IR2106 çalıştıramayanlar

Başlatan Okan AKÇA, 01 Şubat 2014, 19:30:03

Okan AKÇA

z

http://www.agspecinfo.com/pdfs/I/IR2109.PDF

Eger 1. sayfadaki devreyi yaptiysan yuk olmazsa olmaz. Illede yuk baglayacaksin.

Ayrica bu sema icin Lin ve Hin birbirine baglanmali.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Alıntı yapılan: cyclone - 07 Şubat 2014, 22:55:55
IR2106 patates baskı olabilir.

Sırf bu yüzden farnell'den almıştım. Farnell'de patetes yapmaz herhalde.

Alıntı yapılan: z - 07 Şubat 2014, 22:56:35
http://www.agspecinfo.com/pdfs/I/IR2109.PDF

Eger 1. sayfadaki devreyi yaptiysan yuk olmazsa olmaz. Illede yuk baglayacaksin.

Ayrica bu sema icin Lin ve Hin birbirine baglanmali.

Evet hocam o devreyi kurmuştum. Yuksuz denedim.

Neden birbirine bağlıyoruz, bağımsız giriş değil mi bunlar?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Bu IR21xx serisini calistiramiyanlarin hepsinin ortak yani ayni durum iste. Boost kapasitorunun nasil ve nezaman sarj olacagina dikkat etmiyorlar.

H side bagimsiz değil. L side'a cok bagimli.

Boost kapasitorunun sarj olabilmesi icin bu gerekiyor.

Eger bahse konu semayi yapmasaydin o zaman H ve L side in birbirine baglanma zorunlulugu olmayabilirdi.

mistek

Çok fena bir soru işareti kafamın içerisine yerleşti hocam.

Ben bu sürücü ile senkron buck converter yapacağım. Deadtime vereceğim için Hi ve Li bağımsız olmalı. Şimdi bu sürücü bu iş için uygun mu değil mi?

Boot kapasitörü Lo aktif iken şarj oluyor. Yani doldur boşalt gibi algılıyorum ben notlardan aklımdan böyle kaldı. Kafam karman çorman oldu tekrar bi toparlayıp neyi bilip bilmediğime göz atmam lazım.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Sen yapmak istedigin devrenin sadece guc katinin semasini yuk de gorunecek sekilde ciz.

IR2106 muhakkak cizecegin guc katina uyarlanacaktir.

1. sayfadaki sema bu cipin kullanimi icin ornek bir sema. Cip, daha farkli sekillerde de kullanilabilir.

mistek

Tamam hocam yarın sabah konuyu detaylandıracağım. Şemayı kafama çizmiştim kağıda dökme vakti geldi demek ki.

mistek

Dertler bitmiyor.
Şema bu şekilde. PCB üzerine kurulu. Az önce çalıştırmayı denedim yük bağlı değil. Mosfetleri anahtarlamıyorum Hin girişi lojik 1 Lin girişi lojik 0 da duruyor.
ir2106 çoook akım çekiyor. Besleme gerilimi sabit(ir2106) 12v. Çektiği akım ise devrenin giriş voltajına bağlı olarak artıyor 17-18 volttan sonra 120mA kadar çıkıyor bu esnada el yakacak kadar ısınıyor.   

Bağlantıları kontrol ettim sorun yok gibi. Durgun haldeyken neden ısınır ki?

@z hocam çıkış dediğim yer yükün bağlanacağı nokta. Genel amaçlı bir izolesiz güç kaynağı olarak kullanacağım mevcut adaptörlerimle Led yakıyorum, model helikopterimin LİPO pillerini şarj ediyorum, Akü şarj ediyorum. Direnç Isıtıyorum gibi uzayıp gidiyor çıkış. Ama önceliğim şuanda kameralarımın akülerini şarj etmek. 

rree

8  Vb   ayağı diyot ile sürmen gerekirdi. n chanel mosfet iletime geçemez.

mistek

1 bacağına seri diyot ve seri regülatör yaptığım için araya diyot eklemeye gerek görmemiştim. Çok sorun değil ama eklerim diyot. Isınması hakkında fikriniz var mı?

learner

Alıntı yapılan: mistek - 18 Şubat 2014, 23:28:48
1 bacağına seri diyot ve seri regülatör yaptığım için araya diyot eklemeye gerek görmemiştim. Çok sorun değil ama eklerim diyot. Isınması hakkında fikriniz var mı?

1 ile 8 . bacak arasında hızlı diyot olmalı. Mosfetlerin gate uclarında azda olsa (5-10ohm) direnç olmalı diye biliyorum.

mistek

Mosfet sürmüyorum şuanda. Sadece durgun haldeyken sürücünün ısınmasına anlam veremiyorum.

z

Hin girişi lojik 1 Lin girişi lojik 0 da duruyor demişsin.

Bir de tam tersini yap. Isınma devam edecek mi?

Hin girişi sürekli 1 yapılmamalı. Fakat bu ısınmaya neden olmamalı.

Hin ve Lin arasına bir inverter koy. Böylece otomatik olarak Hin=1 olduğunda Lin=0, Hin=0 olduğunda Lin=1 olsun.

Hin den kare dalga gir. Ho ve Lo dan invert sinyaller alabiliyormusun gözle. Alamıyorsan zaten çipin bozuk demektir.

Çıkışta mosfet vs olmasın.

mistek

Tamam hocam deniyeyim. Sıfır takıyorum entegreleri ısınıyor. Bi yerden sonra Bağlı olduğu mosfetleri iletime sokup kendisi soğuyor mosfet lineer bölgede kalıyor.

Okan AKÇA