PIC Mcu'lar neden bozulur?

Başlatan canbulut, 08 Ocak 2014, 18:26:12

canbulut

ilk defa böyle bişey geliyor başıma..picler gitti.cevaplar için teşekkürler arkadaşlar
http://www.youtube.com/watch?v=rxSSh3izD0M#

ogy

Karaköyde entegre ve regülatör ağırlıklı satış yapan biyere girdim lm2576HV serisinden almak için.50V dc girişim vardı.Bunların 60V a dayanması lazım.Tanesinede 5 lira verdim! 48V'da patladı regülatörler!Regülatör mosfet ve anfi entegrelerinde patates zaten kendimi bildim bileli mevcut ama PIC'lerin sıkıntılı olduklarını sizlerden duyuyorum.He bide megasanı ispiyonlıyım.Çalıştığım bir işyerinde ayda 50k gibi cihaz çıkıyordu ve hepsinin güç katında 1W dip dirençler vardı.Bu megasanın dirençleri cihaz 3-4 kere çalışınca arızalanıyordu.2 kuruşluk malzeme için prestij kaybına mı yanarsın yoksa 100lerce cihazın direncini değiştirmekle kaybettiğin zamana mı?Allah sen bizi patatesçilerden uzak eyle!

engerex

bu ürünleri birde microchipe gödtermek gerekir. Belki durum farklidir.

coco

karaköy çemen ardagülden aldığım pic entegrelerde hiç sorun çıkmadı.

RaMu

Patatesler konusunu bilmiyorum, ama doğrudur hakveriyorum.
Arkadaşın sorununa gelince bahsedilmiş zaten ama
kurduğun devrede besleme gerilimini neyle veriyorsun, 5V dan fazla vermediğine eminmisin,
icsp programlamamı yapıyorsun, yapıyorsan mclr pininin Vdd ye bağlı olmadığından eminmisin,
brenner mı kullanıyorsun, öyleyse başlangıç ayarlarını sağlam yapmalısın bu nedenle bozulan çok pic gördüm,
yani bu gibi sebeblerden ötürü pic doğal olarak bozulur,
ayrıca kullandığın picin datasheetinde electrical characteristic bölümüne bakarsan
pici bozabilecek çeşitli nedenleride oradançıkarabilirsin,
misal picin programlama pinlerini bozarsın ne bileyim dirençsiz led bağlar yüksek akım çekmeye çalışırsın
sonra bir bakarsın pic programlanamıyor vs.
Konu biraz patateslere kaçmış ama microchipin orijinal picini bozmakda o kadar zor iş değil yani
bunlardanda bahsedelim istedim.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ilhan_mkp

hocam mikroişlemcilerde direkt akla patates gelmesin bende iş yerimde aduc841 lerim adclerinde sorun var diye ağlanıyordum sorun statik elektrikten kaynaklıymış şu kendimizi topraklamak için olan bileğe takılan adını bilmediğim şeyden aldık sorun çözüldü

Maxim

pic kolay kolay bozulmaz
16F877 nin patetes olmasıda zor
bence ya sizin devrede bir sorun var yada programlayıcı problemli

ipek

12F683 aldım kadıköydeki populer yerden.aynı devreden 3 adet yaptım.1'inci gayet güzel çalıştı.ikinci devre su koydu,gpio.0 direkt yanıyor.devredemi bir şey var diye,çalışan IC'yi buna geçtim kusursuz.bir IC daha programladım,aynı hata ilgili yere telefon açtım abi olur arada getir değiştirelim dediler ,değiştirdiler sorun çözüldü.asıl sorun uyarmama rağmen getirdiklerimi kutuya koydular,alan ayıklıyacak pirincin taşını.

mistek

Pasif elemanlarda da çakma varmı? diyot, direnç, kondansatör...
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

trinity

Bende böyle bir sorunla karşılamıştım , sonradan pic programlayıcımın kalibrasyon sorunu olduğunu farkettim. programlama sırasında gerilim değeri bazen aşırı yükselip piclere zarar veriyormuş.

ahmetbudak

Alıntı yapılan: mistek - 09 Ocak 2014, 07:29:15
Pasif elemanlarda da çakma varmı? diyot, direnç, kondansatör...
olmamı

Erol YILMAZ

Lütfen okuyunuz...

ARTIK BÜYÜK BİR SEKTÖR...

Türkiyedeki elektronik sektöründeki satın-almacıların birçoğu Karaköy pazarının ağına girmiş durumda.
Zannımca 500 civarında elektronik komponent satın alımı yapan firma var Türkiye'de...

Adı : Karaköy yada Perpa Ticaret Merkezi
Çakma malzemeyi (0.2x fiyatla temin edilmiş)
Orjinalin bir tık altına, 3-4 ay vade ile verdiği için,
orjinal olmasa da olur diyebilen, iş sahiplerinin mal temin yeri.

(Sektörün içinde dürüst, saygıdeğer insanları tenzih ederim. Onlar lütfen alınmasınlar...)

Satınalmacı da kendince nasıl mutlu oluyordur.
1.1$ dı orjinal ürün, ben 0.9$ a aldım, hem de 3-4 ay vade ile diye :)

Halbuki her türlü kazık yedin,

- En başta 0.2$ lık ÇENG ÇUNG, değersiz malı 0.9$'a aldın. (kaliteli Çinliye de saygım sonsuz.)

- Malın %5 - 10 u direkt arızalı, (özellikle yarıiletken de oluyor bu)

- Çalışan malın ne kadar nasıl çalışacağı belli değil (Bu daha da kötü, saha da patlar iş.)

- Prestij kaybı, (Düzeltemezsin bunu)

- Üretim çakma malzeme yüzünden aksar, gecikir.  <Yeni malzeme temini 2-6 hafta arası sürer.>

- Giriş kalite kontrol ne yapacağını şaşırır. < hangisi orjinal ? > veya pek sallamaz.

- 3/4 yıldır üretimde olan  proje arıza verir, Neden? diye sorarlar...

- Müşteri, başka bi tedarikçi aramaya başlar, (2-3 problemden sonra)

Noldu şimdi kazançlı mı çıktık bu işten ?
Düzelttik mi ekonomiyi ?

Andromeda

Alıntı yapılan: Mucit23 - 08 Ocak 2014, 21:30:58
Bendede bir defa 16F628 lerde başıma geldi. Üzerinde 16F628 Baskısı var. Takıyorum programlayıcıya 16F627 çıkıyor.
Bu durum 628 in çakma olduğunu göstermez.,programlayıcı ile ilgilidir.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

skara1214

Evet allegro hocam yaşadığın olayları fikirlerini duyduk şimdi altın soru geliyor; Hangi firmadan mal almalı hangi firma sıkıntı çıkartmıyor?siz kimden malzeme temin ediyorsunuz yada nasıl bir yol izlenmeli?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Maxim

her çalışmayan - bozulan entegreyi patates sanmakta doğru değil
insan bir süre sonra paronayak olur
o patates bu domates... olmaz

bu konudaki sıkıntının hala donanım veya programlayıcı hatası olduğunu düşünüyorum.

gerçek patatese bir örnek:
https://www.picproje.org/index.php/topic,46743.msg346940.html#msg346940