icerde kac kisi var ?

Başlatan agora_meyhanesi42, 01 Kasım 2013, 08:15:35

agora_meyhanesi42

Tesekkur ederim kudretuzuner bekleyecegim pwm.c sanada tesekkur ederim kurdugun devreyi deneyecegim su anda pc olmadigi icin bakamiyorum senin kurdugun devre kudretuzuner abinin dedigi gibi sadece sifir oldugunda roleyi birakiyormu ? Yani 0 haric butun sayilarda rolenin cekmesi 0 durumunda ise birakmasi lazim

mesaj birleştirme:: 01 Kasım 2013, 18:31:22

Alıntı yapılan: Ersin - 01 Kasım 2013, 13:44:56
İki kişi yanyana girdi sonra da biri çıktı , içeride kimse yok role kapa mı olacak yada tersi iki kişi yanyana çıktı yada çocuğu kucağında iken girdi daha sonra çocuk yürüyerek çıktı, o durumda ne yapacaksın?
Girenler turnike gibi birşeyden geçmeli ki teker teker algılasın.

Kamera ile:
Kamera ile odanın görüntüsünü alıp farklı olduğunda ışıkları yakacak ( image proccessing )  yada role yi çalıştıracak, herkes odadan çıktıktan sonra görüntü aynı ise röleyi kapatacak.
PIR sensör ile:
Insanlar sürekli hareket edecek ise PIR sensorle en ucuz bir şekilde yapabilirsin.
insanlarin surekli hareket etmeme ihtimalide var onub icin pir sensor olmaz sanirim
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

kudretuzuner

Merhaba,
Basit olarak şöyle bir devre çizdim.Siz kaskat ekleyerek istediğiniz kadar digit ekleyebilirsiniz.Kolay gelsin.(kaskat eklemek demek aynı devreyi ikinci kere yapın birler basamağının TCD ayağını onlar basamağının DN ucuna TCU ucunu da UP ile birleştirerek iki digit li yapmış olursunuz)
https://www.dropbox.com/s/lvn4pn08nrjys1t/skorboard_agora.rar
Amatör

agora_meyhanesi42

Cok tesekkur ederim kudret hocam pwm.c sanada tesekkurlerimi sunarim bilgilerinden dolayi
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

pwm.c

Benim devre hakkında behsedecek olursam, öncelikle en sade biçimde tasarladım. röle bırakması için yanlızca "0" sayısı gerektiği için 8 bitlik toplamayı diyotlarla yaptım. bunun harici başka sayı olmadığına göre fazladan kapı entegresi kullanmaya gerek duymadım. diyot en pratik çözüm oldu.

sayma işlemini ise özel bir biçimde yaptım. sıradan sayıcıların bir up birde down girişi bulunur ve arttırma ile azaltma yapar. eğer bizim düzenekte biri giriş diğeride çıkış 2 ayrı kapı olsaydı up-dowm sayıcı iş görürdü ama tek kapımız olduğuna göre ve buradan hem giriş hemde çıkış yapılacağı için 2 ayrı sensürün aynı yere belli bir mesafe ile yan yana montaj yapılması gerekiyor. doğal olarak giren ve çıkan kişiler 2 sensörede görünecektir. eğer bunlardan biri up diğeri down olsaydı ozaman sayma işlemi doğru olmazdı. up aktif olduğunda 1 artar ve tekrar down sensörüne gelince yine önceki haline dönerdi yani etkisiz olur.
bunu önlemek için 4013 flipflop entegreleriyle kilit sistemi yaptım. ilk olarak hangi sensör aktif olursa saymaya o yönde devam eder.
sistemin tablosunu çizecek olursak,

ileri sayması için sensörlerin sırayla:
GIR   CIK
1       0
1       1
0       1
0       0

Yada
GIR   CIK
1       0
0       0
0       1
0       0

olması gerekir.

geri sayması için ise:
GIR   CIK
0       1
1       1
1       0
0       0

Yada
GIR   CIK
0       1
0       0
1       0
0       0

olması gerekir.

proteus uygulamasına bakarsan sistemin tam istediğin gibi çalıştığını görürsün ancak sensör yerleşimi benim bahsettiğim gibi yapılmalı. aksi halde doğru işlemez.
umarım faydası olur.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-