Yüksek frekans sıfır geçis dedektörü

Başlatan electrone1, 06 Kasım 2013, 17:04:00

electrone1

Merhaba arkadaslar 150 kHz civarındaki ac sinyalimin sıfır geçişlerini tespit etmek istiyorum 3-4 tane op-amplı devre denedim(LM311, 393, 324) fakat birçoğu 60-70 kHz'den sonra sinyali kaçırmaya başlıyor bunun için ultrafast bir karşılaştırıcı mı kullanmalıyım yada başka birşey mi denemeliyim?

ipek

sanırım işini bunlar görür,AD9696 LT1016

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

electrone1

Akım trafosuyla, toroid nüve ile sinyali algılıyorum sarım oranını değiştirerek ya da paralel bağlı direnci değiştirerek  genliği değiştirebilirim

z

Komaparatorlerde girişe yüksek genlikli sinyal girersen gecikme sürerleri oluşur o yüzden sordum. Giriş sinyalin genliği kısmayı deneyebilirsin.

Projeni biraz daha açarmısın? Belki problemi dolambaçlı yollardan çözmeye çalışıyorsundur.

Akımı izliyorsun. Sıfır geçiş noktalarıyla nasıl bir sonuca ulaşmak istiyorsun?

electrone1

Açıkcası bir indüksiyon ısıtma sistemi tasarlıyorum, rezonansı takip edebilmek için rezonans akımını doğru bir şekilde algılayıp (akımın sadece pozitif  alternanslarını kare dalgaya çevirip) PLL entegresine göndermem gerekiyor fakat şimdi geçişleri doğru alamadığım için rezonansım biraz sıkıntılı, daha küçük genliklede deneyeceğim teşekkür ederim   

Icarus

Alıntı yapılan: electrone1 - 07 Kasım 2013, 09:39:30
Akım trafosuyla, toroid nüve ile sinyali algılıyorum sarım oranını değiştirerek ya da paralel bağlı direnci değiştirerek  genliği değiştirebilirim
%100 sinusodial olduğuna eminsiniz değil mi ?, çünkü değer değilse, ör: kare ise; çıkış giriş sinyalini yansıtmaz...

memed52

LF356 yeterli olur sanırım, NE592/LM592 gibi video Opamp leride kolay bulunur.
İyi calişmalar.

z

Güç katındaki anahtarlama elemanlarını en uygun açıda on-off yapmak için sinüsel akımdan referans almak istiyorsunuz.

Sinüsel darbeleri ardışıl oluşturabilmek adına tetikleme bilgisini akımdan değil de gerilimden almayı da deneyebilirsin. (Akım bilgisini sadece koruma amaçlı değerlendirebilirsin.)

LM393 yada LM311'in yeterli olması gerekir.

Geçmiş yıllarda bu amaçla CD40106 dan yararlanmıştım. RC filitre ile yaptığım gecikme kadar tetikleme açısını kaydırmıştım. Rezonans frekansı çok kaymazsa sorun çıkmıyordu. Eğer kayarsa RC gecikmesi ile frekans uyuşmazsa osilasyon susuyor ve bir nevi sistem korumaya geçiyordu.

Sende PLL olduğuna göre sanki hiç problem yaşamazsın gibi duruyor. (Neyse zanlarımla kafanı karıştırmayayım.)