Toroid Nüve Isınıyor

Başlatan mistek, 11 Mart 2014, 21:25:14

restore

hocam mühendisliğe yakışmayan bir yaklaşım olacak ama ... toroid i ince kıl testere ile ikiye bölmeden bir noktadan kesseniz ? nüve direncini arttırıp. sonra  al formülü ile yaklaşık bir hesapla sarım yapsanız ?

mistek

Hocam bunu ne için yapacağımı anlamadım? Doyum konusu için mi yoksa Al'nin air gap ile değişimini görmek için mi?

Nüveyi kesecek testerem yok, birde şuan düşündüğüm en son şey nüveyi kesmek :D
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

wolf88

Alıntı yapılan: mistek - 12 Mart 2014, 21:22:48
Hocam bunu ne için yapacağımı anlamadım? Doyum konusu için mi yoksa Al'nin air gap ile değişimini görmek için mi?

Nüveyi kesecek testerem yok, birde şuan düşündüğüm en son şey nüveyi kesmek :D

Doyum için. Nüvenin geçirgenliği yüksek olduğu için doyuma gitmemesi için boşluk bırakılır. İşin aslı bende toroid de hiç denemedim. EE ve ETD lerde denedim.

Hocam benim hesaplarda Wa yani window area gerekiyor. Yani pencere alanı. Fakat sizde büyük ihtimal nüve doyuma gidiyor eğer ferrit ise nüve. Trafolarda doyuma gittiği zaman mosfetlerden çok akım geçmeye başlar fakat şok bobinlerinde nasıl olur bilemiyorum. Yani buck converter da nasıl davranır kestiremiyorum.

Ama şu kesin ki ferrit nüve kullanıyorsanız kesin hava boşluğu bırakmanız gerekiyor nüvenin doyuma gitmemesi için.

mistek

Hocam toroid nüveyi zar zor buldum kesiklisini mümkün değil bulamam. Ben hiç SMPS lerde kesikli nüveye denk gelmedim açıkcası o yüzden normal haliyle olması gerektiğini düşünüyorum. Son kullandığım nüve 3E27 kodu. Üst mesajlarda link vardı.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

wolf88

Kesik olmayan nüvelerde kullanılabilir powdered iron dedikleri demir tozundan yapılmış nüveler. Bunlarda hava boşluğu bırakılmaz çünkü içindeki materyalden dolayı zaten hava boşlukludur ve enerji depolayabilir fakat ferritlerde dediğim durum geçerli. Her zaman ferrit kullanılcak diye bi kaide yok fakat frekans yüksek olduğu zaman demir nüvelerin çekirdek kayıpları fazla olacağı için ferrit tercih edilir.

Referans için Transformer and Inductor Design Handbook kitabına, Switchmode Power Supply Design Handbook kitabına ve Switching Mode Power Supply Design kitaplarında choke design kısımlarına bakabilirsiniz.

mistek

Muhtemelen bendeki ısınanlar iron core olanlardan işin kötü tarafı bana bunları ferrite core olarak sattılar. Fiziksel olarak anlamanın yolu varmıdır? 1 tanesini kırabilirim.

Kitaplara bakacağım teşekkürler.

z

Ferit nuve her frekansda calisacak diye bir sart yokki. Elindeki de ferittir.

Nuveye magnetik olarak sinyal basip kullandigin frekansdaki tepkisine bakabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Evet hocam her frekansta çalışacak diye beklemiyorum ama birkaç yerde renk kodlarıyla ilgili bişeyler okudum MHz seviyesinde çalışması lazımdı.

Tabii ya. Anahtarlama esnasında Mosfet uçlarında(Bobininde bir ucu) Osilasyon oluyor burada geçen süre nüveyi doyuma sokuyor olabilir mi? (Buck converter yüksek akım sorunu konusunda osilosko görüntüsü ekledim)
https://www.picproje.org/index.php/topic,49643.msg393307/topicseen.html#msg393307

Frekans tepkisini nasıl öğrenebilirim. Manyetik sinyal nasıl basacağım? Etrafına tel sarıp sinyal jeneratörüyle kare dalga uygulasam olur mu? Akımın önemi var mı? (Kafam durdu)

z

Deney yapmak icin frekansi degistirilebilen kare dalga OSC gerekecek.

(Yerinde olsam klasik bir RC osc yapar bunun da cikisini Flip flop ile 2 ye bolerim.)

Bir tane H bridge guc kati yapacaksin. Guc katini Flip flop cikisindaki kare dalga ile sureceksin. Test bobinini  H cikisina baglayacaksin.

Tabiki bobine bir de minik seri direnc olacak ki scop ile akimi gozleyebilelim.

Simdi diyelimki bobinden akitmak istedigin akim I amper. Sen H katinin beslemesini, volyaji ayarli bir guc kaynagindan verecek ve akimin tepeden tepeye degeri I x 3.46A olacak.

Ornegin normal sartlarda bobinden 2A DC akim akitacaksan bu deneyde 3.5A akitacaksin.

Akimi surekli gozle cunku frekansi degistirdiginde H bridge beslemesini de degistirip akimi bu degerde sabitlemelisin.

Simdi deney nasil olacak?

Denemek istedigin frekansla guc katini sureceksin. Voltaji da ayarlayip istedigin akima set edeceksin.

