Step motor devre çıkışını güçlendirme ?

Başlatan servettin, 11 Mart 2014, 16:31:05

servettin

Selamlar ,

Bi projemiz için linkteki ( www.emreelektronik.com.tr/market/2011-atmel-ile-4-katli-asansor-devresi.html ) devreyi alıcaz , biraz önce aradığımda gönderdikleri motorun 100gramlık ağırlığı bile kaldıramıyacaklarını söylediler yaklaşık 500gramlık bi ağırlık kaldıracak motor ile kurmamız gerekiyo projeyi devrenin çıkışına nasıl bir devre ekleyerek çıkış sinyallerini güçlendirebiliriz bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim..

Teşekkürler..

polleme

Motor çıkışına bir redüktör monte ederek hızdan kaybedip torktan kazanabilirsiniz. Verdiğiniz örnekte 100 gr taşıyan motor redüktör ilavesi ile 500 gr taşıyabilir hale gelebilir ama bu durumda hızı aynı oranda (yani 5 kat) düşer.

servettin

Alıntı yapılan: polleme - 11 Mart 2014, 20:36:54
Motor çıkışına bir redüktör monte ederek hızdan kaybedip torktan kazanabilirsiniz. Verdiğiniz örnekte 100 gr taşıyan motor redüktör ilavesi ile 500 gr taşıyabilir hale gelebilir ama bu durumda hızı aynı oranda (yani 5 kat) düşer.

Yanıtınız için teşekkür ederim fakat bahsettiğim motor çok küçük bi motor uygun redüktör bulabileceğimi sanmıyorum

elektronart

Paketi aldığınızda bir bakın, step motorla işlemci arasında başka bir sürücü entegresi var mı. Eğer varsa bu entegrenin datasheetinden desteklediği akım ve voltaja göre başka bir step motor bulup onu kullanabilirsiniz. O da yetmezse bu entegreyi değiştirmeniz gerekebilir. Bunun için önce işinize yarayacak bir step motor bulup onun için gerekli olan voltaj ve akımı bilmeniz iyi olur.
Açık Elektronik

servettin

Alıntı yapılan: elektronart - 12 Mart 2014, 11:26:52
Paketi aldığınızda bir bakın, step motorla işlemci arasında başka bir sürücü entegresi var mı. Eğer varsa bu entegrenin datasheetinden desteklediği akım ve voltaja göre başka bir step motor bulup onu kullanabilirsiniz. O da yetmezse bu entegreyi değiştirmeniz gerekebilir. Bunun için önce işinize yarayacak bir step motor bulup onun için gerekli olan voltaj ve akımı bilmeniz iyi olur.

Entegreyle motor arasında sürücü entegresi varsa ki vardır muhtemelen mikroişlemci ile uyumsuzluk sorunu olabilirmi ?

elektronart

Alıntı yapılan: servettin - 12 Mart 2014, 16:18:55
Entegreyle motor arasında sürücü entegresi varsa ki vardır muhtemelen mikroişlemci ile uyumsuzluk sorunu olabilirmi ?
Bu soruların ardı arkası gelmez. Mutlaka bu kartı kullanacaksanız kartı alıp öncelikle üzerindeki motor sürücüsü ile istediğiniz motoru kullanıp kullanamayacağınıza bir bakın derim. Eğer kullanamıyorsanız, o zaman buraya şu işlemci ile şu motoru sürmek istiyorum elimde şu motor sürücü var, bunu nasıl kullanabilirim kullanamıyorsam sürücü olarak ne önerirsiniz dersen çok daha fazla yardım alabilirsin.
Bu arada hazır alacağınız kartı neden kendiniz yapmayı denemiyorsunuz. Ben proje hocanız olsam hazır kart üzerinde hazır kod yerine kendi hazırladığınız kablolar sarkan tam bana göstereceğiz sırada bir kablo yerinden çıktığı için çalışmayan ama o karışıklığın içinde aynı sorunu defalarca yaşamışçasına bir çırpıda sorunu halletiğiniz bir projeyi tercih ederdim.
Açık Elektronik