Temel elektronik youtube videolar

Başlatan z, 12 Mart 2014, 23:38:08

z

Exploding electronic components in HD

"Youtube"da afrotechmods channel olarak arayinca guzel seyler de cikiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

baran123

Sıcak hava ile kondansatör patlatmıştım ama direncin yanmasını görmek nasip olmadı daha :D

esensoy

Kondansatörler çok büyük tehlike aslında bizim gibi argeci-hobiciler için,
Zaman zaman üzerindeki çizikler işe yaramıyor, kılıfı fırlayıveriyor,
Göze geldiğini düşünmek bile istemiyorum, o sebepten çok dikkatli olmakta fayda var,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Faraday

Bir smps in yüksek voltaj testi esnasında mosfetlerden birisi patladı ve fırlayan mosfet parçaları etrafındaki pleksiglasa saplanmıştı.
İlk voltaj verme anı, sanıyorum her elektronikçi için ufak çaplı bir adrenalin. ;D

esensoy

Ben de çok tırsıyorum bu tip durumlardan, gerçi elektronikçi değil ama mobilyacı olan dayım maalesef böyle bir iş kazası sonucu bir gözünü kaybetti,
Mutlaka koruyucu gözlük ya da maske bulundurmalıyız yanımızda
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

z

Yeni monte ettiğim bir devreye voltaj vermiştim. Birden tantal kapasitör duman çıkartıp tepesi kızarmaya başladı. Daha elektriği kesemeden kapasitörün tepesi fırladı ve havada kıvılcımlar saçarak duvara yapıştı ve bir süre daha yapıştığı yerde kıvılcım çıkartmaya devam etti.

Bu olay çok kötü sonuçlanabilirdi.

Göze gelseydi kesinlikle kör ederdi.
Vucuda yapışşsaydı çok ciddi yanığa neden olurdu.
Duvara yapışmayıp yanabilen bir nesnenin üzerine düşseydi ve bundan haberim olmasaydı kesinlikle yangına neden olurdu.

Detayı tam hatırlamıyorum ama sanırım montajda hata yapmış ve tantal kapasitörü ters bağlamıştım.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mistek

Lab'da arkadaşım kondasatörü ters takmıştı 2200uF kondansatörün kılıfı komple çıkıp fırladı devreyi yakından kontrol eden arkadaşın burnuna geldi. 3 gün burnu şişik gezdi. Çok tehlikeli. Ben acil durumlar için yangın tüpü bile bulunduruyorum yanımda :)
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

F493

Merhaba,

http://www.allaboutcircuits.com/videos/index.html

Anlatım ingilizce fakat gayet başarılı en temelden ileri düzeye kadar var.
Hem görsel hem de konuşma metninin tamamı var. Eğitim açısından iyi bir site.

Esen kalın.

pwm.c

Patlayan malzemeler bazen korkutuyor adamı. herzaman önlem almak zorunda kalıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=er4F4BIUAfY
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-