Ram Devresi

Başlatan barbelo, 10 Ocak 2014, 14:08:41

barbelo

Merhabalar öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam ksura bakmayın. Elektronik Teknolojileri bölümü öğrencisiyim . Hocamız elektronik sistemler dersi için bir ram devresi yapmamı istedi fakat nasıl yapacağımı bilemiyorum sizlerden fikir almak istiyorum . Yapacağım ram devresi ile herhangi birşeyleri kontrol etmem gerekiyor örneğin ledleri veya farklı birşeyi. Bu konuda bana yardımcı olabilecek var mı acaba ?

Kabil ATICI

Nasıl bulursun bilmem fi tarihinde elektor dergisinde ram ile yapılmış bir disko ışıkları devresi vardı.
(adresleme bacaklarına CD4040 bağlamışlar sırayla adresleyerek okunan veriye göre ışıkları yakıyordu)
Başka bir dergide eprom emülatör yapmışlardı. Üzerinde anahtarlar ve led'ler ile ram programlayıcı oluşturmuşlar tampon entegreler ile ram'in bir eprom gibi davranmasını sağlamışlardı.

ambar7

barbelo

Hazır olarak bulabilir miyim bu devreyi acaba ?

kudretuzuner

Merhaba,
Oldukça enteresan bir konu,ilgimi çekti google da biraz araştırdım.Aşağıdaki linkte teorik bilgiler var belki işinize yarar.Kolay gelsin.
http://okul.selyam.net/docs/index-170528.html
Amatör

barbelo

Kime sorduysam kimse bilmiyor hala bir devre bulamadım malesef yardımlarınız için teşekkür ederim fakat pek anlayamadım

z

Hala bulunabiliyorsa 6116 Ram al.

Bunun A0, A7 pinlerini CD4040'in sirayla Q1..Q8 pinlerine bire bir bagla.
A8,A9 ve A10  pinlerini GND'ye bagla

6116 nin CS pini low bagla.

6116 nin OE pinine 4.7K uzerinden 5v ver.
OE pininden Gnd'ye surgulu anahtar bagla.

6116 nin WR pinine 4.7K uzerinden 5v ver.
WR pininden GNDye bir buton bagla.

6116 nin D0..D7 pinlerinin her birine 4K7 direnc ve bunlarin cikisindan da GNDye her birine led bagla.

6116 nin D0...D7 pinlerinin her birine surgulu anahtar bagla.
Anahtarlarin bostaki uclarina 100 ohm uzerinden topluca +5v ver.

CD4040'in reset pininden GNDye 4K7 bagla. Reset pininden +5v a buton bagla.
CD4040'in clk girisinden GNDye 4K7 ve paralel 1uF bagla.
CLK girisinden +5v hattina bir buton bagla.

Semayi ciz ve burada yayinla.

Daha sonra Rama bu yapida elle nasil veriler yazdirilir ve daha sonra ledler ramdaki bilgilerle nasil yanip soner onu anlatirim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zerog26

buyur kardes nasil yapacaginla ilgili kucuk bi site sana

http://tams-www.informatik.uni-hamburg.de/applets/hades/webdemos/40-memories/40-ram/demo-6116.html

simulasyonda yapabiliyorsun sitede...

bu verdigim ornek site senin icin biraz ileri seviye olabilir ama anladigim kadariyla hocan senden dijital kapilarla bi ram devresi tasarlamani istemistir.. direkt sana buraya cizip vermek olmaz biraz arastir konun ozune in JK tipi D tipi vs... fli filop devrelerini incele bunlar sayici devresi diye gecer hocaninda istedigi budur zaten ornek 8 bitlik sayici yaparsin data - clk - reset olur ;)

data=1    reset=0      clk=(ilk anda 0 ama devreye clock pulse olarak verilecegi icin anahtardan 1-0 yapilirsa datadaki 1 bilgisi ilk fli filopa gider.)
data=0    reset=0      clk=1-0 yani anahtar ac kapa yapilirsa bu sefer ilk gonderdigin bilgi ikinci fili filopa gider ilk fil fililopta 0 bilgisi olmus olur..

bu islem mantik olarak bu sekilde isler temeli boyledir..amac binary yada normal olarak verilen sayilari led yarmiyla fili filoplarin=registerlarin kaydettigini gormek... reset ucuna 1 yapilirsa girilen butun datalar silinir....

barbelo

Bunlar benim için fazla ileri seviye abilerim :) Zahmet etmişsiniz teşekkür ederim . Serial Ram Board diye bir devre var ama bunun ne işe yaradığını bileb var mı acaba ?
Şu siteye bir bakabilirmisiniz size zahmet olmazsa ?

http://www.elektrovadi.com/SERIAL-RAM-BOARD,PR-1258.html