Akim dalga sekli kesinlikle ucgen formunda gozlenmeli.
Nuve kesinlikle isinmamali.

Eger değilse frekansi degistirerek bu kriterlere uyan frekansi yakalamalisin.

Diyelimki yakalayamadin.

Demekki bobinin sarim sayisi ve akittigin akim bu nuveye fazla geliyor.

mistek

Güç kaynağım max 3A verebiliyor bu sınırlar içerisinde deniyeyim.

Birde hocam sarım sayısıyla ilişkiyi bi türlü kuramıyorum. Benim sardığım bobin bunun gibi seyrek
http://www.qsl.net/wm5z/Pictures/80-coil.GIF

hatta ben 360 dereceyi 7 turda tamamladım o derece boş yani.

Ama hep gördüklerim bu şekilde ölümüne sarmışlar nüveye, hiç boş yer kalmamış.
http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/889524395/5pcs-lot-naked-220UH-3A-Toroidal-inductor-winding-inductance-magnetic-ring-inductance-lm2596-dedicated-.jpg_350x350.jpg

Acaba fazla uH değerine ulaşacak olsamda nüveyi tel ile doldursam fayda sağlar mı?

Bi türlü anlayamıyorum.
Tur sayısı-> uH değeri
Fazla tur sayısı-> fazla DCR
Fazla DCR->ısı

Hep bu gözle baktım ama manyetik açıdan artısı eksisi nedir bilmiyorum.

wolf88

Şimdi şöle diyim, aynı boyutlarda iki tane toroid nüve olsun biri powdered iron diğeri ferrite. Sarım olarak ikisinin farkı, powdered iron da atıyorum 100uH için çok sarım yapman gerekiyorken, akı geçirgenliği çok daha fazla olan ferrit de yine 100uH için çok daha az sarım yapman yetecektir. Yani sarımın sıklığına bence pek kafan takılmasın.

DCR dediğin DC direnci ise, DC direnci sarım için seçtiğin kablo ile ve kablonun uzunluğu ile alakalı. Tabi buda tur sayısına bağlı. Aslında hepsi birbiriyle bağlantılı.

Benim bildiğim şu şekilde toroid i küçük seçmek için AL değeri ve sarım sayısı arasında hesap yaparlar. Böylece seçtikleri toroid ile belirledikleri endüktans, toroid i tam sardıkları zaman eşleşmiş olur. Dolayısı ile daha küçük toroid seçip yerden kazanç sağlayabilirler ve hatta daha iyi olur daha sıkı sardıkları için.

mistek

Tamam hocam ozaman sarımın nüveye manyetik bir getirisi yoksa oraya takılmıyorum. Bende DCR(DC direnç) çok küçük olsun diye Al değeri yüksek nüve seçiyorum kataloglar olmadığı için kendim tespit ediyorum oda ayrı bi konu tabii.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Yarın @z hocanın dediği yöntemi uygulayıp nüvelerin derdine bakacağım.

wolf88

Manyetik getirisi sarım tekniği ve ne kadar sıkı sardığına bağlı. Hesap şu şekilde yapılır; depolanacak enerji miktarı belirlenir ve kimi kitaplarda Kg kimi kitaplarda başka bi formülle bi çekirdek geometrisi bulunur. İngilizce de aynen core geometry diye yazıyodu kitapta. Bu değere göre nüve belirlenir. Hatta kitaplarda gördüğüm kadarı ile AL bile kullanmıyorlar çoğu zaman. Aslında kullanabilirler fakat window area dedikleri pencere alanı ile sarım sayısını belirliyorlar.

Ha bu aşamalara gelmeden önce L endüktans değerini belirliyorlar olması gereken. E zaten nüvenin datasheeti ve diğer bilgiler olursa, hesaplarda kaç tur sarman gerektiği falan çıkıyor. O hesaplarda nüvenin bilgileri kullanıldığı için zaten sarım sayısı ile endüktans değeri örtüşüyor. Yani atıyorum 10 tur ile 100uH alman gerekiyor hesaplarda ve o nüvede sarım yaptığında aynen öle çıkıyor.

Ben teşekkür ederim.

mistek

@z hocam dediğiniz deneyi yaptım nasıl yaptığımı anlatayım.

H bridge ayrıca kurmadım L298D entegresini kullandım.

O1 ve O2 uçlarına bobini ve seri direnci taktım. İnput2 yi direk GND ye çektim.

İnput1 girişinden kare dalga uyguladım. Güç kaynağından akımı sürekli 1.6A olacak şekilde kontrol ettim frekansı değiştirdim. (Akım okuduğum direnç 2.2R)
Sırasıyla
100KHz-80KHz-50KHz-30KHz-20KHz ve 10KHz

z

L298 ı dediğin gibi bağlarsan bobini tek yönde süreriz ve scop görüntülerinden de anlaşılacağı üzere bobinden üçgen değil testere dişine yakın akım akıtırsın. Bunu bu deneyde istemeyiz.

OSC nin çıkışına flip flop bağla demiştim.

Q çıkışını In1'e
Q değil çıkışını da In2'ye bağla.

Enb=1 olsun.

Bu durumda nüveyi AC şartlarda test etmiş oluruz.