Nano Quadrokopter

Başlatan LukeSkywalker, 29 Aralık 2013, 18:27:47

LukeSkywalker

Crazyflie Nano Quadcopter pre-release video

Forumca şuna benzer birşey çıkartsak ortaya güzel olmaz mı?  Kablosuz şarj vs eklemişler videoda. Türkiye'de de satılıyor, fiyatı 500TL civarı...

SpeedyX

Ramiz

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 29 Aralık 2013, 18:27:47
Forumca şuna benzer birşey çıkartsak ortaya güzel olmaz mı?  Kablosuz şarj vs eklemişler videoda. Türkiye'de de satılıyor, fiyatı 500TL civarı...

Bu hava araçlarının daha uzun süre havada kalmaları için çalışma yapılması taraftarıyım. Zira 2-3-5 max 10 dk uçabildikleri için oyuncak olamaktan öteye gidemiyorlar.. Herkes yaptıyor artık quad ları. Fakat bahsettim konuda çalışma güdenler varmı, varsa neler yapıyorlar? bunları konuşmamız daha ilerici bir adım olur.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

F.T

;) o iş yine sonsuz enerji senaryolarına çıkar.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

LukeSkywalker

Kablosuz enerji aktarımıyla yapılabilir bence havada uzun süre kalma olayı.
http://electronics.howstuffworks.com/everyday-tech/wireless-power3.htm

Mucit23

Havada kalma işi quad kullanım amacına göre değişiyor. Eğer havadan çekim veya bunun gibi sakin uçuşlar yapılırsa uygun batarya ile çok rahat 20-25dk ve üzeri uçuşlar yapılır. Yok ben akrobasi yapacam derseniz 10 dakika bile gitmez. Bence 15-20 dakikada gayet yeterli bir süre. Yetmezse batarya kullanacaksın.

mistek

Quadcopter'in havada kalmasını sağlayacak yazılım eğer sıfırdan yapılacaksa kolay bi iş değil böyle bir çalışma yapıp forum adına açık kaynak kod sunabiliriz. Benim lisans tezim bunun üzerineydi. En can alıcı kısım PID veya başka kontrol teknikleri. 

Uçma süresi multikopterlerde 1 saatin üzerine çıkan kişileri şahsi olarak tanıyorum yurtdışında 2-3 saat üzeri uçulduğuna dair söylemlerde var. O tamamiyle elektronikten uzak olarak pervane/motor/gövde tasarımıyla alakalı.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

LukeSkywalker

PID'ye ek olarak kalman filtresi şart.

mistek

Filtreler ayrı bi konu hocam. Motor kontrol kısmı önemli.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Ramiz

Alıntı yapılan: Mucit23 - 29 Aralık 2013, 20:27:53
Havada kalma işi quad kullanım amacına göre değişiyor. Eğer havadan çekim veya bunun gibi sakin uçuşlar yapılırsa uygun batarya ile çok rahat 20-25dk ve üzeri uçuşlar yapılır. Yok ben akrobasi yapacam derseniz 10 dakika bile gitmez. Bence 15-20 dakikada gayet yeterli bir süre. Yetmezse batarya kullanacaksın.

Neye göre 15-20 dk yeterli?  Şuan için daha bir amaç belirlemedik. 20 km uzağa gidip, kamerası ile 5 dk çekim yapıp, gelmek için o pil yetmez.
Yukarıda yazdığım gibi bir misyonu olmayan projelerde sadece yapan kişiyi tatmin eder..

Alıntı yapılan: mistek - 29 Aralık 2013, 20:40:31
Quadcopter'in havada kalmasını sağlayacak yazılım eğer sıfırdan yapılacaksa kolay bi iş değil böyle bir çalışma yapıp forum adına açık kaynak kod sunabiliriz. Benim lisans tezim bunun üzerineydi. En can alıcı kısım PID veya başka kontrol teknikleri. 

Uçma süresi multikopterlerde 1 saatin üzerine çıkan kişileri şahsi olarak tanıyorum yurtdışında 2-3 saat üzeri uçulduğuna dair söylemlerde var. O tamamiyle elektronikten uzak olarak pervane/motor/gövde tasarımıyla alakalı.

İşte bu!! Nasıl yapıyorlar, öğrenmek gerekli..
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: mistek - 29 Aralık 2013, 20:50:25
Filtreler ayrı bi konu hocam. Motor kontrol kısmı önemli.
sonuçta motor filtreden çıkan sonuca göre kontrol edilecek. filtrenin verdiği açı değeri PID fonksiyonundaki hatayı belirleyecek. Ayrı derken neresi ayrı anlamadım?

mistek

Alıntı yapılan: Ramiz - 29 Aralık 2013, 20:52:32
Neye göre 15-20 dk yeterli?  Şuan için daha bir amaç belirlemedik. 20 km uzağa gidip, kamerası ile 5 dk çekim yapıp, gelmek için o pil yetmez.
Yukarıda yazdığım gibi bir misyonu olmayan projelerde sadece yapan kişiyi tatmin eder..

İşte bu!! Nasıl yapıyorlar öğrenmek gerekli..

Bu tür projelerle ilgilenenler 20km uzağa götürelimde resim çekip geri getirelim diye uğraşmıyor onun dalı farklı.

Bu forumda yazılım geliştirilir pcb tasarlanır ürün test edilir uçuyorsa proje başarılıdır. Gerisi tamamiyle maliyete dayanıyor.

Nasıl yapıyorlar ?
Motor birinci etken. Verimli motor kullanırsanız süre artar.
Pervane ikinci etken. Özel çok hafif ve motora en uygun hatve açısına sahip pervaneler kullanıyorlar.
Pil, kapasite arttıkça uçuş süresi artıyor kaliteli piller hem hafif ve hemde uzun ömürlü oluyor.
Gövde tasarımı yine hafif bileşenler. Yani hep maliyete dayalı bir geliştirme.

mesaj birleştirme:: 29 Aralık 2013, 21:01:45

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 29 Aralık 2013, 20:54:22
sonuçta motor filtreden çıkan sonuca göre kontrol edilecek. filtrenin verdiği açı değeri PID fonksiyonundaki hatayı belirleyecek. Ayrı derken neresi ayrı anlamadım?

Filtre tamam hocam o kesin olacak zaten o yüzden ayrı bi konu demek istedim.

Gelen açı değerini motora verdiğinizde 4-6-8 motorda aynı tepkiyi vermiyor malesef.

LukeSkywalker

Sizin kurduğunuz algoritma nedir bilemem. Kontrol hataya gore yapilir, her motora hatanin yonune göre oranyili şekilde güç verilir. Ayni guc  değerinin her motora uygulanmayacagi zaten aşikar. Ne anlatmaya calistiginizi anlamadim ama her neyse. Sonuçta forum olarak boyle bir platform ortaya cikarsak yakisir. Ardunio benzeri acik kaynak kodlu bir sistem kastediyorum.

trgtylcnky

Uzun süreli uçurabilmek için benzinli ya da benzeri motor kullanalım. Hatta motor ağırlık yapmasın diye bir motorla dört pervaneyi çalıştıralım.

engerex

Yeni bir donanım geliştirmektense hazır donanım üzerine gitmek daha iyi olabilir, stm32f gibi. Stm32f ile yapılmış kartlar var. Hatta stm32f4 discovery kart ile yapılan çalışmalar var. Birde 10dof sensor kartı başka ne eksik?