Sahadaki Cihazlara Program Atma

Başlatan oyaz, 02 Aralık 2013, 14:33:20

oyaz

Programmer to Go özeliğinin dışında PICKit3 ile sahadaki cihazlara mobil olarak program atmanın bir yolunu arıyorum.

Pickit3 içine hex i yükleyip bir pille mobil hale getirmek geliyor aklımıza.

Bootloader derseniz onunla uğraşacak kadar vakit yok şu an.

Bunun dışında bir yol var mıdır ?
Become a learning machine...

OG

Pil niçin? Pile gerek yok. PicKit3 devreye bağlandığında enerjiyi oradan alır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

PICKit3 ile sahadaki cihazlara mobil olarak program atmanın  yolu zaten belirtilmiştir. pickit2 gibi olsa gerek.

Hayırdır, bu yolda bir yanlışlık veya eksiklik mi tespit ettiniz?

Programmer to Go özeliğinin dışında kullanılacak ise, PICKit3  ucuna bilgisayar bağlamak gerek.

OG

Alıntı YapProgrammer to Go özeliğinin dışında
Sonradan farkettim.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

oyaz

Ben mi yanlış biliyorum programmer to go özelliği demek; programlayıcıdaki çipin içine yüklemek istediğimiz hex i kaydetmek ve butona bastığımızda hex i hedef çipe atmak.

Bu durumda Pickit enerjisini hedef çipten mi alıyor yani programlayıcının usb kablosu olmadan atılabiliyor mu ?

t2

Usb kablosundan 5v vererek besleniyor. besleme için  bilgisayar  şart değil.

hedef kart üzerinden de besleme alınabiliyor mu? burasını araştırmak lazım. Bence bunun için bir jumper vardır veya kesin mümkün değildir. değilse kendiniz kesip biçerek yapabilirsiniz. çünkü hedef kartta illa ki besleme olması gerek.

oyaz

o zaman planladığım gibi hexi programlayıcıya gömdükten sonra 9v bir pil ve basit lm7805 ile enerji problemimi çözersem pickitimi mobil hale getiririm.

Hex i gömmek için illa MPLAb mı kullanmalıyım yoksa normal programlayıcı yazılımında hex i import etsem yeterli olur mu?

arslan74

Beslemeyi en basit şekilde şimdiki akıllı telefonların USB bağlantısından alabilirsin. Cep telefonlar için satılan OTG kablosu doğrudan microUSB bağlarsan, USB host çıkışına dönüştürüyor. Burdan pickit2 veya pickit3 için besleme alabilirsin.

MrDarK

Pickit2 programmer to go özelliğini kurulumda belirleyebiliyorsunuz eğer cihazda  enerji var ise pickit2 enerjiyi cihazdanda alabilir. Tabi programlama pinleri içinde VDD de takılı ise.

Aşağıdaki linkten videoyu izleyebilirsiniz ;

"Programmer 2 Go" how-to on PICkit 2
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Maxim

hex dosyasını gps hattı üzerindende pice yazan bile var.

esensoy

Alıntı yapılan: Maxim - 02 Aralık 2013, 17:43:55
hex dosyasını gps hattı üzerindende pice yazan bile var.
gprs tir herhalde değil mi?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

MrDarK

Uydu kullanarak da yazılım güncelleme yapıyorlar bknz receiverlar
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Maxim

Alıntı yapılan: esensoy - 02 Aralık 2013, 19:48:00
gprs tir herhalde değil mi?

yok gps
yani cep hattı üzerinden
bu vınn falan yani 3g

Gökhan BEKEN

Biz ethernet bootloader sistemi kullanmaya başlıyoruz yavaş yavaş, bu sistem sayesinde ofisten bile çıkmadan müşteriye güncel yazılımı internet üzerinden bootloader ile atabiliyoruz. Profesyönel işler için kesinlikle tavsiye ederim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.