PLC ile haberleşen PC arayüzü hakkında tavsiye.

Başlatan Nedenler, 30 Aralık 2013, 11:32:45

Nedenler

Merhaba arkadaşlar,

Kullandığım Enda PLC içindeki verileri depolamak ve gözlemlemek için bilgisayarda arayüz yazmam isteniyor.
1. Ascii ya da Modbus ile haberleşme sağlayıp saniyede 1 defa olmak üzere 8-10 byte/word veriyi bilgisayar aktarıp bilgisayardan da en fazla iki üç kelimelik bir metin göndereceğim.
2. Bilgisayarda okuduğum verileri yine saniyede 1 defa yenilenen bir grafik çizerek grafikte göstereceğim.
3. Bu verileri excel formatında ya da daha görsel bir yöntemle depolayacağım.

C biliyorum C# ile daha önce sadece basit başlangıç seviyesinde uygulamalar yapmıştım öğrenmek de istiyorum yani ve günde 10 saat bu işle ilgileneceğim. Bu işi ne kadar sürede teslim edebilirim bu bilgi benden isteniyor şu anda. Ben de size soruyorum :)

Bir de haberleşme yöntemleri, grafik oluşturma, depolama ne şekilde olacak veritabanı mı kullanmalıyım, direk proje üstünden mi ilerlemeyelim yoksa hızlı bir C# öğrenme aşamasına mı girmeliyim bu konularda da tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kabil ATICI

İhtiyaçlar çerçevesinde öğrenme iyi bir motivasyon sağlar. Projen ihtiyaçları yönünde ilerle. Hızlı öğrenme ile hepsini öğrenmen uzun zaman alır.
ambar7

Nedenler

Eyvallah hocam.
Projeye direk başladım. PLC ile modbus bağlantısını sağlayıp ilgili verileri PLC'den saniyelik okuyup labellere yazıyorum. İyi bir başlangıç oldu.

Fakat grafik çizdirmek için kütüphane, metod bir şeylere ihtiyacım var. PLC'den okuduğum voltaj değerini voltaj/zaman grafiği olarak çizeceğim mesela ve her yeni okumada grafik bir nokta daha atarak göstermeye devam edecek. Önerisi olan?

Nedenler

Grafik işini de hallettim. ZedGraph kullandım bunun için ve gayet memnunum. Bir sorum daha var;
Kullanıcı ürün bilgilerini içerek bir sınıfa ait 4-5 data girecek.

Ürün ID
  Ürün adı,
  Ürün cinsi,
  Ürünün çalışması gereken sıcaklık

Bu şekilde 100 farklı ürün olacak yaklaşık ve bunları programdan kullanıcı kendisi girecek. İstediği zaman da kayıt silme ekleme değiştirme yapabilecek.

İkinci kaydedilecek datalar dizisi de PLC'den saniyelik okunacak 6 byte kadar veri. Fakat bu veri 24 saat civarında devamlı okunacak ve elde yaklaşık 500.000 civarında byte data olacak. Yani yaklaşık 500 kB bu değişebilir de.

İlk bahsettiğim verileri nereye yazmam gerektiğini bilemiyorum herhangi bir dosya ya da database?
İkinci verileri ise excel'e yazmayı düşünüyorum daha sonra programdan kullanıcı bu dosyaları çağırıp inceleyebilir. Fakat excel bu kadar veriyi kaldırabilir mi, dosyada zamanla okuma/yazma yavaşlığı olur mu bunları bilemiyorum.

Database işine girmeli miyim, gerek var mı?

xoom

database işine bence girmelisin. girmezsen ilk etapta amacına ulaşırsın ama 6 ay 1 sene sonra artık 100 küsür MB'lik veritabanın oluşur.
ama database (MSSQL) işine girmeden amacına daha kısa ve pratik olarak ulaşırsın.(fakat gelecek vaat etmeyeceğini düşünüyorum)

Gökhan BEKEN

XML dosyayı kullanabilirsiniz, ama o kadar veri için sıkıntı olur mu bilmiyorum.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.