UYDU receiver tamir yardım (Güç katı)

Başlatan Maxim, 24 Ocak 2014, 12:28:06

Maxim

uydu alıcısı yumatu marka
bu bozulunca hiremco aldım ama bunun gibi kaliteli görüntüsü yok
o yüzden tamir etmek istiyorum
belki 6 aydır-1 senedir böyle duruyordu

güç katında bir sıkıntı var
tecrübesi olan arkadaşlar beni yöndendirebilirmi? neleri kontrol edeyim önce?

resimdeki cam sigortanın önündeki beyaz 220v giriş soketinin altında ark yapmış ve metal şasede siyahlık var.
(yani sağdaki soket oluyor)
sigorta atmamış

tam o soketin altına denk gelen yer

8 ayaklı entegre ve opto coupler

devrede patlak çatlak yanık şişik bir eleman yok

ercan_t

merhaba,

2-3 sene önce bende bir uydu alıcı tamir ettim(akai marka) bazen açılmıyordu veya açılınca sürekli açılıp kapanıyordu,
fiziksel olarak tüm elemanlar düzgün görünüyordu şişme çatlama vs yok.
Sorunu şöyle tespit ettim;

Resimdeki gibi, güç ünitesini  çalıştırdım daha sonra tüm elemanları(elektrik carpmayacak şekilde :) ) elle kontrol ettim , bir kondansatör aşırı ısınıyordu.

kondansator kurumuş işlevini yitirmiş sanırsam onu değiştirince çalıştı ve hala uydu alıcısını kullanıyoruz

Mucit23

Maxim tavsiyem 220V üzerindeki elemanları takip ederek arızayı bulmaya git, Kart zaten fazla kalabalık değil.

Ben ençok köprü diyotlarda, trafoyu süren mosfetlerde ve diğer NTC veya varstör gibi elemanlarda  arıza buluyorum. Ayrıca trafonun çıkışındaki doğrultma diyotlarınında arızalandığını görmüştüm. Bunun dışında bazen kondansatör sağlam görünse bile kısa devre olabiliyor.

Kartın alt tarafınında fotoğrafını eklersen daha iyi olur. 

Maxim

tornavidanın ucu o dediğim 220v giriş soketinin altı

ahmetbudak

220v şebekeyi verip 47u 400 v kond uçlarında 310-320v varmı birde ana karta sokette hiçmi voltaj yok düşükse diğer kond. birde 47uf 400 v kond. genelde söküldüğünde bacaklarından su koyverdiği oluyor

uydu alıcılarının flyback şemeları genelde bu şemadaki gibi

fatih6761

Hocam galiba kartta çatlak var:

Kırmızı ile çizdiğim yeri bir kontrol eder misiniz? Muhtemelen bağlantı yolları vs. kopmuş...

Maxim

çalıştı
da birşey yapmadan !

önce tüm diyotları tek tek söküp ölçtüm hepsi sağlam
sonra ana giriş kondansatörünü ölçtrüm 47uf, ok

sonra enerji verdim
baktım diyotların çıkışı tam
ana kondansatörde 315v var

çıkışları ölçeyim madem dedim
22v,12v,5v,3.3v hepsi var

e dedim bu çalışıyor o zaman?
taktım recevırı çalışıyor

gerçekten anlamadım
çatlak-soğuk lehimde yoktuki

metaltrrocker

Hocam resimlerde birkaç tane lehim topçukları gördüm.Onlar belki sebep olmuş olabilir.

triyak

hocam birde 220 fişinş ters çevirip denermisin, mantıksız gibi ama  merak ettim?

Analyzer

Selam,

Demek ki göremediğin bir soğuk lehim varmış Maxim hocam. Bu tip durumlarda beslemeyi takip edip kesildiği yeri tespit etmek lazım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

F.T

Maxım hocam bence senin besleme yine susabilir.öyle olursa sadece c8 kapasitesini değiştir.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

iyildirim

Alıntı yapılan: Maxim - 24 Ocak 2014, 15:25:38
çalıştı
da birşey yapmadan !

------------
gerçekten anlamadım
çatlak-soğuk lehimde yoktuki

@Maxim,
Hocam verdiğiniz resimde @fatih6761 'in dediği gibi çatlak bariz bir şekilde görünüyor.
Siz yine de lehimlerin bir üzerinden geçin.

Maxim

restore

o arkı yapabilecek bi eleman yok bence o devre de . belki ısıyla pcb bel vermiş 220 baglantısı ark yaptırdı.  gibi görünüyor.  ama sonra sizin ölçüp çalıştırmanız garip...

polleme

Ama sökülüp ölçülen elemanlar var, onlardan birinin uçlarında lehim gevşemesi veya soğuk lehim sonucu temassızlık olabilir.