Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

c# seri port ve pic

Başlatan ozgur00102, 16 Şubat 2014, 16:29:57

ozgur00102

Merhaba arkadaşlar. Ben Özgür amatör olarak pic programlama ile uğraşıyordum. bir arkadaşım sayesinde c# ile tanıştım. Çok amatör olarak ilgileniyorum.
Elimde yapmak istediğim güzel eğitici bir proje var. Ama bir çok ??? var aklımda.
İlk olarak projemi anlatayım biraz.

C# ta değişken olacak.
1,2,3,4,5 gibi.
örneğin 2.
klavyeden b tuşuna bastığım zaman seri port üzerinden pice veri göndermek istiyorum. amacım pic'in hangi bacağına 1 gidiyor onu görmek.
Daha sonra pic'in atıyorum portb.3 inci bacağına 1 geldi diye veriyi almak.
rakamsal olan değişkenimiz 2 idi. buna portb.3 ten haber geldiğinde ona göre resim atamak.
2 değişkenine picten portb.1 bacağından haber gelirse de başka resim koymak istiyorum.

Bu projeye nerden başlamam gerek?  :'(

kudretuzuner

Merhaba,
PİC programlamak için hangi dili kullanacaksınız? (asm,pic basic,CCS C........).pic ile daha önceden basit birkaç çalışma yapmadı iseniz bu proje sizi zorlayabilir.Ben size basit de olsa PC'den PİC'e data yollayabileceğiniz bir çalışmamı paylaşayım.Buyrun.
https://www.dropbox.com/s/9mfbutgsh2y2e4p/ETekno_pc_pic_on_off.rar
Amatör

ozgur00102

Daha önce pic ile de uğrastım ama c# kısmı daha zorlayıcı benim icin.
pbp ile programlama yapıyordum.
şimdi c# tan 1 veya 0 göndermem ve picten bunu hangi bacaktan geldiğini algılamam ve c#a portb.5 inci bacak 1 yazmam yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

barisertekin

private SerialPort serialPort1 = new SerialPort() { PortName = "COM7", BaudRate = 115200, DataBits = 8, Parity = Parity.None, StopBits = StopBits.One, Handshake = Handshake.None };

btnGonder_Click.........
{
   serialPort1.Open();
   serialPort1.Write("1");
   serialPort1.Close();
}

Denetleyici tarafında if kontrolü yapmak yerine portun tüm 8 bitini bilgisayara gönderin orada hangisinin 1 olduğuna bakıp ekrana yazdırın. Denetleyiciyi boşuna yormayın.

Kolay gelsin.