1.5 volt 40 amper smps yapımı

Başlatan skara1214, 21 Ocak 2014, 21:13:00

skara1214

Bir proje için 5 volt girişi 1.5 volt 40 ampere çevirmem gerekli yaptığım araştırmalarda push pull sürme fena durmuyor.18f2431 pici kullanacağım ama trafo olarak nasıl birşey seçmeliyim tam kestiremedim.60 watt güç ediyor ama 40 amper ( sabit akım belli aralıklarla sürekli değil) olunca işler değişiyor.Kablo kalınlığı ,,trafo seçimi v.s konusunda önerileriniz nelerdir?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

skara1214

yaptığım araştırmalarda yüksek güçlü uygulamalar için trafoları seri bağlayıp en ALt trafıdan + yı en alt trafodan - yi ALdığını gördüm.Birkaç trafoyu böyle bağlamak mantıklımıdr?

pea

Genelde ev yapımı punta kaynaklarda mikrodalga trafosu ya da sekonderi çok kalın telli trafolar kullanılıyor.
Örnek: http://hackaday.com/2009/06/23/how-to-build-your-own-spot-welder/

Burada da kablo kalınlığı ve akım tablosu var:
http://www.powerstream.com/Wire_Size.htm

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: skara1214 - 21 Ocak 2014, 21:13:00
Bir proje için 5 volt girişi 1.5 volt 40 ampere çevirmem gerekli yaptığım araştırmalarda push pull sürme fena durmuyor.18f2431 pici kullanacağım ama trafo olarak nasıl birşey seçmeliyim tam kestiremedim.60 watt güç ediyor ama 40 amper ( sabit akım belli aralıklarla sürekli değil) olunca işler değişiyor.Kablo kalınlığı ,,trafo seçimi v.s konusunda önerileriniz nelerdir?

40A 1.5V 60W yapıyor burada problem yok. Fakat Schottky de olsa gerilim düşümü yüksek akımlarda 0.7-0.8V a ulaşır.
İhtiyaç olan gücü 40A 2.5V + %20 gibi hesaplayabilirsin.
120W yani

ercan_t

merhaba,

biraz komik olacak ama,
dc 5 volt girişe;
metal kılıflı 50-60 amperlik köprü diyottan 2-3 tane seri bağlasan tanesi 1.4-1.5 volt düşürse istediğin voltajı ve amperi alabilirsin heralde :)

asma

Alıntı yapılan: ercan_t - 22 Ocak 2014, 15:17:16
merhaba,

biraz komik olacak ama,
dc 5 volt girişe;
metal kılıflı 50-60 amperlik köprü diyottan 2-3 tane seri bağlasan tanesi 1.4-1.5 volt düşürse istediğin voltajı ve amperi alabilirsin heralde :)
Metal köprü diyotlar o amperde her diyotta 1-1,2V civarında gerilim düşümü sağlar. - ucunu anot + ucunu katot kabul edip tek diyot gibi düşünürsek tek köprü diyotta 2,3V harcarız. Diğerini AC uçlarını birleştirip kullanırız. o da 1,2V olsa iki köprü diyot işimizi görür.
Harcanan güç 3,5V x 40A = 140W Herbirine P4 soğutucusu ve fanı lazım.  ;) Kullanacağımız güç ise 60W yarısından az.  :-[
Ayrıca regülasyondan bahsedemeyiz. 1A çekersek diyot başına yaklaşık 0,7V kayıpla yüke 3V uygularız.  ;) İsteğimizin iki katı.

Güç kaybı sorun olmasa bile yani lineer regülatör kullansak bile yükün direnci çok küçük olunca kablo veya bakır yollar bile başa bela olur.
Acaba 5V 40A verebilen kaynak mevcut mu? Yoksa smps kullanıcağımız için 5V 20A yeterde artar mı?

Voltajı iki katı, akımı yarısı yapalım  :D fikir üretmek mümkün olsun.
Doğrulma için ilave sargı ile mosfet sürmek bile zor , diyotu geçtik diyelim. Push pull sürersek tam dalga doğrultmaç kullanabiliriz.
Trafonun primeri 3+3 spir olsa çıkış için 1+1 mi olacak.  :P

Size kolay gelsin.

skara1214

kontrol edilebilme özelliğini söylememişim herhalde :D .O sebepten hazır çözümler yerine mikro kontrolcülü çözümlerin üzerinde gidiyorum. Aslında bildiğimiz trafoyu sürüp çıkıştan feedback alıp buna bağımlı olarak sürdüğüm pwm duty cycle ini değiştirmek en mantıklısı sadece tafo seçimi ve kablo seçimi konusunda şüphelederm var.120 wattlık tafo bulunurda 50 amper akıtılıacak kablo sıkıntı yaratmaya başlar.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: skara1214 - 23 Ocak 2014, 09:54:35
kontrol edilebilme özelliğini söylememişim herhalde :D

Anlatıyorsun da izoleli mi olacak bu izolesiz mi ?
Neden trafo ? 

Buck tipi olmaz mı ?
Çıkışında seri diyotla gerilim düşümü olmayacağı için daha verimli olabilir.

PC güç kaynaklarının çıkışları, mainboard ta hep böyle düşük gerilim yüksek akımlara çevriliyor.
Bu konuda tonla kaynak var.

Sen dersine çalışmamışsın belli ;)

skara1214

Alıntı yapılan: Allegro - 23 Ocak 2014, 10:01:44
Anlatıyorsun da izoleli mi olacak bu izolesiz mi ?
Neden trafo ? 

Buck tipi olmaz mı ?
Çıkışında seri diyotla gerilim düşümü olmayacağı için daha verimli olabilir.

PC güç kaynaklarının çıkışları, mainboard ta hep böyle düşük gerilim yüksek akımlara çevriliyor.
Bu konuda tonla kaynak var.

Sen dersine çalışmamışsın belli ;)
hocam zaten şu an araştırma dönemindeyim dikkat ederseniz ben şunu şunu gördüm siz neyi önerirsiniz diyorum. Belli bir tasarım üzerinde karar kıldıktan sonra o tasarım üstünde yoğunlaşacağım

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: skara1214 - 23 Ocak 2014, 10:12:17
hocam zaten şu an araştırma dönemindeyim dikkat ederseniz ben şunu şunu gördüm siz neyi önerirsiniz diyorum. Belli bir tasarım üzerinde karar kıldıktan sonra o tasarım üstünde yoğunlaşacağım

Intel i5 3570K Ivy Bridge CPU'nun besleme gerilimi 1.05V gibi,
Overclock fln yapılıyor, Yükseltiliyor bu gerilim.

Mainboard larda kullanılan güç kaynakları işini görür.

Biraz daha eski CPU'ların beslemeleri istediğin seviyededir.

Ve bios dan ayarlanabilir olduğundan sen de voltajı ayarlayabilirsin.

sadogan

Senkron buck converter daha uygun verimleri % 95 kadar çıkabiliyor.
Fairchild ini 15 amp kadar çözümleri var yükü bölme imkanınız var ise
işinizi görebilir.
FAN2315MPX,FAN23SV15M