4-20 mA Sensör Yapımı Tavsiyeler?

Başlatan rkinaci, 22 Şubat 2014, 01:40:01

rkinaci

Arkadaşlar merhaba,
Kullandığımız Sabroe marka amonyak kompresörü üzerindeki kapasite ölçüm sensörü sürekli olarak bozulmakta. Fiyatı da biraz el yakar cinsten olduğu için (2400 USD+KDV cik) kendimiz bir çözüm üretmeye çalışıyoruz. Sensör yaklaşık dairesel olarak 190-200 derecelik bir dönüşe göre 4-20 mA çıkış veriyor. Şimdi yapmak istediğim belli ama seçimlerim doğru mu önerilerinizi bekliyorum. Mümkün olduğu kadar küçük bir devre yapmak istiyorum. Sensör çıkışı 2 kablolu.

1. 4-20 mA için XTR115UA kullanmayı düşünüyorum. Kolay ve az parçayla devre kurulabiliyor.

2. XTR115UA girişine pic ile PWM sinyali uygulayıp bunun karşılığını 4-20 mA olarak almak doğru mantık mıdır? Doğruysa PWM için piyasada bulabileceğim,  en az pinli, SMD pic hangisini kullanmamı önerirsiniz?

3. PIC girişine bağlayabileceğim dairesel hareketi veya açıyı ölçebileceğim bir enkoder mı önerirsiniz yoksa potla bu işin kolayını mı yapayım? Pot'un sürekli dönüş hareketinden çabauk zamanda bozulmasından korkuyorum işin açıkçası.
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

rkinaci

Alıntı yapılan: robomaster - 22 Şubat 2014, 02:37:46
rca420a

Google'da aratınca çokta sağlıklı şeyler bulamadım. Elinizde doküman varsa link verir misiniz?
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

F.T

Alfa sanayi firmasının manyetik potları var sürtünmesiz çalışıyor bir incele istersen.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.