Ferrite Bead Direnci

Başlatan mistek, 06 Mart 2014, 15:30:32

mistek

100 MHz 120R olarak satın aldığım ferrite beadlerde garip bir sorun var.

Datasheette DCR değeri max 0.10 ohm olarak verilmiş ancak ben multimetre ile direncini ölçtüğümde 133ohm direnç okuyorum. Devreye bağladığımda üzerlerinde 0.5volt civarında gerilim düşümü oluyor.

Datasheet: http://search.murata.co.jp/Ceramy/image/img/PDF/ENG/L0110S0100BLM21A.pdf

Benim yanlış anladığım bişey mi var acaba?
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

t2

Probun direnci eklenmiş olabilir mi?

mistek

Hayır hocam 100MHz 26R ferrite beadleri ölçtüm, DCR 0.2 Ohm okuyorum olması gerektiği gibi.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

mistek

Sanki adamlar bana ferrite bead değilde üzerinde kodu yazmayan 133.2 Ohm direnç satmışlar gibi ölçüyorum hepsi sabit 133.2 ohm çıkıyor.

Doğruluğunu nasıl öğrenebilirim ?

Icarus

Mıknatısla yaklaş. Çekip çekmediğine bak

mistek

Normal dirençte mıknatısa yapışıyor ferrite olanda.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mistek - 06 Mart 2014, 18:53:15
Sanki adamlar bana ferrite bead değilde üzerinde kodu yazmayan 133.2 Ohm direnç satmışlar gibi ölçüyorum hepsi sabit 133.2 ohm çıkıyor.

Doğruluğunu nasıl öğrenebilirim ?
Muhtemelen bir direnç satmışlardır, veya ferrit bead'e bağlı seri bir direnç olabilir.
Üzerinde kodu yazmıyorsa emin olamazsınız, ancak benim önerim, eğer mümkünse bir tanesini dikkatlice kırınız.
İçerisinden bobin çıkması gereklidir.

mistek

26R olanı kestim ortasında sarı nokta şeklinde bişey gözüküyor.

Sorunlu olan 120R ferrite beadi aynı şekilde kestim içinde bişey yok. Dirençle aynı.

5x büyüteçle bakıyorum.

Üzerinde kod falanda yok. Yalnız ben bunu Ekom-Digikey'den aldım başka malzemeyi iteleyecek değillerdir de nasıl yanlışlık yapmışlar onu anlamadım.

Malzemenin yanlış olduğuna kesin emin olmam lazım yarın arayıp telafi etmelerini isteyeceğim.

Mr_YAMYAM

Orada çalışanlar da benim gibi insanoğludur.
Belki de bir hata yapmışlar, başka bir paketi size göndermişlerdir. Önemli olan bu hatanın kasten mi yapıldığıdır.
Firma ciddi bir firma ise kasten yaptıklarını sanmam.

bymrz

Arkadaşlar bazen sorun direk olarak digikeyden kaynaklanıyor. Ben bizzat yaşadım 1 ay kadar önce. Bir led driver istedim, Part Number! ı net olarak yazdım. Malzemeler geldiğinde, paket üzerindeki Digikey etiketinde bile doğru değer yazıyorken, benim sipariş verdiğim entegreye benzer farklı bir malzeme çıktı içinden... Muhtemelen bir insan hatasıydı, çünkü isimler birbirine çok benziyordu...

mistek

@alone_lover

Sorunu ilettiniz mi Digikey'e? Doğru malzemeleri gönderdiler mi?
Parası değilde bana malzemenin kendisi çok lazım.

sadogan

Alıntı yapılan: mistek - 06 Mart 2014, 20:07:55
@alone_lover

Sanrikon firması aracılığı ile  digikey den 5,6 kalem malzeme siparişimiz oldu.
Malzemenin biri yanlış çıktı sanrikon durumu ilettik.
Yanlış malzemenin poşet üzerindeki digikey etiketi ile birlikte fotosunu istediler.
Gönderdik 10 gün sonra doğru malzeme geldi.

mistek

Etiket doğruda içindeki yanlış. Yarın görüşeceğim teşekkürler.

bymrz

Alıntı yapılan: mistek - 06 Mart 2014, 20:07:55
@alone_lover

Evet mistek, doğru malzemeleri 1 hafta sonra gönderdiler, fakat sen de poşeti ve malzemeleri atma, poşetteki etiket resmini ve malzeme resmini gönder. Sadogan'ın dediği gibi ben de Sarnikon'dan almıştım ve hatalarını telafi ettiler. Daha doğrusu Sarnikon'un değil Digikey'in hatası oluyor. Çünkü Sarnikon da Digikey'den üzerinde doğru etiket yazılı kapalı bir poşet alıyor ve bize gönderiyor...

mistek

Ekom ile görüştüm resmini istediler paketin en kısa sürede doğru malzemeyi getireceklermiş.