5+1 Ses sitemi Entegre Seçimi

Başlatan Elektrik2012, 22 Ocak 2014, 00:35:52

Elektrik2012

Merhaba arkaşlarım,üstadlarım,Abilerim 5+1 Ses sistemi yapıcam Bunun için entegre seçmekte karar vermedim.Sizin önereceğiniz piyasda kolay bulabileceğim entegreler nelerdir?Birdeses sinyallerinin Anfiye girmeden önce Küçük bir yükselteçle yükseltsem faydası olur mu 741 gibi?
Entegreden İstediklerim
1-Gürültüsü en az olan(Distrosiyon) Ses Açına bozulma yapmayan :)
2-Çok fazla Yüksek Güç istemiyorum Ama Temiz Ses istiyorum.
3-Bana 20W tek bir hop İçin fazla Bass Hoparlörü İçin Biraz yüksek Tutucam Gücü
Düşündüğün entegreler tda2030,tda2003,
Şimdiden Teşekkürler

Mucit23

Birçok ev tipi amfi tamir ettim. Gördüğüm kadarıyla %70'inde TDA2030 kullanılıyor. Ucuz bol bulunan bir amfi enteğresi. Yalnız çok fazla ısınıyor. İyi soğutmak lazım.

kimlenbu

zamanında ekşi sözlükte ses sistemim hakkında şöyle bir şey yazmıştım, copy paste edeyim :)

"6 senenin sonunda bir hafta önce iflas eden ses sistemim. zamanında iyi para verdiğimi hatırlıyorum, benim düşünceme göre içinde creative in özel dizaynı olan analog bir amfi veya kendi ürettikleri kaliteli yükselteç entegreleri vardır sanıyordum.

içini açınca hayal kırıklığına uğradım. amatör amfi yapanların gözbebeği olan tda serisi hazır ses entegrelerinden kullanmışlar. hem de subwoofer için bile !

adamlar uydular için tda 8510j, tda 8511j kullanmışlar. subwoofer için ise üzerinde creative ct 1975 sam yazan bir entegre kullanmışlar. ilk önce onları haksız yere eleştirdiğimi sanıp utandım biraz ama yaptığım araştırmalar sonucunda bu entegrenin de tda 7360 olduğunu öğrendim. vay uyanıklar..

tek şey kalıyor, üşenmeden parçları söküp yenilerini lehimlemek."

polleme

Ben de geçen sene evdeki kullanılmayan bir 5+1 sistemi söküp incelemiştim, tam sayıyı hatırlamıyorum ama birden fazla TDA2030 vardı, ana ünitenin arkasında neredeyse 15x20 cm gibi bir soğutucu üzerine monte edilmişlerdi.

elektronik

Elektrik2012

Çok teşekkür ediyorum Bilgileriniz için Bilgileriniz dahilinde yola devam ediyorumTekrar Teşekkürler

kimlenbu

ayrıca 741 gibi "standart" bir opamp ile preamp yaparsan temiz ses alabileceğini sanmıyorum :) opa serisinden falan kullan bari :)

polleme

OPA zor bulunur da TL072 veya NE5532 gibileri tercih edilebilir.

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: Mucit23 - 22 Ocak 2014, 00:50:22
İyi soğutmak lazım.

Kesinlikle çok iyi soğutmak gerekli. Okulda TDA2030 ile yaptığım mono Amp ile tam not alıyorken ısıdan dolayı bozuldu. Atelye hocasıda 10 yerine 6 verdi. (1992)

Eğer iyi bir ses isityorsanız benim tavsiyem STK serisi entegreler fakat piyasada sahteside çok.

Elektrik2012

Bilgileriniz İçin Teşeşkkürler Stk Gerçeğini piyasda bulmak Belkide Çok zor :) Hepsini Sahte yaptılar :) Alırken Güvenemiyorsun :)
Ses sistemi için Twitter için tda2030  yada tda2040 kullanıcam subwoffer  için tda2050 Gibi düşünüyorum Ama tam karar veremedim Tweet 2030/tda2040 kesin de subwoffer Karar vermiyorum .Prenafi için tl072 Kullanıcam :) Bu arada abilerim yaşım 17 Lise 3 Elektronikbölümünde okuyorum.Ses sistemi ile ilgili çok fazla bilgim yok :) tl072 Ben Anfinin ses Girişine takarsam Gerçekten faydası olur mu?Birde tl072 Preanfi şema koyabilirmisinz?Çok Teşekkür ederim

polleme

Bir preanfi şeması

http://circuitmodules.com/tag/mic-stereo-preamp-circuit-uses-ic-ne5532-and-tl072/#.Ut_tzVI5nIU

