STM32F407-MikroC Kitabı Çıktı...

Başlatan LukeSkywalker, 17 Ocak 2014, 18:39:55

Ramiz

Electrical & Electronics Engineering -> Step one

emre salman

hocam gülersiniz :D
derlediğim hex dosyasını değil önceki hex dosyasını atıyormusum hiç fark etmemişim mikrocnin kendi bootloaderini kullanmıyorum st ninkini kullanıyorum    kafayı yiyordum az daha :)

emre salman

http://www.mikroe.com/forum/viewtopic.php?f=176&t=53281

budaki usb host kütüphanesini nasıl kullanabilirim kütüphane dosyalarını nereye atmam lazım nasıl tanıtmam lazım acaba formatları farklı sanırım beceremedim bilen varsa yazabilir mii

mesaj birleştirme:: 28 Nisan 2014, 09:49:24

sorun çözüldü

http://www.mikroe.com/package-manager/

bu program sayesinde .mpkg dosyaları açılıyor ve run dediğimizde kütüphane dosyaları yardım dosyaları ayrıştırılıp bir klasörde hazırlanıyor bizede sadece ordan alıp mikrocnin uses klasörüne kopyalamak kalıyor bu kütüphane sayesinde umarım usb host kullanıp flash disk okuyabilirim
herkese başarılar

mesaj birleştirme:: 27 Nisan 2014, 19:52:11

yanlış bilgi verdim kusura bakmayın dosyarı herhangi bir yere kopyalamaya gerek yok program hepsini bizim için hallediyor

suskun5891

Kitap çok sade bir anlatım biçimi kullanıyor. Ve kitaptaki tüm örnek uygulamalar çalışıyor. Fakat Usb uygulamasında hız 12 Mbit/sn  yazıyor ama ben 64 kbit/sn nin üzerine çıkamadım. Ayrıca sormak istediğim diğer konuda ADC nin clock ayarlarını yapamıyormuz sps ayarı için.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: suskun5891 - 08 Ağustos 2014, 17:14:56
Kitap çok sade bir anlatım biçimi kullanıyor. Ve kitaptaki tüm örnek uygulamalar çalışıyor. Fakat Usb uygulamasında hız 12 Mbit/sn  yazıyor ama ben 64 kbit/sn nin üzerine çıkamadım. Ayrıca sormak istediğim diğer konuda ADC nin clock ayarlarını yapamıyormuz sps ayarı için.
Nasıl bir program yazdınız bilmiyorum USB hızını ölçmek için. Data gönderirken bufferı doldurmak amaçlı bir süre kaybı yaşanıyor ise o hızlara ulaşabilmek mümkün değil. ADC clock ayarlarını da kullanacağınız derleyicinin referans kılavuzuna bakarak yapabilirsiniz.

suskun5891

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 08 Ağustos 2014, 17:40:09
Nasıl bir program yazdınız bilmiyorum USB hızını ölçmek için. Data gönderirken bufferı doldurmak amaçlı bir süre kaybı yaşanıyor ise o hızlara ulaşabilmek mümkün değil. ADC clock ayarlarını da kullanacağınız derleyicinin referans kılavuzuna bakarak yapabilirsiniz.

mikroc derleyicisini kullanıyorum. Derleyici kendi kütüphanesinde clock ayarına müdahale ettirmiyor sanırım..  USB içinde sizin kitapta verdiğiniz örnek uygulamayı kullanıyorum. 1 ms de 64 byte lik bir paket yolluyor.  USB HİD uygulamarı için üst sınır bumudur acaba.

LukeSkywalker

Çok daha hizli bir program yazabilirsiniz. Yani 64 byte veriyi surekli gonderseniz daha yuksek hizlara ulasmaniz mumkun. Clock ayarlarini kendiniz yapabiliyorsunuz. Kitapta clock ayarlari anlatildi.

t2

Hidde her interface  için maksimum hız 1ms de 64 bayt.

1ms, Hid de kisaltilamaz. Kisaltsan işe yaramaz.

1den fazla interface eklenebilirse (composite device oluyor) mümkün gibi görülüyor.deneyen yapan oldu mu 64kb üzerinde hız mümkün oldu mu? Bir türlü anlayamadık.

Çok zor iş, composite Hid device yapmak.

Karamel

hocam hid ile mesala 5mb/sn hizlara ulasilabilirmi?

mesaj birleştirme:: 08 Ağustos 2014, 23:56:22

eger olmuyorsa mcu<->pc arasinda usb ile hangi protokolu kullanmak gerekir?

t2

HIDde
her interfacede tek yön maks 1 endpoint olur.
her interface de 1 giriş 1 çıkış toplam 2 endpoint olabilir. HID aygıtta birden fazla interface olabilir. Aygıttaki interfacelerin bazısı HID olmayabilir. Onların hızı başka olabilir.

Fakat her HID interface  için  için maksimum hız 1ms de 64 bayt.  yani 64kbyte/sn demektir
10 endpoint olsa 640kbyte/sn olabilir gibi görünsede gerçekte öyle bir şey olmaz. 10 interface gerek. 10 interfaceli HID aygıtı yapan olmuş mu ? kim yapmış? doğru dürüst çalışabilmiş mi? hangi bilgisayarda hangi işletim sistemi ile kullanılmış? Hayal ürünü gibi bir şeydir.

Kısaca  HID ile  64kbyte/sn  mümkündür. gerisi hikayedir

HID ile mesala 5mb/sn hizlara ulaşılmaz. 

LukeSkywalker

http://janaxelson.com/forum/index.php?topic=983.0
Yukarıdaki linkte bInterval değerini düşürerek daha yüksek hızlara ulaşılabileceğini belirtmiş birisi. FS için 1 olabilir demiş.
Kitapta belirttiğimiz hızlar USB standartlarına göre mümkün olan hızlardır. Mesela USB 2.0 destekleyen bir PC-Flash disk bağlantısında veri aktarımı yapılırken bu hızlara ulaşılabilir. Ama HID için çok yüksek hızlar mümkün değil. MCU'yu OTG olarak ayarlarsanız teoride mümkün olabilir yüksek hızlar.

cebeci52

Sayın hocam, kit de 50 hz lik bir sinyali ölçüp usb ile bilgisayara atıp bilgisayar tarafında C# da yazacagım program ile frekans degerini göstermek istiyorum. konu hakkında sinyali nasıl ölçeçegim konusunda yardım ederseniz sevinirim.

LukeSkywalker

Kitapta frekans ölçümü ile alakali bir ornek mevcut.

cebeci52

örneği göremedim kitapta adc içindeki örneği mi kastediyosunuz

LukeSkywalker

119. sayfada frekansmetre uygulaması var.