IRF3205 datasheet'te 100 amper diyor 25 amperde delindi

Başlatan magnetron, 05 Aralık 2013, 21:09:59

magnetron

merhaba forum ,

IRF3205 kitabında 100 ampere dayanır diyor
benim devrede 25 amperde delindi

karaköy selanik pasajından almıştım
acaba sahte mi ? ne dersiniz ?

frederic

Kullandığınız devreyi ve yükü sürme biçimini ekleyin dilerseniz, ona göre daha stabil yorumlar yapılabilir.

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

magnetron

kullandığım devre standart H köprüsü

voltaj 24 V - sürdüğüm de 24 V 300 W DC motor

üst sol mosfeti PWM ile alt sağ mosfeti sürekli açıyorum veya tersi

H köprüsünden önce ACS akım sensörü var akımı PWM leri kısarak 25 amperle sınırlıyorum

ek : voltajdan bozulmus olabilir mi ? 24 V aküden geliyor

Erol YILMAZ

H köprüsünün + ile - si arasında kısa mesafeden bağlı >2200 uF kapasite var mıydı ?

Pwm ile sürdüysen yaklaşık 10W lık kayıp oluşmuştur. <Hızlıca bozulmaya sebep olabilir>
Pwm siz sürdüysen muhtemelen  lineer bölgede sürülüp aşırı kayıptan yanmıştır. <Hızlıca bozulmaya sebep olabilir>

Ayrıca,
Mosfetle denemeler yaparken yüksek akımlı bir kaynak kullanmak (örneğin Akü) hataları göremeden
bozulmaya sebep olur. Bunun yerine özellikle başlarken 1-2 A lik sınırlı bir kaynak kullanmak daha mantıklı olabilir.

magnetron

2x 1000 uF 35V vardı   ( H köprüsü ve motor 2 tane )

H köprülerinden birisinin mosfetleri yandı - öteki H köprüsü sağlam

edit : üst mosfeti 10 KHz PWM ile sürüyorum

mosfetler için IR2113 var ama Gate voltajı 12 V

ayrıca mosfetleri alüminyum soğutucu bloka bastırıyorum - izolasyon var

HexfeT

İletim anında motor sargısında depolanan enerji fet kesime gittiği anda ciddiye almanız gereken bir gerilim oluşturur. Sargı, beslemeniz ile seri bağlı ikinci bir kaynak haline gelir. İki gerilimi topladığınızda 55v VDSS gerilimi olan fet'inizi rahatlıkla delebilir.

Okan AKÇA

z

Alıntı yapılan: magnetron - 05 Aralık 2013, 21:30:43
kullandığım devre standart H köprüsü
ek : voltajdan bozulmus olabilir mi ? 24 V aküden geliyor

Moslarin icin katalogda 55V deniyor. 24v ile calisilan bir duzenekte bu yuksek bir voltaj sayilmaz. Drain bacaklarindan +Vdd ye giden, Source bacaklarindan Gnd ye giden yollar (yada kablolar) hissedilebilir enduktans olusturacak olurlarsa moslar kesime giderken 55v kolayca asilabilir.

MOSlari kesime sokarken cok kisa bir sure icin lineer bolgede akimi rampa seklinde azaltmak ise yarayabilir.

100V MOSlarla calismani oneririm.

Sadece ust MOSlari IR21XX serisi ile suremezsin. Alt-Ust birlikte surmelisin.

magnetron

üst alt IR2113 ile sürülüyor

yalnız şimdi siz söyleyince uyandım

IR2113 ten mosfetlerin gate 'ine 22 Ohm dirence paralel 1N4148 var ( yönü IR ye doğru )
böylece mosfeti açarken yavaş açıyor sanırım
ama kesime giderken 1N4148 üzerinden son sürat gate 'i sıfıra çekiyor

ben hızlı kesime gitmenin kayıpları azaltır diye iyi bişey olduğunu düşünmüştüm
ama o kadar da iyi bir fikir değil demekki

bununla bir ilgisi olabilir mi @Z hocam ?

