paralel rezonans devresi geri besleme nasıl olmalı ?

Başlatan ilhan_mkp, 02 Şubat 2014, 22:34:34

learner

Bugün bir test düzeneği yaptım. 48volt 10A güç kaynağı. 4 Mosfetli bir H-bridge ile 1.5uH bakır boru + 160nF kondansatör topluluğunu sürdüm. Rezonans frekansı hesaba göre 324.87Khz çıkıyor. Bende 324Khz dolaylarında rezonansı yakaladım. Yani buraya kadar sorun yok. 2.5A mosfetler üzerinden akan akım bobin üzerinde ise yaklaşık 60A. (4tane 0.022ohm direnci paralel bağlayarak ölçtüm)

Fakat 5dk çalıştırmama rağmen bobin içerisindeki ufak boru parçalı 500 dreceye çıkabildi. (infrared ısı ölçer var) Kızarma felan olmadı. Gücü nasıl artırabilirim? Eksik yaptığım birşeyler var mı?

magnetron

learner hocam

rezonansı nasıl yakaladınız ?

mosfetleri nasıl sürdünüz de rezonans oldu ?

yoksa manuel ayarlayarak mı rezonansa getirdiniz ?

learner

Evet şimdilik manuel yapıtım. MCU nun adc kanalındaki pot ile frekans taraması yaptım. Scop ile h-bridge çıkışındaki kare dalga gerilimi ve bobin üzerindeki akım trafosunun gerilimini üstüste bindirip rezonansı yakaladım. Sürücü IR2110.

İnternetteki çelişti devrelere baktım hepsi 310V ile çalışıyor. Gücü artırmak için voltajı artırmaktan başka ne yapılabilir?

magnetron

learner hocam LC tank devresini direk H köprünün sol ve sağ bacaklarının ortasına mı bağladınız ?

bir DC motor bağlar gibi demek istiyorum ?

H köprüsünü bir indüktans ile LC tank devresinden ayırmış benim gördüğüm devrelerde

siz nasıl bağladınız ?

learner

Motor bağlar gibi bağladım ve %50 duty ile sürüyorum. Tank ile arasında matching indicator diye bir bobin koyuyorlar. Tam sebebini bilmiyorum ama değerine göre 90 derece faz farkı oluşturuyor ve akımı sınırlıyor. Ben onsuzda çalıştırdım. Çok bi fark olmadı. Birde o bobinin nüvesi acayip ısınıyor. Nüvesiz bir bobin ile çalıştırıyorum.

magnetron

learner hocam matching inductor koymalarının sebebi
harmonikleri yoketmek ve mosfetlerin daha rahat anahtarlaması için

bir de hocam siz uC olarak ne kullanıyorsunuz ?

ben STM32F4 kullanarak yapmak istiyorum
rezonansta tutmak için de yazılımsal PLL yapmayı düşündüm
fakat STM32F4 'ün hızı yeterli olmayacak diye düşünüyorum

o konuyu kafamda hala çözemedim

learner

Peki bu eşleştirme bobini nasıl yapılmalı? Sarı nüve üzerine sardığımda nüve aşırı ısınıyor.

LCP1768 var onunla yapıyorum. Otomatik rezonans için 74HC4046 PLL entegresiyle birşeyler yapacağım.  Demirin kızardığını görürsem o aşamaya geçerim  :D

learner

matching inductance ın ısınmaması için ne yapmak lazım? Ve gücü artırmanın yolu nedir?

Bir video da 24volt ile pekâlâ demiri kızartıyor. http://www.youtube.com/watch?v=fwj8-0B1tUw#ws

magnetron

hocam tam bir bilgim yok ama

rezonans frekansını 100 KHz 'e düşürmeyi deneyin

( tank kapasitörünü artırarak )

ilhan_mkp

hocam frekans arttıkça parçanın sadece yüzeyi ısınıyor gerilimi arttırmadan bobindeki akımı arttırmanın bir yolu yok sanırım varsada ben bilmiyorum.

ben 4046 ile bir devre kurdum hazır şema tabi.

gate sürücülerinde bir sorun var onu zaman bulup halledince akım trafosuna geçicem.