Ynt: Pic Proje Ödevi - Sadece Birkaç Bilgi ve Tavsiye

Başlatan bug, 17 Aralık 2013, 01:16:58

bug

İyi Günler Arkadaşlar;

Mikrodenetleyici dersi için proje ödevinde bankamatik tarzı bir şey yapmak istiyorum. mesela kullanıcı adı giriş felan onun haricinde para çekme işlemi ve kalan bakiye (bir bakıma istatistik tutacak), grafik lcd kullanacağım tabiki, bir de menu olacak düşündüğüm şeyde bir tane keypad bir kaç tane de tuş olacak. Sizce böyle bir proje daha başlangıç seviyesindeki biri için nasıl olur?

Bunun haricinde bu yapmam gereken projede dahili olarak oluşturmam gerekecek kütüphane olacak mı? Mesela grafik lcd (128x64) için, çünkü menu falan da olacağından karakterleri 3x3 yapmak istiyorum. Bana verebileceğiniz tavsiyeler neler? Yardımınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler...

mesaj birleştirme:: 17 Aralık 2013, 01:20:50

Arkadaşlar, 3x3 ve ya 3x5 gibi küçük ve ya büyük istediğim font büyüklüğünde grafik lcd ye yazdırabileceğim bir kütüphane sizde mevcut mu? Ve ya böle bir şeyi yazabilmem hakkında biraz bilgi verebilebilir misiniz?

Mesela burdaki kütüphaneyi istediğim şekilde düzenlemem mümkün mü?:

http://www.eng.auburn.edu/~nelson/courses/elec5260_6260/LCD/GLCD.C

Kabil ATICI

Sen önce hangi LCD'yi kullanacağına karar ver ondan sonra bu araştırmaya girersin.
Bu LCD' üzerinden 7x5 karakter kullanımının bir sebebi var. Daha küçük  matris alanında nasıl yazı yazabileceğini bir incele. Buradaki karakter oluşturma seçeceğin LCD tipine göre farklılık gösterecektir.

LCD'ni bir belirle, bunun üzerinde bir görüntü oluştur, sonra tuş takımını entegre edersin.
Bu arada nasıl bir işlemci kullanacağına da karar ver...(ama sakın 16f serisine girme)

görüntü oluşturmak için iki seçeneğin var
1. görüntüyü doğrudan LCD üzerinde oluşturursun (görüntü parçalı gelir)
2. görüntüyü ram üzerinde oluşturursunu bunu LCD'ye aktarırsın. (görüntü akıcı gelir)
ambar7

bug

Öncelikle teşekkürler, hocam pic hakkında hocamızın sayesinde çok az bir bilgi birikimine sahibim. Bu proje beni zorlar mı? Eğer pekte zorlamazsa;

Hocam 128x64 grafik lcd kullanacak olursam karakter çok büyük geldiği için 3x3 gibi bir foont büyüklüğü kullanmam gerekiyor. Yoksa istediğim menüyü ekrana sığdıramıyorum. Bunun için de font büyüklüklerini istediğim gibi kullanmak istiyorum. Mesela bu adreste istediği şekilde ayar yapmış: http://www.turbokeu.com/mycomputer/myglcd.htm

Bize okulda 16f877A yı görstermişlerdi. Peki niye kullanmamam gerektiğini küçük bi açıklar mısın? Çünkü hem keypad hem başka tuşlar olduğu için çok giriş çıkış bir şey lazım değil mi?

Hocam rami ayrıyeten mi kullanmam gerekiyor? Eğer öyle ise biraz araştırayım.

Bir de hocam bazı şeyleri hafızasında tutmasını ve bunları elektrik kesintisinde bile aklında tutmasını istiyorum mesela istatistiği, bunu devreye ne sokarak yapabilirim? Ayrıyeten bi şey kullanmama gerek var mı?

Kabil ATICI

3x3 fontu kareli kağıt üzerinde bir bak oluşturabilecek misin?
Bu ekran formatı yetmiyorsa 240x128 gibi veya bir üstünü kullan.

