4x16 (4x20) LCD onerisi

Başlatan z, 08 Şubat 2014, 11:00:22

z

Yeni calismam icin 4x16 barindiran PCB cizemeye baslayacagim ve LCD'yi ic piyasadan temin edecegim.

Ancak elimde satin alinmis bir LCD olmadigi icin PCB de yerlesim yapamiyorum, pinleri baglayamiyorum.

Turkiye piyasasinda kolayca bulunan 4x16 LCD ler icin isim adres verebilirmisiniz?

Ana karta takacagim sokete LCD yi ustten baglayacagim ana kart ile LCD arasinda kablo yada pin siralamasini degistirecek ara parca kullanmak istemiyorum. 
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Maxim

hocam 4x20 ekran kullanmanizi tavsiye ederim. 4x16 satir ekranlar az kullanildigi icin az uretilir ve hep sikinti yasarsiniz istediginiz zaman her yerde bulamazsiniz.

z

Ok 4x20 sorun degil. Sectigim LCD ye gore cizecegim PCB ye malzeme alma asamasinda ancak farkli bacak siralamasinda LCD bulursam cok kotu olacak.

Bu yuzden artik piyasada yer etmis her defasinda bulunabilecek 4x20 LCD oneriniz varmi?

direnc.net de 4x20 buldum ama dedigin cekincem var.

OG

Bugün cumartesi, az sonra Karaköy piyasası biter, ben şimdi Megasan'ı aradım ilgilenecek personel yok, erken bakılsa idi telefonla net cevap alınabilirdi . Vakit varsa pazartesi net cevap alınabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Ilgilenebilirsen cok sevinirim.

Tum sorunum dedigim gibi LCD yi dogrudan ana kartdaki sokete takip calistiracagim. Imalat asamasinda bacaklari fakli sirada yada pinleri LCD uzerinde farkli kosede LCD ile karsilasmak istemiyorum.

Maxim

abi 4x20 lcd ler neredeyse standart olmuş durumdadır
sorun yaşamazsın
elbette farklı boyut ve farklı ayak bağlantıları olanlarda var ama bunlar tüm 4x20 lcd ler içinde %5 lik yere anca sahipler.

piyasada en çok kullanılan 4x20 modüller 98mm x 60mm pcb olanlar
hepsi aynı boyutta hepsi aynı pinouta sahip

z

Pinlerin siralamasi ayni ise cok iyi, peki LCD kart uzerindeki pin konumlari degisiklik gosteriyormu? (Pinlerin kenarlara olan mesafeleri hep ayni mi?)

Maxim

Alıntı yapılan: z - 08 Şubat 2014, 12:43:24
Pinlerin siralamasi ayni ise cok iyi, peki LCD kart uzerindeki pin konumlari degisiklik gosteriyormu? (Pinlerin kenarlara olan mesafeleri hep ayni mi?)

evet aynı

z

Bir cihazdan söküp kullandığım 4x20 LCD resimde yukarıda görülüyor.
Altındaki resim ise 2x16 LCD'ye ait.

Direncnetdeki 4x20 LCD resimlerine baktım benim 4x20 LCD den çok farklı. Adamların verdikleri dokumanlara da güvenemiyorum çünkü hata yapmaları çok olası.

4x20 LCD resmi yayınlayabilirmisiniz?

Bendeki LCD sıradışı bir şeymi. Çok da beğenerek kullanıyordum.

hgs

WH1604A
WH2004A
standart 16 pin lcdlerin soketine uyar.

mistek

Pin olarak sorun olmuyorda eğer fiziksel ölçüler kritikse alıp incelemek lazım. Bazı LCD'lerin camını tutan metal(siyah çerçeve) kısımlar geniş veya dar olabiliyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

polleme

2x16 modüllerde bazen sol üst, bazen sol üst, bazen hem üst hem alt gibi değişik kombinasyonlar görebildiğim gibi arka plan LED aydınlatma uçları da bazen başta, bazen sonda olabiliyor. Ama diğer uçların sıralaması hep standart. 4x20'lerle pek çalışmadım ama Bluemavi'de gördüğüm kadarıyla farklı tipleri mevcut. İnceleyip LCD'ye karar vermeden işi sonladırmayın derim.