A dan Z ye Kayan yazı yapımı

Başlatan maxel, 08 Kasım 2013, 15:17:30

maxel

s.a arkadaşlar bildiğiniz gibi günümüz teknolojisin de kayan yazılar artık eskisi gibi dotmatrikslerle  yapılmıyor. çinliler çözmüş işi adam kayan yazı panelinin  arkasna usb girişine veya hafıza kart okuyucu ya belleği takıyor bellekte ne varsa aynısı çıkıyor orda. şimdi benim çözemediğim nokta bu panelleri hazır şekilde kim satıyor ? yani bunun bayisi ithalatçısı  yada distribütörü  kim ?  bu gün bir reklamcıya gittim adam birtane gösterdi anlattı da anlattı  artık adam bizi saf mı buldu ne yaptıysa işte şurda  0.75 kablo kullaırsan panel yanar efendime söylim panele 5 volt verecen şöyle yapacan böyle yapacan sanki adam kimsenin yapamadığı bişeyi yapıyor bunları az çok her elektronikçi bilir. o yüzden bende a sın dan  z sine kadar bu işi öğrenmek istiyorum küçük bir tane kayan yazı paneli alıp kendim denemek istiyorum acaba bu konuda bilgili arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim ...

MC_Skywalker

ETE hocanın sitesinde  bunun ile ilgili bir ders var http://etepic.com/index.php/topic,24.0.html  Multiplex çalışma diye geçiyor.

Basit örnek vereyim.  32x8 matrix ykayan yazı yapacağımız varsayarsak;

1 adet PIC16F628A veya PIC 16F88 mcu
4 adet 74HC595 8 bit ShiftRegister
4 adet 8x8 matrix

ihtiyacımız var. Yada 4 adet 74HC595 yerine 1 adet EPM3032ALC44 CPLD koyarak deveyi yapabilirsin. O zaman VHDL işin içine giriyor. eğer MCU birazdaha üst seviye  PIC18F serisi seçersen USB ve kart okuma özelliği olan bir ürün çıkarta bilirsin.

İşin mantığını kavradıktan sonra sınır hayallerindir.

drozk

maxel

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 08 Kasım 2013, 15:34:45
ETE hocanın sitesinde  bunun ile ilgili bir ders var http://etepic.com/index.php/topic,24.0.html  Multiplex çalışma diye geçiyor.

Basit örnek vereyim.  32x8 matrix ykayan yazı yapacağımız varsayarsak;

1 adet PIC16F628A veya PIC 16F88 mcu
4 adet 74HC595 8 bit ShiftRegister
4 adet 8x8 matrix

ihtiyacımız var. Yada 4 adet 74HC595 yerine 1 adet EPM3032ALC44 CPLD koyarak deveyi yapabilirsin. O zaman VHDL işin içine giriyor. eğer MCU birazdaha üst seviye  PIC18F serisi seçersen USB ve kart okuma özelliği olan bir ürün çıkarta bilirsin.

İşin mantığını kavradıktan sonra sınır hayallerindir.

valla nedemek istediğinizi  pek anlıyamadım ???
benim bahsettiğim daha çok hazır sistemler sizin bahsettiğiniz daha farklı sanırım ...

HexfeT

Buranın bir elektronik forumu olduğunun farkındasınız değil mi? İşin sizin merak ettiğiniz kısmı hazır parçaları toplayıp bir kasaya dolduran reklamcıların yaptığı iş ki o kadarını da bilmediğiniz halde adamın anlatmaya çalıştıklarını küçümsemişsiniz.

maxel

Alıntı yapılan: HexfeT - 08 Kasım 2013, 15:52:29
Buranın bir elektronik forumu olduğunun farkındasınız değil mi? İşin sizin merak ettiğiniz kısmı hazır parçaları toplayıp bir kasaya dolduran reklamcıların yaptığı iş ki o kadarını da bilmediğiniz halde adamın anlatmaya çalıştıklarını küçümsemişsiniz.

yok ben burayı yemek tarifi formu sandım ...
dalga mı geçiyon sen ? sen bana akıl verene kadar soruma cevap versene madem o kadar biliyon hayret bişey ??

muhittin_kaplan

biraz yavaş arkadaşlar,

Siz puzzle gibi birleştirmek mi istiyorsunuz  yoksa kontrol kartından, ledlerin sürülmesine, güç kaynağının tasarımından, pcb çıkartılmasına kadar öğrenmek mi istiyorsun ?

M_B

@Maxel
Şu an piyasada bulunan kayan yazılar animasyonlar falan hepsi P10 Led Panel  ile yapılıyor. Lego gibi bir birine ekleniyor.

Bir  Tabela
P10 panel + Power ( Besleme katı ) + kontrol kartı + PC arayuzu  ile oluşmakta.
PC arayuzu USB ye veriyi yuklemek veya RS-232 ile Kontrol kartına bağlanıp ilgili veriler gonderiliyor.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

HexfeT

Ciddiye alıp cevap vermek için zamanınızı harcamadan önce bu arkadaşın mesaj geçmişini kabaca bir incelemenizi öneririm.

maxel

Alıntı yapılan: HexfeT - 08 Kasım 2013, 16:23:00
Ciddiye alıp cevap vermek için zamanınızı harcamadan önce bu arkadaşın mesaj geçmişini kabaca bir incelemenizi öneririm.

ulan gerizekalı sana ne benim mesaj geçmişimden ? ha benim ağzımı açtırma yürü git işine bak elektronikçinin yandan yemişi seni......

mesaj birleştirme:: 08 Kasım 2013, 19:30:41

Alıntı yapılan: M_B - 08 Kasım 2013, 16:10:24
@Maxel
Şu an piyasada bulunan kayan yazılar animasyonlar falan hepsi P10 Led Panel  ile yapılıyor. Lego gibi bir birine ekleniyor.

Bir  Tabela
P10 panel + Power ( Besleme katı ) + kontrol kartı + PC arayuzu  ile oluşmakta.
PC arayuzu USB ye veriyi yuklemek veya RS-232 ile Kontrol kartına bağlanıp ilgili veriler gonderiliyor.

ha ağzını sağlık işte budur ya almak istedğim cevap bu ulan bu millete dert anlatmak ne kadar zor ben diyorum ankara onlar diyor g... kara ....
usta bunları temin edebileceğimiz  kim var peki yani unun bayisi ithalatçısı kim sen biliyon mu bu işi ?

LukeSkywalker

Alıntı Yap
ulan gerizekalı sana ne benim mesaj geçmişimden ? ha benim ağzımı açtırma yürü git işine bak elektronikçinin yandan yemişi seni......

Bu tarz bir mesajdan sonra kimseden yardım beklemeyin bence...

maxel

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 08 Kasım 2013, 19:33:25
Bu tarz bir mesajdan sonra kimseden yardım beklemeyin bence...

işine bak sen seni ilgilendirmez...... >:(