Ar-Ge yaparak, yazılım geliştirerek ortaya konan buluşlara KDV yok

Başlatan papsukkal, 14 Aralık 2013, 14:29:57

papsukkal

"Basimiza icat cikaran KDV den siyiracak...Maliye Bakanligi, Ar-Ge yaparak veya yazilim gelistirerek ortaya konan buluslarin satilmasi, kiralanmasi, devredilmesi halinde KDV almayacak."

Avea'nın teknoloji haberi

Hadi bakalım. Herkes icat başına...

t2

Ar-Ge yaparak veya yazilim gelistirerek ortaya konan buluslarin kitabına uydurulması için firmalar vardır.  teknokent durumları. 100 binlira teşvik filan. hergün gidip imza atılacak kira verilecek vs.  kolay mı vergisiz iş yapmak. oraya yeni mezun birini dikeceksiniz telefonlara bakacakmış. ne yapıyor? arge !

hll

konuyla pek ilgisi varmı bilmiyorum ama adı geçti diye sormak istiyorum bu teknokent olayı nasıl oluyor
bu konuda birkaç seminere katılmıştım ama seminerde sağ sol gruplar vardı bu insanlarda belli başlı önemli
sendika kuruluşların temsilcileriydi baya atışma tartışma vardı anlıcağınız teknokent ve tübitak destek
projeleri hükümet tartışmalarından pek anlatılmadı acaba bu projelere başvuran arkadaşlar kısaca anlatabilirmi

polleme

Teknokent bünyesinde şirketim vardı, 2 yıl kadar faaliyette bulunduk. Başvuru sırasında çok ince eleyip sık dokuyorlar. Bir defa yapacağınız işin benzerinin ticari bir ürün olarak piyasada olmaması veya varsa da sizin ürününüzün önemli bir teknolojik veya ticari bir avantaj getirmesi bekleniyor. Bunu dile getirip komisyonu ikna edebilirseniz izin alıp yer kiralayarak faaliyete başlayabiliyorsunuz. Oraya sürekli gitmeniz bekleniyor, imza alıyorlar ve belli bir süre gitmiyorsanız yaptırımları var. Yazılım tabanlı projelerin kabul edilme olasılığı çok daha yüksek, onun dışındaki projelerde "bu bir mühendislik projesidir" veya "bu bir arge projesidir" ikilemi sıkça yaşanıyor. Personel giderleri ve KDV muafiyeti tarafında ciddi avantajları var.

engerex

Teknikentler şehir merkezine çok uzak oluyor. Devlet KDVyi harcayacağınız yakıt parasından peşin peşin çıkarıyor.

polleme

Evet bizim şirket merkezi Etiler'de, Teknokent Gebze'de idi. Her gidiş-geliş 110 km. Haftada en az üç kez gittiğinizi düşünün.

hll

hacam bu proje konusunda çok haklısınız bunu bende tübitak ın lisans destek programına
başvururken bende yaşamıştım projeye başvururken  sanki projeyi bitirmiş gibi form doldurmam
gerektiğini görmüştüm ben şunu sorucam acaba teknokent başvurusu yaparken ekibinizde
yüksek lisans, doktora yapmış kişilerin bulunması bir artı yaratır mı yoksa direk projeyi mi değerlendirirler

mcn

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

Klein

Alıntı yapılan: hll - 14 Aralık 2013, 17:51:29
hacam bu proje konusunda çok haklısınız bunu bende tübitak ın lisans destek programına
başvururken bende yaşamıştım projeye başvururken  sanki projeyi bitirmiş gibi form doldurmam
gerektiğini görmüştüm ben şunu sorucam acaba teknokent başvurusu yaparken ekibinizde
yüksek lisans, doktora yapmış kişilerin bulunması bir artı yaratır mı yoksa direk projeyi mi değerlendirirler

Değerlendirmede  personel sayısı ve niteliği  puan getirir.  Ama hakemlere projeyi iyi anlatamazsan tek başına yeterli değil.  Aynı şekilde projey iyidir, iyi de anlatırsın ama mevcut personeliniz bu proje için yeterli görülmezse yine olmaz.
3 kriter önemli.
1- Projenin uygulanabilirliği  , ar-ge niteliği.
2- Personelin yeterliliği.
3-Üniversite ile işbirliği.

@t2 Teknokent'e geldiniz diye kimse size teşvik yağdırmıyor. Hatta  kira, genel giderler, nitelikli eleman gibi bir sürü yükün altına giriyorsunuz.   Bahsettiğiniz teşvikler Tübitak ve kosgeb destekleri ise, onları almak için teknokentte olmanıza gerek yok.
Teknokent destekleri sadece  yazılımda KDV istisnası, personelin gelir vergisi istisnası ile %50 SSK istisnası.

t2

Tamam ben teknokentle teşvik olayını muafiyetli hepsini karıştırmışım. Bir arkadaş  hesap yapmıştı. avantajın olur demişti.

olemiss

Alıntı yapılan: hll - 14 Aralık 2013, 16:06:18
sormak istiyorum bu teknokent olayı nasıl oluyor

ODTÜ Teknokent'teki bir firmada bir yıl süre ile çalıştım.  ODTÜ Teknokent son derece başarısız bir yönetime sahip. 

