenebileceğim makale kitap araştırma gibi birşey var mı elinizde? imu ile ilgili benzer bir proje yapıyoruz işin teorisinde boğulmak üzereyim :'(

Turkce robot kinematigi isimli kitaplar var. Bunun disinda ingilizce programi yok ise bu konuda elimde makaleler var ve birde tez. Isterseniz gonderebilirim.
Hikmet Gumus  izmir

F.T

Hikmet hocam memnun olurum.

engineer42

Alıntı YapTurkce robot kinematigi isimli kitaplar var. Bunun disinda ingilizce programi yok ise bu konuda elimde makaleler var ve birde tez. Isterseniz gonderebilirim.
hocam çok makbule geçer

F.T

hocam indirdim baya bir kafa vermek lazım bu işe.teşekkür ediyorum.

F.T

arkadaşlar 6 adet piston var .bu pistonların hangisi x,hangisi y,hangisi z olacak kafamda oturtamadım.bilen varmı?imu dan aldığımız veriyi bunlarla nasıl eşleştiricez.