75176 - 3.3v çalışma?

Başlatan Ramiz, 11 Ocak 2014, 00:39:16

Ramiz

Merhaba, internetim sınırlı olduğundan 75176 nın datasheetini indiremedim. Datasheet arşivime(genelde daha önceden kullandım ic lerin datasheetlerini pc me kaydederim) baktım ama bulamadım.

Soru1:

75176 yı 5 v ile besleyip, 3.3v lum mcular ile direk kullanan oldumu?

Soru2:

75176 nın voltage range ine bakarmısınız? 3.3v ile çalışıyormu?

Soru3:

Bir taraf 5v luk transceiver kullanıyor olsun. Bu örnek olarak 75176 olabilir. Karşı tarafta 3.3v luk transceiver kullansın. Buda x marka olsun. Karşılıklı konuşabiliyorlarmı? Bunu deneyen oldumu?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Eğer soru1 ve soru2 olumsuz cevaplar olurlarsa ve soru3 olumlu cevalanırsa Tr de bulabileceğim 3.3v luk rs485 transceiver ic si arıyor olacağım.

Teşekkürler.
Electrical & Electronics Engineering -> Step one

Kabil ATICI

1-Bu alet değil de farklı çevre birimleri kullandım. 5V işlemci  3.3V çevre birim şeklinde (sensörlerin bazıları 3.3V istiyor)

2- Alet tek 5V ile çalışıyor.

RS485 için kullanılabilen 3.3V modül
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/sn65hvd10-ep.pdf bacak yapısı 75176 ile uyumlu olduğu belirtilmiş.

3-Hat tarafının uyumlu olması gerekir. (Kendim denemedim)
ambar7

Ramiz

Yanıt için teşekkür ederim ambar. Biraz önce yeter diye isyan edip, datasheetini indirdim :)

Kendi sorularımı kendim cevaplayayım en iyisi.

1- Bunu yapabiliriz. High level voltage min.2v olarak belirtilmiş. Direk bağlarsak(mcu rx e seri direnç koymalıyız!!) düşük hızlarda sorun çıkartacağını sanmıyorum. Yüksek hızlarda belki 75176 high seviyesini anlamayabilir. Basit direnç, diyot dönüşümü ile bu sorun çözülebilir.

2- Çalışma aralığı 4.75-5.25

3- Tabiki 3.3v luk X transceiver da 75176 mantığında çalışacak. Mesela ambarın örneğini verdiği, sn65hvd10. Bu iki transceiver ın sorunsuz konuşabileceğini düşünüyorum ama bu konu hakkında hiçbir yazıya rastlamadım. Deneyimi olan arkadaşlar bizleri aydınlatırsa, çok seviniriz..

Okan AKÇA

sn75176 3.3v  voltlada  çalışmaktadır. hiç bir sorunda olmadı zaten dahashett belirtiyor.

Ramiz

Alıntı yapılan: cyclone - 11 Ocak 2014, 23:16:03
sn75176 3.3v  voltlada  çalışmaktadır. hiç bir sorunda olmadı zaten dahashett belirtiyor.

Netim şuan çok sınırlı. Her döküümanı indirip inceleyemiyorum. Benim baktığım dökümanda besleme votajı için min. 4.75 yazılı idi.

Okan AKÇA

ipek

gördüğüm kartlarda 3.3v MAX3483 var.