Çünkü ödev bile olsa insanların kullanamayacağı arayüze sahip bir cihaz işe yaramaz.
örnekte karakterler üzerine çalışılmış 128x64 GLCD var. EN azından bir fikir verebilir.
http://elektronikvelemciler.blogspot.com/2011/05/atmega32-ile-grafik-lcdnin-karakter-lcd.html

Matris tuş takımı kullanımı biraz basit bir mantık yürütmeyi gerektirirb Sonuçta tek tek o kadar tuşu adreslemek istemeyeceğine göre matris olarak kullanmak mantıklıdır.  CSS C ile ilgili çeşitli örnekleri var olduğunu biliyorum.

harici ram kullanmak gerekmiyor. işlemcinin içindeki RAM alanından bahsetmiştim. Normalde 128x64 ekran 1kbayt ram alanı ister. Eğer daha büyük LCD istersen daha fazla ram ister.

16f serisi için sıkıntının bank olayıdır. Tabii siz C'de program yazdığınız için bu kısma fazla uğramazsınız. Derleyici otomatik yapar. Dolayısı ile sadece bir bank bölümünde sadece 16f877 için 2k civarında alan kaplar. ondan sonra neden benim işlemcim yetmedi diye düşünür durursunuz. sadece ekrana bir görüntü için yer ayırsanız 1k gider.

18f serisinde böyle bir sıkıntı yok. (veri kağıtlarını inceleyebilirsiniz) 32k flash mı var hepsini gönlünce kullanabilirsin.

İşlemcinin hafızasında tutulacak bilgi miktarına bağlı olarak harici bir eeprom kullanımı gerekebilir. Yoksa seçeceğiniz işlemci içinde muhtemelen eeprom vardır.

Ekran üzerinde görmek istediklerini bir kağıt üzerinde oluştur.
ambar7

olemiss

Yazılım Mühendisi, Çevirmen.

bug

Arkadaslar grapic lcd ye menum sigmayacagi icin menuyu asagiya dogru kaydirmak istiyorum bunu nasil yapabilirim.

MrDarK

Aşağı butonu ekleyerek sayfayı güncelletebilirsin.

Veya -> <- bu ikonların ekranın sağ ve sol alt köşelerine koyup menü devam ediyor mantığı yaratıp kullanıcıyı sağ veya sol butonuna basmayı yönlendirebilirsin.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

bug

Alıntı yapılan: MrDarK - 20 Aralık 2013, 12:05:28
Aşağı butonu ekleyerek sayfayı güncelletebilirsin.

Veya -> <- bu ikonların ekranın sağ ve sol alt köşelerine koyup menü devam ediyor mantığı yaratıp kullanıcıyı sağ veya sol butonuna basmayı yönlendirebilirsin.

Sayfayı güncelleme dışında menuyu yazdırıp yazıları yukarı doğru kaydırabiliyoruz galiba aynı kayan yazı mantığıyla bu nasıl olacak?

MrDarK

Ben ekranı refresh yapmadan sadece yazı yazdığın bölgeleri text off yöntemi ile silebilirsin, biraz karışık bir fonksiyon aslında ama becerebilirsen mantığını kurgulamayı çok keyifli ve güzel menüler oluşturabiliyorsunuz.

Daha önceden GLCD ile yaptığım bir uygulamanın videosu : https://www.picproje.org/index.php/topic,46498.msg344965.html#msg344965

orada -> örneği görülüyor ekranın altında ; onun dışında dediğim gibi ekranı refresh etmeden text on off metoduyla dediğin kaydırma işlemini yapabilirsin.

LukeSkywalker

Mikroelektronikanın Visual GLCD isimli aracıyla istediğiniz gibi tasarımlar yapmanız çocuk oyuncağı. Ayrıca ben olsam dokunmatik olarak işlem yaptırırdım. Aynı araç dokunmatik panelleri de destekliyor.
Visual GLCD 2.70 Example for SmartGLCD 240x128 board on Vimeo

MrDarK

Bu modülü kullanabilmek için ya videoda gösterildiği gibi mikroelektronika'nın kitine ihtiyac var sanıyorum.

Bu program kullanarak CCS'de kendi GLCD'mize uygun animasyonlar oluşturabiliyor muyuz peki ? Pek sanmıyorum

LukeSkywalker

Kite gerek yok. Kendi grafik lcdlerinize de proje hazırlayabilirsiniz.

MrDarK

Bununla ilgili basit de olsa bir video var mıdır acaba ? ilgimi çekti tek tek resim yükle yap derdinden iyidir göre göre yapmak.

CCS kullanıyorum ben mikroc'yi uyarlamak çok zor olmasa gerek oluşturacağı koda ; bununla giriş simulasyonları oluşturulabilir sanıyorum veya menu siz ne amacla kullanıyorsunuz hocam ? Program çok kullanışlı geldi bana piksel piksel hesap yapmak insanı çok yoruyor.