Yüksek gate akımlı tristorü sürmek???

Başlatan serdararikan, 07 Mart 2014, 23:35:25

serdararikan

elimde yüksek akımlı bir tristor var.bunu sürmek istiyorum ve AC nin iki alternasnınıda 2 tristorle yüke uygulamak istiyorum fakat elimdeki tritorun 50mA gate akımı ile tetiklenebiliyor.klasik tristor tetikleme devreleri ile denedim gate e bağlanan direnç çok fazla ısınıyor.bunun için uygulamada nasıl teknikler kullanılıyor?? bilenler paylaşabilirmi?

z

transformatör üzerinden tetikleyebilirsin
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serdararikan

bu aklıma geldi.peki başka daha az hantal olan bi yapı varmıdır?

EFESU

MOC serisi  işini görebilir ama datashetine  iy bakmalısın  yüksek akımlarda sorun çıkabiliyor

serdararikan

Alıntı yapılan: EFESU - 07 Mart 2014, 23:53:40
MOC serisi  işini görebilir ama datashetine  iy bakmalısın  yüksek akımlarda sorun çıkabiliyor
denedim.moc alternans sonuna kadar iletimde kalıyor bu yüzden sistem çok ısınıyor

z

MOS surucu ciplerini kullanabilirsin.

Cok kisa sureler icin amperler seviyesinde akim basabilir.

serdararikan

Alıntı yapılan: z - 08 Mart 2014, 00:03:48
MOS surucu ciplerini kullanabilirsin.

Cok kisa sureler icin amperler seviyesinde akim basabilir.
örnek verebilirmisiniz?

z

IR2110 olabilir. Daha once denemedim.

Cipi 12v ile besle, low side  cikisi 220 ohm uzerinden gate'e uygula.

Tetiklemek istediginde Lin girisine 20us ON  180us OFF seklinde 10 tane ardisil pals yolla.

wolf88

ben tca785 di sanirim onla iki tristor modulu surmustum 70A lik fakat 2 tane de pulse trafosu kullanmistim. sonuc epey iyiydi. Yarinkontrollu tam dalga dogrultmustum. isinma sorunu falanda yoktu. pulse trafosunu ferrit nuvelerden kendinde yapabilirsin daha saglam olabilir belki thyristor u surme acisindan ama tam bilmiyorum.

TCA785 in datasheet ine bak orada thyristor sürmek için şeması var. Şeması proteus da bile çalışıyor =)