En basit dc motor ileri geri kontrol?

Başlatan Maxim, 12 Aralık 2013, 09:16:35

Maxim

bir oyuncak araba var
oyuncak dediğime bakmayın 3 yaşındaki çocuk içine oturuyor.
6 volt akü ve 6 volt dc motoru var

gaz pedalının altında basit seri bir switch var
basınca devre tamamlıyor ve motor dönüyor.

buna geri vites gibi bir eklenti yapmam lazım
bir buton koymayı düşünüyorum
motor uçlarında 2 tane konum değiştiren röle olacak
butona basınca motor uçları yer değiştirecek.

acaba daha iyi fikir olabilirmi aklınıza gelen ?

Mucit23

Bence röleye gerek yok. Uygun kontak sayısına sahip bir siwitch ile yon degisirebilirsin. Sanırım DPDT switch ler işini görür.

ipek

bu yaşta bir çoçuk 5 küsür amperlik switch'i çat çut değiştirmekte zorlanır zannediyorum.küçücük parmakları switch'i yakalayamaz gibi geldi bana.pedala basılı sürece elektrik geliyorsa çift kontaklı tek rölede kafi.
birici fikir buton artı pedala basar ise geri gelecek.ikinci fikir iki buton olacak biri ileri biri geri seçimi.röleye minik bir çift bobinli Latch röle ilave edilirse bunun kontakları ana röleyi kontrol edebilir.oyun konsolları için üretetilmiş çok yumuşak 3cm...5cm arası basma yüzeyi olan switch kullanılabilir.

Maxim

evet çok sade birşey olmasını istiyorum
sonuçta çocuk 2.5 yaşında aslında

benim aklıma en basit buton fikri gelmişti
butona basmadığın sürece araç ileri gidecek
elini basılı tutarsa geri

polleme

Bir arkadaşımın 6V akülü neredeyse aynı cins bir arabası var. O da pedallı. Ama onun sağ tarafında kol dayama yerinde 6 kontaklı bir anahtar var, ona ileri yönde basınca araba ileri gidiyor, geriye doğru basınca geri gidiyor. Bana çok kullanışlı gelmişti.

mesaj birleştirme:: 12 Aralık 2013, 11:23:16

Şuna benzer bir anahtardı

mesaj birleştirme:: 12 Aralık 2013, 11:24:23

Alttaki uç sayılarına takılmayın, onun altında 6 ucu vardı.

trgtylcnky

Hocam bence vites koluna benzer tasarım yapın.

Bu biçimdeki anahtara kol takıp uzatarak yapabilirsiniz. Bence sürmesi de daha zevkli olur ama çocuk biraz toramansa kol elinde kalabilir   :D

polleme

diot

@pollame  verdiğin şema hatalı kontak bağlantıları yanlış.

polleme

Alıntı yapılan: diot - 12 Aralık 2013, 11:55:11
@pollame  verdiğin şema hatalı kontak bağlantıları yanlış.

Şemanın hatalı olduğunu biliyorum, örnek resim olarak vermek istedim. Bağlantı şeması değil de bağlantı resmi demem ondan. Yani özetle motor uçları ortaya bağlanacak. Akü uçları ise çapraz olarak anahtarın dıştaki uçlarına bağlı olacak. Anahtar bir yöne basılırsa motorun bir ucuna eksi verirken diğer konumda artı verilecek.

asma

Alıntı yapılan: Maxim - 12 Aralık 2013, 11:08:17
evet çok sade birşey olmasını istiyorum
sonuçta çocuk 2.5 yaşında aslında

benim aklıma en basit buton fikri gelmişti
butona basmadığın sürece araç ileri gidecek
elini basılı tutarsa geri

Üstad bu uygulamada sorun yaşanabilir.
Araç ileri giderken butona basmak yada basılı geri giderken baskının anlık kalkıp tekrar basılması durumunda; akü, kablolar,motor ve ilave olan röle etkilenecektir. Özellikle röle bir iki hatalı işlemden sonra yapışan kontaklarıyla (artık pedala basmasan bile) yangına neden olabilir. (akülü oyuncak araçlarda sigorta kullanmadıklarını gördüm  ???  )

Aklımdan geçen metal yada sağlam gövdeli bir orta konumlu yön anahtarını sizin yapacağınız mekanizmayla çocuğun vites olarak kullanmasıydı.
Ama pollenme nin eklediği resimden bir çocuğun başparmağıyla hareket ettirebileceği anahtarın tek başına yeteceğini düşünmeye başladım.
Örnek:
http://www.tme.eu/en/details/ae-c1570alaad/rocker-switches/arcolectric/c1570albb/#
Özellikle orta konumlu ve kontak akımı yüksek olduğu için bu sw i  örnek verdim.
Aynı tipte yumuşak, rahat hareket eden anahtarlarda var üzerine çökmeden konum değiştirmeyenlerde.
Oto elektrikçileri de gezilebilir,  rahat hareket eden anahtarlar için.

Kolay gelsin.

Maxim

Alıntı yapılan: polleme - 12 Aralık 2013, 11:20:51
Bir arkadaşımın 6V akülü neredeyse aynı cins bir arabası var. O da pedallı. Ama onun sağ tarafında kol dayama yerinde 6 kontaklı bir anahtar var, ona ileri yönde basınca araba ileri gidiyor, geriye doğru basınca geri gidiyor. Bana çok kullanışlı gelmişti.

mesaj birleştirme:: 12 Aralık 2013, 11:23:16

Şuna benzer bir anahtardı

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

mesaj birleştirme:: 12 Aralık 2013, 11:24:23

Alttaki uç sayılarına takılmayın, onun altında 6 ucu vardı.

bu butondan kullanmaya karar verdim bende
daha doğrusu bunun 3 konumlu olanı, 6 ayaklısı

kadıköye gidip bakıcam

F.T

bence araba camı kaldırma indirme anahtarları kullanım ve akım yönünden daha sağlıklı olur.

http://www.arabulvar.com/modacar-universal-cam-kaldirma-dugmesi-340018/?pr=660752#tab2
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

drozk

Bayramsumbul

3 konumlu (on-off-on) 6 pinli toggle switch lazım.Sadece motora giden kabloyu alın ve anahtarın 1,2"-"-5,6"+" pinlerine çarpraz bir şekilde bağlayın 3 ve 4 nolu pinlere ise kablonun diğer ucunu bağlayın.Mantığa gelince anahtar ileri konumda iken;3 ile 5 ve 4 ile 2 kısa devre olur.Geri ikende; 3 ile 1 ve 4 ile 6 kısa devre olur.Ortada iken ise iletim yapmaz.Sanırım istediğiniz buydu.İyi çalışmalar,kolay gelsin...
Bir Elektronik Meraklısının Serüveni...

gevv

Alıntı yapılan: Maxim - 12 Aralık 2013, 09:16:35
bir oyuncak araba var
oyuncak dediğime bakmayın 3 yaşındaki çocuk içine oturuyor.
6 volt akü ve 6 volt dc motoru var

gaz pedalının altında basit seri bir switch var
basınca devre tamamlıyor ve motor dönüyor.

buna geri vites gibi bir eklenti yapmam lazım
bir buton koymayı düşünüyorum
motor uçlarında 2 tane konum değiştiren röle olacak
butona basınca motor uçları yer değiştirecek.

acaba daha iyi fikir olabilirmi aklınıza gelen ?

https://320volt.com/iki-konumlu-anahtar-ile-dc-motor-yonunu-degistirme/