Google'a sorarsanız daha yüzlerce devre çıkar. Preanfi, anfi girişine gelecek düşük seviyeli sinyalleri kuvvetlendirmek için gereklidir. Her anfi entegresinin girişindeki sinyal için bir sürülme alt eşiği vardır. Bu seviyenin altında gelecek bir sinyal (mikrofon çıkışı gibi) anfiyi süremez. Preanfi ihtiyacına girilecek sinyalin özelliğine göre karar vermek gerek. Örneğin bir cep telefonunun kulaklık çıkışını anfiye bağlayacaksanız preanfi gerekmeyebilir, bu sinyal yeterince güçlü olabilir.

Elektrik2012

İlgilendiginiz için çok teşekkür ederim.Peki preanfi koydum sinyalimde zaten güçlü Bu sinyal preanfi ile tekrar Yükseltilecek ve anfiye daha yüksek sinyal ile girecek ve entegrede onu daha çok yükseltirken entegre ısınma problemi olur mu yada daha baska sorunlar olabilirmi?Aslında koymasam da olur çünkü çok düşük sinyallerle çalışmayacağım.

asma

Merhaba
TDA ların kazançları veya hassasiyetleri preamplifikatörsüz kullanmaya uygundur. Mikrofon girişi için ise preamp. şarttır.
Amplifikatör yapıyorsanız preamp ve ton kontrol katınız olmalı. Yoksa ses kaynağınız bu tip uygulamaları gerçekleştirmeli.
Yani PC ses kartının çıkışından ses alıyorsanız preamp. kullanmanıza gerek yok.
Demişsiniz ki: "Ses sistemi için Twitter için tda2030  yada tda2040 kullanıcam subwoffer  için tda2050 Gibi düşünüyorum Ama tam karar veremedim"
Diyelim ki tda2030a kullandınız woffer süeceğiniz anfiniz köprü tipi bağlanmış bir çift tda2030a olmalı.
Eğer besleme gerilimlerini farklı kullanmayacaksanız bu seri entegreler aynı voltajda aynı gücü verir. Entegrenin daha yüksek çalışma voltajı ve daha yüksek çıkış akımı olması onu daha güçlü yapar. Aynı besleme voltajı ve aynı empedansla farklı ses bekleme.
Köprü yaptığın zaman çıkış gücün teorik olarak 4 katı artar.
Tiz hoparlörleri 8 ohm bas hoparlörü 4 ohm kullanırsan bas hoparlörden 2 katı fazla güç alırsın.
TDA2030A evde müzik dinlemek için yeterli güce ve ses kalitesine sahip. Yalnızca o da stk lar gibi sahte veya düşük kalite olarak piyasada bulunuyor.  :(  Yerine LM 1875 kullanabilirsin. pin to pin karşılığı  :)

Ya da bu serinin gelişmiş versyonu tda2052 kullan. Açılışta hoparlörlerden çatırtı patırtı duymazsın.
Ayrı beslemeyle bas amp. kullan ve tda 7294 kullan. Biraz daha kaliteli ses için LM3886 tercih edebilirsin.
Bas amp. için ton konrol mutlaka olsun bir de ayrı volume potu (ton kontrolde yoksa) güzel olur. (5+1 ses kaynağın, dekoderin vs. varsa gerek yok)

Ayrıca bahsi geçen amplifikatörler tam güçte (veya yüksek ses sinyali uygulandığında) çok ısınmazlar. %60-%80 gibi güçlerde en çok ısı oluşur. Yalnızca seste bozulmalar oluşur.

Kolay gelsin.

OptimusPrime

tda serisi geyiktir. temiz ses için stk serisini öneririm...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Elektrik2012

Çok teşekkür ederim bilgilerini için.Kararımı verdim lm serisi ile yapıcam.twetler için lm1875 kullanıcam. Bass için lm3886 Kullanıcam.Ton kontrol ve preanfi ekliycem.