bir de orijinal avrupa malı cihazlarda 40 V mosfetler kullanmış yani 55 V yeterli olması lazım
diye düşünüyorum

z

Hizli kesime gitme MOS kayiplarini azaltmak acisindan cok cok iyidir. Fakat kacak enduktanslar yuzunden di/dt yi dusurmek gerekebilir. Bu amacla akimi birden bire kesmek yerine akim yokus asagi indirilir. Bunun anlami  MOSU,  keserken lineer bolgede potansiyometre gibi kullanmaktir. Bu sure cok kisa tutulur ve bu amacla gerekirse GS arasina kapasite eklenir yada dediginiz gibi RD, RCD devrelerinden yararlanilir.

Hatta bazen DS arasina yavas diyodlar eklenir. Fakat bunlar ince hesaplar ister cunku bilinenin tersine aykiri islerdir ve uygulamalari vardir.

Orjinal cihazda nasil bir bara sistemi kullanilmis?

Bir de senin su ust mosu surme olayini netlestirmek lazim. Alt moslari PWM surmedigin surece ust moslarin boost devresini calistiramazin.

pwm.c

Buradaki VB-VS bacaklarına bağlı kondansatörün değerini sürüm frekansına uygun kullanman gerekir.
devre çalışırken kondansatör üzerine düşen voltajı ölçebilirsin. 10v dan az bir değer okuyorsan mosfet için sakıncalıdır. çünkü bu üst mosfetin G-S polaritesini sağlıyor. tam şarj etmek için alt mosfetin belli bir zaman iletimde kalması gerekir. bu süre yetersiz olursa aynı şekilde sorun yaşayabilirsin.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

leblebitozu

55v luk fet yeterli olmaz bence de, drain'e skop'la bir göz at. Muhtemel 55v un üzerinde değerler görmen lazım.

sezgin05

Bence de 100 volt mosfet kullanmalısın. Ayrıca motor akımını sıfıra çektiğinde dönmeye devam edeceği için ürettiği voltaj  mosfet diyotları ile doğrultulup besleme kaynağına gidecektir. Bu voltaj besleme voltajının çok üstünde olabilir. Bunu söndürmek için  alt mosfetlerin DS uçlarına ve besleme kaynağına paralel TVS diyot kullanmalısın. Ben 24 volt luk sürücü devremde 1.5KE33CA TVS diyot kullanmıştım.

magnetron

Alıntı yapılan: pwm.c - 06 Aralık 2013, 00:01:19
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Buradaki VB-VS bacaklarına bağlı kondansatörün değerini sürüm frekansına uygun kullanman gerekir.
devre çalışırken kondansatör üzerine düşen voltajı ölçebilirsin. 10v dan az bir değer okuyorsan mosfet için sakıncalıdır. çünkü bu üst mosfetin G-S polaritesini sağlıyor. tam şarj etmek için alt mosfetin belli bir zaman iletimde kalması gerekir. bu süre yetersiz olursa aynı şekilde sorun yaşayabilirsin.

hocam kart yandığı yenisini de henüz yapmadığım için ölçemedim
benim PWM frekansım 10 KHz
IR2113 VCC   12 V

1)bootstrap kapasite olarak 470 nF (1206 kılıf ) kullanıyorum
bu değer doğru mudur ?

2) alt mosfet neden iletimde kalması gerekiyor ?
bootstrap kapasite bir ucundan hızlı diyot üzerinden direk VCC ye bağlı değil mi ?

3) bendeki devre sizin mesajdakinin aynısı ( IR2113 dokumanı zaten )
sadece 22 Ohm gate direncine paralel 1N4148 diyot var
diyotun yönü IR2113 e doğru yani Gate voltajını hızla sıfıra çekiyor
bunu kaldırayım mı yoksa kalsın mı ?