Resimdeki 220 volt AC-5volt DCdüşüren sistemin mantığı nedir?

Başlatan Recep METE, 25 Kasım 2013, 21:55:01

Recep METE

Aşağıda fotosunu yüklediğim 5 liralık fenerin içidir.Burada ilgimi çeken şey burada 220 volt kapasitörle 5 volta nasıl düşürülüyor?Transistör kullanmadan bu iş kondansatörle oluyor mu?Ayrıca bunun şeması varsa paylaşırmısınız?Aynısından bende yapmak istiyorumda.Saygılarımla.

[IMG]http://img13.imageshack.us/img13/1378/uhmc.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

ayhani

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

polleme

Kondansatör ile düşürülür, ancak bu devre yüksek akımlı yükleri beslemek için uygun değildir.

RaMu

Devrede izolasyonda olmadığını untmayın
bu çok önemli bir durum aslında
bu devreyi tamamen yalıtımlı olarak kullanmak zorundasın
yani dışarısına adaptörmüş gibi kablo felanda çıkarmayacaksın
çıkışındaki 5V vs. yide tutan çarpılır.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

polleme

Alıntı yapılan: RaMu - 26 Kasım 2013, 00:49:25

Yüzde yüz doğru. Hatta bu devrede köprü ile doğrultulup DC elde edildiğinden şebeke voltajından daha tehlikeli bir durum sözkonusu. Devre kapalı kutuda olmalı ve asla elle müdaheleye açık olmamalı.

OG

Mantık,
reaktif elemanların (C) enerjiyi alıp tekrar geri vermesine dayanıyor. Bu sebeple yüksek wattlı seri direnç kullanmaya gerek kalmıyor.

Arkadaşlar uyarmış, önemine binaen ben de tekrar edeyim,
DEVRENİN ŞEBEKEDEN İZOLASYONU YOK. ÖLÜM TEHLİKESİ...
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Recep METE

Alıntı yapılan: OG - 26 Kasım 2013, 08:42:31

Arkadaşlar uyarmış, önemine binaen ben de tekrar edeyim,
DEVRENİN ŞEBEKEDEN İZOLASYONU YOK. ÖLÜM TEHLİKESİ...

Hocam uyardığınız için teşekkürler.Bende bunu breadboarda kurduğum devrelere 5 volt vermek için kullanacaktım.Uyarınızla gerçeği görüp kefeni yırttık desenize.Bir de şunu sormak istiyorum  kendi yaptığım değilde yukarıda resmi olan piyasada 5-6 liraya satılan el fenerlerinde de trafosuz güç kaynağı kullanmış.Onların çıkışta verdiği 5 voltta ölüm tehlikesine yol açar mı acaba ?
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Recep METE

Hocam cep telefonu şarj cihazları ve ucuz fenerler v.b. sistemler kondansatörle 220 voltu 5 volta düşürüyorlar.Acaba bunlardan elde edilen 5 volt, ölüm tehlikesi riskine sebep olur mu? Bu konu benim için çok önemli.Bunları kullanarak zaman zaman breadborda 5 voltluk elektrik veriyorumda.

polleme

Alıntı yapılan: semfero - 26 Kasım 2013, 11:20:51
Hocam cep telefonu şarj cihazları ve ucuz fenerler v.b. sistemler kondansatörle 220 voltu 5 volta düşürüyorlar.Acaba bunlardan elde edilen 5 volt, ölüm tehlikesi riskine sebep olur mu? Bu konu benim için çok önemli.Bunları kullanarak zaman zaman breadborda 5 voltluk elektrik veriyorumda.

Devreyi görmek lazım. Trafo yok dediğiniz devrede kondansatör boyutunda bir trafo ile SMPS kullanılarak 5V elde edilebilir, bu durumda arada izolasyon olduğu için sıkıntı yok. Genelleme yapmak doğru değil, devre bazlı incelemek lazım. Şimdiye kadar çok şarj cihazı ve şarj adaptor söktüm ama küçük de olsa bir trafosu olmayan devreye rastlamadım.

Okan AKÇA

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

0xefe

Kaliteli telefon şarjları SMPS'tir. Baştan savma iş yapmazlar. Çarpılma riskini almazlar. Üzerlerinde güvenlik sertifikasyonu olması lazım. UL, CE, CCC, ENEC gibi. Ben kartlarımı ve cihazlarımı çalıştırmak için telefon/kulaklık/notebook şarjları kullanıyorum. Arkadaşlar da yukarıda anlatmış, çin malı cihazlardan çıkan kapasitif dönüştürücülerde kaçak riski var.

İyi çalışmalar.

erkan614

peki bu devrenin verimi nedir??
kapasitör üstünde nekadar yük harcanır??

2. bir uyarı bu devrelerde yük mutlaka olmalıdır
yani yük ile devre arasına on off düğme koyarsanız devreden akım akmayacağından
1-2 sn de kapasitör 275v a şarj olur sonra devreyi kapadığınızda yükünüz yüksek voltaja maruz kalabilir.
ayrıca kapasitörün basabileceği akımdan daha fazlasını çekebilecek bi yükünüz olmalı ki fazla akım kapasitörü
yine 275v a şarj edebilir
ayrıca giriş voltajı ac 240 üstü durumlarda kapasitör daha fazla akım basabileceğinden yine yüke zarar gelebilme durumu var

bu faktörleri göze alıyorsanız çok çok ucuz ve basit bir devre

Recep METE

Peki arkadaşlar ben kendim telefon şarj cihazları gibi beni çarpmayacak bir devre yapabilirmiyim? Bunun şemasını  ve devre elemanlarını paylaşır mısınız? Ben kendi uygulamalarımda kendi yaptığım güvenli 220v-5 volt DC 'ye düşüren bir adaptör kulanmak istiyorum.

hohner

Alıntı yapılan: RaMu - 26 Kasım 2013, 00:49:25
hocam 5 voltu tutunca nasıl çarpıyor.