icerde kac kisi var ?

Başlatan agora_meyhanesi42, 01 Kasım 2013, 08:15:35

agora_meyhanesi42

Selamlar kapali ve tek girisi olan bir alana 1 kisi girdi sonra bir kisi daha sonra bir kisi daha etti uc kisi biraz sonra bir kisi cikti iki kisi kaldi sonra digeride ve bir kisi kaldi en sonunda oda cikti kaldi sifir ;) bu isi yani sayma isini yapacak devreyi, ir diyot ir alici ve 4017 gibi bir entereyle (entegreyi tam hatirlamiyorum) nasil yapariz islemci kullanmadan. Gecenlerde forumda devresini buldum ama kaydedeyim derken araya bir sey girdi unuttum simdide hatirlayamiyorum nasil buldugumu yardimlarinizi beklerim devre semasi konusunda saglicakla kaliniz
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

Kabil ATICI

74191 ve 74193 gibi entegrelerle yapabilirsin. Sadece ek birkaç kapı gerekebilir. Bu entegrelerin up/down girişleri vardır.
ambar7

pwm.c

sanırım up-down sayıcı yapmak istiyorsun ki özel bir durum yoksa şu devreyi incele bakalım:

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

agora_meyhanesi42

Tam olarak up down sayici degil icerde bir veya fazla kisi oldugu surece roleyi cekecek mesela kimse yoksa birakacak

Kabil ATICI

sayıcı çıkısına bir "veya" kapısı ekle.
ambar7

mehmet

Sensör iki tane olmalı. İçeri giriş ve içeriden çıkışın belli olması için.
Örneğin; önce birinci sensör 1, sonra ikinci sensör 1 olursa içeri giriş. Tersi durumda çıkış olabilir...
Kolaylıklar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

agora_meyhanesi42

Sanirim yanlis anlasiliyorum evet iki ir olacak iceri iki kisi girdi diyelim sonra biri cikti yani cikis yapti ama icerde hala bir kisi var bu yuzden rolenin cikis yapilsa bile cekili kalmasi lazim sayet icerdeki son kiside cikarsa role birakacak. Yani kurulan islemcisiz devre girenlerin toplam sayisini hesaplayacak, cikanlarin toplam sayisini bulacak ve cikanlarla girenlerin farkini alacak eger sonuc 1 veya ustu ise rolede enerji olacak 0 ise role enerjisi kesilecek iki gun once forumda boyle bir devre gordum bu mantikta ama kaydetmeyi unutup ustune ustluk nasil buldugumuda unuttum umarim anlasildim :) buna benzer cozumlerinizi paylasirsaniz mutlu olurum :)

pwm.c

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 01 Kasım 2013, 10:09:37
Tam olarak up down sayici değil icerde bir veya fazla kisi oldugu surece roleyi cekecek mesela kimse yoksa birakacak
o kolay da sadece sayıcı ile iş bitmez gibi. tek giriş var ise iki sensör yanyana duracak ve biri aktif olduğunda diğeri pasif yapmamız gerekiyor. örneğin içeri giren kişi ilk önce UP sensörüne görünecek daha sonra DOWN sensörüde görecektir ancak bunun birkere işlememesi gerekir. çıkarkande tan tersi olacak.
bu işlemi sensörlerinle mi? yoksa bu devre ile yapmayı mı? planlıyorsun ona göre çizim yapalım.

agora_meyhanesi42

Iki adet sensor olacak ve bu sensorler sayma devresine bagli olacak bu devrede roleye bagli olacak

drozk

Sanırım bu devre işinize yarar. Encoder yerine sensörler bağlanıp giren çıkan sayılabilir.

Ersin

İki kişi yanyana girdi sonra da biri çıktı , içeride kimse yok role kapa mı olacak yada tersi iki kişi yanyana çıktı yada çocuğu kucağında iken girdi daha sonra çocuk yürüyerek çıktı, o durumda ne yapacaksın?
Girenler turnike gibi birşeyden geçmeli ki teker teker algılasın.

Kamera ile:
Kamera ile odanın görüntüsünü alıp farklı olduğunda ışıkları yakacak ( image proccessing )  yada role yi çalıştıracak, herkes odadan çıktıktan sonra görüntü aynı ise röleyi kapatacak.
PIR sensör ile:
Insanlar sürekli hareket edecek ise PIR sensorle en ucuz bir şekilde yapabilirsin.

pwm.c

Kendim bişeyler yaptım.
sensönlerin yanyana olduğunu varsaydım ve sayacın işlemesi için giriş yada çıkış yönünde sırayla aktif olması gerekiyor. sensörlerden önce hangisi aktif olursa saymaya o yönde devam eder.

Devre şeması ve proteus dosyası:

https://github.com/pwmccs/elektronik/raw/master/99%20say%20role%20gir%20cik.zip
alternatif:
https://yadi.sk/d/l2qeDqcH35bTjq

umarım istediğin olmuştur.

agora_meyhanesi42

Cok tesekkr ederim pwm.c peki bana sayilarin gorsek kismi lazim degil 1n4148 lerin baglandigi yerden itibaren iptal etsem calismaya devam eder degilmi emekleriniz icin tesekkur ederim

pwm.c

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 01 Kasım 2013, 17:14:41
Cok tesekkr ederim pwm.c peki bana sayilarin gorsek kismi lazim değil 1n4148 lerin baglandigi yerden itibaren iptal etsem calismaya devam eder değilmi emekleriniz icin tesekkur ederim
tabiki... 7447 entegreleri sadece decoder göveri yapıyor ve sayacla alakalı bir işlevi yok. istediğin gibi çıkar.

kudretuzuner

Merhaba,
Sayıcılar ve de sensörlerle artan ve azalan sayıları digit olarak göstermek mümkün.Fakat sonuç için yani sizin istediğiniz (iki digit için yazıyorum)istanilen rakkamda eylem yaptırma ayrı bir dizaynı gerektirir.Mesela siz iki digitin de (00) olduğu durumda röle kontrolu istediğiniz için sayıcının hem birler hem de onlar basamağındaki  digitlerin BCD çıkışlarının tek tek EXOR ile kontrol edilmesi gerekir.Şu anda iş yerindeyim fırsat bulursam akşama evden daha detaylı bilgi verebilirim.Kolay gelsin.
Amatör