Trifaze 380V motoru VFD 220 ile kullanmak ?

Başlatan gumush, 17 Şubat 2014, 14:54:18

gumush

Merhaba ,

Tornaya hiz kontrolu eklemeye calisiyorum. Elimde DELTA VFD-EL var. Girisi ve cikisida 220V.

Elimdeki motor sanirim 380V ( uzerinde kunye yok ama 380V transformator'den besleniyor ).

Motorun baglanti semasi su sekilde

http://i.imgur.com/4JlxmGW.jpg

bu motoru elimdeki VFD ile kullanmak icin ne yapabilirim ?
Hikmet Gumus  izmir

Salih

Bu motor 3 fazlı motor mu emin olmak gerekir.
3 Fazlı motorlar da klemens tablosunda, ya 3 yada 6 adet bağlantı ucu olur.

gumush

Motorun kablosunda 6 uc var. 3 faz 1 notr 1 toprak.
Motorun uzerinde iki tane kondansator var. Bir arkadas bunun kondansatorlu monofaze olabilecegini soyledi. Biraz arastirdim.

kablolarin u1 u2 z1 z2 olmasindan hareketle
http://electrical-machinery.blogspot.com.tr/2010/05/ac-motors.html
adresinden bakarak monofaz olabilecegini dusunuyorum.
[IMG]http://i.imgur.com/UNkuWSp.png[/img]

Sanirim motor monofaze bir motor. Hayallerim suya dustu. VFD icin yeni motor almam gerekecek.
Hikmet Gumus  izmir

Salih

Zaten PP yazan yerde kondansatör var büyük ihtimalle.
Dediğin gibi monofaze bir motor.

z

Evet motorun karnı burnunda. Bu şişik kısımda kondansatör var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gumush

Izmir'de bobinajci tanidigi olan var mi ? Bu motorun yerine yenisini almak istedigimde mil boyu , ayak acikligi vs gibi sorunlar ile ugrasacagim.Mehmet Arcasoy cok pratik bir oneri getirdi , kendiside benzer bir degisikligi kendi tornasinda yapmis. Bu motoru trifaze sardirmanin en pratik cozum olacagini soyluyor.

Hikmet Gumus  izmir

restore

tamda bunu önerecektim. 1. sanayi de bobinajcılar mevcut hocam.  mesela atatürk stadından mtk ya giderken halkbankasını geçince sagda var bir tane.

gumush

Supersiniz , halka pinar'in karsisindaki kisimda değil mi ? Oraya gideyim. Tanidik bir yer olsa daha guvenerek gidecegim ama.

Tam adres , harita yada isim var mi ulasmak icin.

Hikmet Gumus  izmir

restore

https://www.google.com/maps/place/Halkbank-sanayi+Sitesi+%C5%9Eubesi/@38.4316324,27.1821489,435m/data=!3m1!1e3!4m6!1m3!3m2!1s0x14b9629c2e826455:0xf84b27255220583a!2s%C4%B0zmir+Atat%C3%BCrk+Stadyumu!3m1!1s0x0:0xbeec3983c6ed9070

hocam yukarda google maps görüntüsü mevcut. halkbank ın dibi.  iki motor işimiz olmuştu. arkadaşlar oraya verdi. biri 20 kw lık ac motor  digeri 2 hp dc motor. sorun cıkmadı.  ben birebir dialoga girmedim.  gider bi bakarsınız ...  olmadı cevre de  bi kaç tane daha var.  gezersiniz az. hava güzel :D

gumush

Cok tesekkur ederim cikabilirsem yarin olmadi bir iki gun icinde mutlaka ugrayacagim.
Hikmet Gumus  izmir

z

Tek fazli motoru 3 fazli motor olarak yeniden sardirdiginizda motor dengesizlesir ses yapar.

Oluk sayisinin 3 un katlari olmasi lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gumush

Elimdeki en iyi alternatif sardirma isini denemekti. Bugun restore'nin dedigi yere gittim. 80-90tl'ye persembe gunu teslim alacagim.
Restore tavsiye icin cok tesekkur ederim.

Sonuclari paylasacagim.
Hikmet Gumus  izmir

gumush

Bugun motoru teslim aldim. Uc cikisi var. Bunu delta VFD-EL'ye bagladim ( uclari net bilmiyorum ama bir iki kombinasyonda bagladim ) Motor bosta iken calisiyor. Frekansi 80-90 lara kadar hizida artiyor. Ondan sonra hiz artisi olmuyor aksine calisamiyor. Buraya kadar sorun olmadi. Ancak simdi motoru tornaya taktigimda ilk starti verecek kadar bile gucu yetmiyor. Sadece ilk disliyi uzerinde birakip diger kayislari cikardigimda elimi uzerine koyunca bile duruyor.
Burada sorun , hatam ne olabilir.
( Delta uzerinden frekansi pot ile ayarliyorum. Sistem ayarlarinda 400hz olarak ayarlamistim spindle icin bunu degistirmedim ama sorun olmaz sanirim sonucta bu deger potun gelecegi son degeri belirliyor )
Desteginiz icin simdiden tesekkur ederim.
Hikmet Gumus  izmir

gumush

VFD parametrelerinden spindle yerine bu motora gore iki ayari 60hz'e indirdim. Simdi sorun cozuldu.

d210x400 VFD Vario Mod

Destekleriniz icin cok tesekkur ederim.

Ozellikle bu surecte forum disinda destegi olan Mehmet Arcasoy'a ayrica tesekkur ediyorum.

Bir sonraki asamada bir takometre var. Devir sayisini gosteren

Yine sirada 3 emergency stop ( biri dugme seklinde , biri siperligi kaldirinca calisan , digeri dislilerin oldugu kapagi acinca calisan ) baglantilari , mevcut acma kapama dugmesinin entegre edilmesi , yon degistirme dugmesinin eklenmesi ( VFD' uzerinden menu'den de yapiliyor aslinda cok gerekli degil ) , takometre yapilirsa takometre altina ayri bir pot vfd'ye baglanarak hiz ayari olabilir.
Hikmet Gumus  izmir

Salih

Invertörün beslemesi 220 V anladığım kadarıyla.
Bu durumda motoru üçgen bağlaman gerekir.