Toroid Nüve Isınıyor

Başlatan mistek, 11 Mart 2014, 21:25:14

mistek

Haklısınız hocam o şekilde deniyeyim birde.

Birde sinyal jeneratörü kullanıyorum bir kanalından sinyal alıyorum bunun önüne 1 tane değil kapısı ekleyip in2 ye vereceğim.

1.6Amper uygun mu? Sürücü arızalanmasın diye yükseltmiyorum.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Dene bakalım. En azından biraz fikir verecektir. Direnci 0.1 Ohm civarına indirsen iyi olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

10k-20k-50k-100kHz
100KHz de nüve ısınmaya başladı çok sıcak değil ama belirgin bir sıcaklığı var. Akım 1.6Amper

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

z

Akımlar her dalga şeklinde de aynı şiddettemi? (Değil gibi görünüyor)

Normalde akımın temiz üçgen dalga formunda olması beklenir. Fakat sürücünün yavaşlığından olsa gerek eğimin yön değiştirdiği bölgede depolanmış enerji de kayıp var.
L298 çıkışında yeterince hızlı diyodlar varmı?

10Khz de akımı diğerlerine kıyasla iki kat artırmışsın bundan dolayı bobinde doyma eğilimi başlamış.

100Khz deki dalga şekli zaten hiç hoş değil. Sürücünden kaynaklanma ihtimali yüksek.

50Khz de simetri çok bozulmuş. Bunu da sürücünün kötülüğüne bağlıyorum.

20Khz deki grafik en iyisi. Fakat bunda da enerjinin bir kısmı eğim değişirken kaçmış.

Ben 10 ve 20Khz deki çalışmayı daha çok sevdim. (10Khz de bobin akımını düşürsen daha da güzel olacak)

Şimdi bir de şöyle bir deney yapabiliriz.

Diyelimki nüveye N tur sardın.

Mevcut test düzeneğinde hiç değişiklik yapmadan nüveye ikinci bir N turluk bobin daha sar. Sarımda özenmene gerek yok.

Şimdi bu sargıya ayarlı bir güç kaynağından DC akım bas. Mesela bobine seri güç direnci bağlayıp 1A akıt. Fakat H sürücünün voltajını düşürerek üçgen dalgamızın genliğini kısalım.

Atıyorum 1A DC akım akıtırken H sürücüden de tepeden tepeye yarım amper akım akıt.

Bakalım nüve de doyum belirtisi olacak mı?

Fakat elindeki H sürücü bu deney için yanıltıcı olacak gibi.

Eğer sinyal jenaratörün varsa, Lineer güç amplifikatörün de varsa aynı deneyi sinüsel sinyalle de yapabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FxDev

Mistek devre şemanı paylaşabilir misin merak ettim?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

mistek

Hocam sürücüden olabilir araya değil kapısı(Bjt+direnç) eklerken breadboard kullandım muhtemelen o bozuyordur. Pertinaks gibi bişeye geçirip yada doğrudan işlemciden alacağım PWM - NPWM ile sürmeyi deniyeyim. Belki l298D 100KHz çok geliyor olabilir. Dalga şekline bakmadım hiç.

L298D ye diyot bağlamadım hatta hiçbişey bağlamadım direk bacaklarına lehim yaptım. Olursa UF4007 bağlayayım.

Akımlar hepsinde eşit +- 50mA oynabiliyor. Birde bazı frekanslarda güç kaynağımı sapırttırıyor akım 5-6amper seviyesine çıkıp 100mA seviyelerine iniyordu ayarlanmıyordu. 30KHz de kontrol edemedim mesela. Ekranda 5-6amoer gösteriyor ama korumaya geçmiyordu 3A sınırı var.

Sinyal jenaratörüm var eşlenik çıkış alabilsem güzel olacaktı.

mesaj birleştirme:: 13 Mart 2014, 14:17:16

@FxDev hocam şuan ki test devre şemasımı?

Öyleyse şeması yok direk L298D nin bacaklarına lehimledim.
Bobin O1-O2 ye bağlı diyot falan hiçbişey yok.

Sinyal jeneratörünü in1 girişine veriyorum in2 girişine de aynı sinyali Değil kapısının çıkışından veriyorum.