Lazer cnc ile pcb

Başlatan frederic, 31 Ekim 2013, 17:29:33

frederic

İzlemesi bile çok keyifli, tr de bu tarz makina yapan firmalar varmıdır acaba.

PCB Laser Structuring

malpaslan1979

Günahı ne kadar acaba? $$$$$

frederic

Amerikalı amcalara sormak lazım, fakat ben tr de yapılabilir bu makina diye düşünüyorum.

gumush

LKPF'nin sanirim , onlarin reflow firini , stencil aparatlari bile ucuk fiyatli oluyor. Bu heralde bayagi ciddidir.

Tabiiki bundan sonra via delme , delikici kaplama sonrasinda soldermask kaplamasi ve padler icin tinning yada hasl gibi kaplama asamalari olmasi gerekiyor. Yani yine tek basina bir anahtar teslim cozum olamiyor maalesef.
Hikmet Gumus  izmir

Murat Mert

S.A.
Adamlar sağlam iş yapmışlar. Yazıcı gibi çok güzel.
mert07

esensoy

ya ben İzmir de bir fuarda lazer markalama yapan vatandaşa sormuştum, olur mu diye, pcb yi de anlattım, ne yapacağını da anlattım,
o da olur demişti ama bir türlü gidip denemek nasip olmadı,
kaşe falan da yapılıyor, o lazerlerle bu işin olabileceğini düşünüyorum ben,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

MC_Skywalker

lazer ile öyle baskı yapmak için iyi bir çalışma gerekiyor.  Bakımında sorumlu olduğum AGFA kalıp pozlama makinları 0,33mm kalığında üzeri fotopolimer kaplı aleminyum levhaya 1016dipi yada 1270dpi çözünürlükte gazete sayfası işliyor. makinaın işlem ci modülü hariç tüm herşey FPGA ile yapılmış. görüntü işleme vb. Ciddi bir ARGE çalışması isiter bu tür işler.

http://youtu.be/X5nyH-xU858

frederic

Hassasiyeti yüksek bir cnc ile olabilir gibi geliyor bana, sonuçta eski protatip makinaları yine cnc tadındaydı ve kazıma ile yapıyordu bu işi. Yada ben çok yüzeysel ve romantik bakıyorum bu olaya. Yapılır veya yapılmaz, eğlenceli bir iş olduğu ortada.

z

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 31 Ekim 2013, 21:54:43
lazer ile öyle baskı yapmak için iyi bir çalışma gerekiyor.  Bakımında sorumlu olduğum AGFA kalıp pozlama makinları 0,33mm kalığında üzeri fotopolimer kaplı aleminyum levhaya 1016dipi yada 1270dpi çözünürlükte gazete sayfası işliyor. makinaın işlem ci modülü hariç tüm herşey FPGA ile yapılmış. görüntü işleme vb. Ciddi bir ARGE çalışması isiter bu tür işler.

http://youtu.be/X5nyH-xU858

Bir makine endustriyel ortam icin daha dogrusu para kazanmak icin uretildiyse zaman nakittir mantigi hizli olmak zorundadir.

Fakat hiz gerektirmeyen daha az profesyonel yada bizlerin yaptigi makinelerde hiz geri planda kalir.

Dolayisi ile bu tip makineleri yapmak icin illaki FPGA iceren kartlar gerekmiyor. Pek ala MCU ile de yapabilirsin. Kaldiki FPGA dedigin cip de MCU programlar gibi programlanan cipler.  Cok yuksek hizlarla isimiz olmadigi icin biz amatorler MCU'yu tercih ediyoruz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

Alıntı yapılan: malpaslan1979 - 31 Ekim 2013, 17:34:18
Günahı ne kadar acaba? $$$$$
evet lkpf zannımca fiyatı 100 bin dolar gibi birşeydi
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

frederic

Bakın tarıştığımız şeyi co2 lazer ile yapmış adamlar.

CO2 Lazer PCB prototyping

frederic

Bizimkiler bu işi "lazer markalama" diye yapıp satıyorlarmış tr'de. Epeyde yapan varmış meğerse.

Lazerle Plastik Markalama - Joker - NanoMARK Lazer Markalama Makinası

frederic

Arkadaşlar bu yakıcı lazer ışığına bakmanında gözlere bir zararı varmıdır acaba biliyormusunuz? Birde bu bakır plaketleri yakmak için minumum kaç watlık bir lazer kullanılması gerekiyordur acaba?

MC_Skywalker

Herhangi bir laser kaynağına baktığınızda kör olmanız kaçınılmazdır.

Kaynak PCB çizmini kalıba aktarma şekline göre değişir.

Mnemonic

merhaba arkadaşlar
geçtiğimiz yıllarda bende işlemiri kolaylaştırmak adına lazerle bu işi yapabilmek için bir araştırma yaptım ve bakırın kimyasal yapısından dolayı laserle kesebilmenin çok zor olduğunu daha doğrusu bakırı kesmek için üretmen gereken lazerin tek gereken şeyin gücü olmadığını öğrendim co2 lazer gibi bazı özel şeyler gerekiyorki bunlar biraz pahalı şeyler lpkf nin bu makineyi zaten bu kadar pahalı satmasının sebebide budur bence ilk önce lazerle bakır nasıl kesilir onu araştırın