Aklımda kalanlar:

- Çinden ucuza alınmış, doğru dürüst çalışmayan bir yüz tanıma sistemi vardı.
- Siemens firmasının neredeyse tüm çalışanı (yüzlerce kişi) sabit ve sürekli olarak balkonda sigara çay molasındaydı. 
- Bir de kar topu savaşları!  Profesyonel bir çalışma ortamından çok ortaokul/lise kampüsü gibi bir yerdi.
- Birçok mekan boştu.  Sadece kapıda şirket levhaları vardı.

Allah bir daha düşürmesin.
Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

mcn

en son duyduğum istanbul da bir teknokentin metrekaresi 70€ gibi bir kirası vardı.

bir iki avantaj olsa da teknokentin onu sizden bir şekilde geri alıyorlar. Sadece adı oluyor. Derli toplu biyerlerde kiraların daha uçuk olduğu yerlerde güzel ofis edinemeyen yeni kurulmuş şirketlere biraz olsun prestijli biyerde olma şansı veriyor başka hiçbir artısı yok.

devlet destekleri hakkında konuşmaya başlasam susmam ama bir iki kelam etmeden de geçemeyeceğim..

o proje başvuru formlarına zaten hiç girmeyelim, aynı yukarda arkadaşımızın bahsettiği gibi, ayrıca her iddiasına girerim o formları hazırlayanlar hayatta bi tane çivi bile çakmamıştır. KOsgeb in sitesinden bir tane indirip inceleyebilirsiniz. Tüm alacağınız cihazlar yazılımlar için teklif toplamak da apayrı bir saçmalık. Güvenmiyorsan hiç para verme.

sonra bi şekilde destek alıyorsun, bunu aldın o parayla yurtdışından makina alıosun 3000 TL kargo dahil, gümrüğe bi geliyo makina vergilerle oluo 7000 TL. Hani destek vermiştin, hani kardeştik??

Kosgeb e güvenip işe girişiyorsun projeni onaylıyorlar sana 100bin vericez tamam, bu makinaları alıcam tamam, 3 tane mühendis çalıştırıcam, tamam, alıyorum bak makinaları, tamam al, makinaları aldım işte faturası işte bu da makina, parasını alabilir miyim, yok alamazsın bu ay ödenek yok? Ne zaman olur? 6 ay sonra???EE para yoktu niye onayladınız?...bu süreçte de bide utanmadan proje denetlenmeye gelinir.

vel asılı, bu işler zaten parası olan, değirmenini döndüren firmalar için biçilmiş kaftandır, zaten çarkın dönüyordur, ona para 1 yıl sonragelse de olur,

sakın kosgeb e bulaşamayın derim, aman...

Elektroemre

Çok gaza geldim, şuan 1554 yılından yazıyorum. Zaman makinasını KDV'siz satabileceğim sonunda yaşasın!  ::)

polleme

Alıntı yapılan: mcn - 14 Aralık 2013, 23:21:44
en son duyduğum istanbul da bir teknokentin metrekaresi 70€ gibi bir kirası vardı.

bir iki avantaj olsa da teknokentin onu sizden bir şekilde geri alıyorlar. Sadece adı oluyor. Derli toplu biyerlerde kiraların daha uçuk olduğu yerlerde güzel ofis edinemeyen yeni kurulmuş şirketlere biraz olsun prestijli biyerde olma şansı veriyor başka hiçbir artısı yok.

devlet destekleri hakkında konuşmaya başlasam susmam ama bir iki kelam etmeden de geçemeyeceğim..

o proje başvuru formlarına zaten hiç girmeyelim, aynı yukarda arkadaşımızın bahsettiği gibi, ayrıca her iddiasına girerim o formları hazırlayanlar hayatta bi tane çivi bile çakmamıştır. KOsgeb in sitesinden bir tane indirip inceleyebilirsiniz. Tüm alacağınız cihazlar yazılımlar için teklif toplamak da apayrı bir saçmalık. Güvenmiyorsan hiç para verme.

sonra bi şekilde destek alıyorsun, bunu aldın o parayla yurtdışından makina alıosun 3000 TL kargo dahil, gümrüğe bi geliyo makina vergilerle oluo 7000 TL. Hani destek vermiştin, hani kardeştik??

Kosgeb e güvenip işe girişiyorsun projeni onaylıyorlar sana 100bin vericez tamam, bu makinaları alıcam tamam, 3 tane mühendis çalıştırıcam, tamam, alıyorum bak makinaları, tamam al, makinaları aldım işte faturası işte bu da makina, parasını alabilir miyim, yok alamazsın bu ay ödenek yok? Ne zaman olur? 6 ay sonra???EE para yoktu niye onayladınız?...bu süreçte de bide utanmadan proje denetlenmeye gelinir.

vel asılı, bu işler zaten parası olan, değirmenini döndüren firmalar için biçilmiş kaftandır, zaten çarkın dönüyordur, ona para 1 yıl sonragelse de olur,

sakın kosgeb e bulaşamayın derim, aman...

Bu sorunların çoğunu bizler de yaşadık. Teknokent maceramız 2 yıl sürdükten sonra bir daha açılmamak üzere tarihin tozlu raflarına kaldırıldı. Teşvikler çok yetersiz ve bu sistemde çok büyük sorunlar var. Resmin diğer tarafına bakarsanız bu sistemi istismar eden çok firma da var. Arıza karşılıklı aslında.

mcn

pardon görmemiştim o konuyu.