PIC'den ARM'ye geçmek ne kadar zaman alır?

Başlatan musti463, 26 Mart 2014, 20:31:39

musti463

Merhaba,

ARM'yi hiç bilmeyen fakat PIC bilen birisinin(yani ben :) ),ARM'ye geçmesi ve PIC ile yaptığı projeleri ARM'de de yapabilir hale gelmesi ne kadar zaman alır ?
Mustafa Emir SADE

muhittin_kaplan

RaMu

C kullanıyorsan az zamanını alır,
mikroc kullanabiliyorsan çok az zamanını alır,
çabuk öğreniyor kolay pes etmiyorsan hiç zamanını almaz,
bence ne kadar zaman alır diye olayalanmak yerine deneyip görmelisin,
ben asm ile program yazıyordum,
c öğrenmek ne kadar zamanımı alır diye düşünürken epey vakit geçti,
c ye başlayıp asmde yaptıklarımı yapabilir hale gelmem,
düşünürken geçen vaktin onda biri kadar sürdü.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

musti463

Mustafa Emir SADE

pea

https://www.edx.org/course/utaustinx/utaustinx-ut-6-01x-embedded-systems-1172
15 hafta sürer :D

Pic'i register düzeyinde, datasheet karıştırarak öğrendiyseniz uzun sürmez. @RaMu çok doğru demiş.

mcn

www.teknikyazi.com --üşenme,erteleme,vazgeçme...

hgs

Geçmen gerekiyormu orasıda önemli bir soru aslında.

admittance

Ben de uzunca bir süre tüm projelerimi PIC ile yaptım, ama Cortex m-0 serisinin fiyat/performans oranlarını görünce artık ARM'a geçmem gerektiğini farkettim, nedense çok yavaş ilerliyorum, PIC kadar kolay kod yazamıyorum.Muhtemelen arkadaş da bu problemleri yaşayacaktır.

StDarg

merhaba arkadaşlar bende arm'a direk STM32F407 discovery ile başladım arm bilmeden üstesinden gelinirmi yoksa uğraştıracak mı?

mufitsozen

Alıntı yapılan: StDarg - 04 Nisan 2014, 17:28:49
merhaba arkadaşlar bende arm'a direk STM32F407 discovery ile başladım arm bilmeden üstesinden gelinirmi yoksa uğraştıracak mı?

yok yav ortalama bir Turke vizzt gelir. :D

ARM MARM bilmeye ogrenmeye ne gerek var, vakitde yok netekim.  :P

Zaten konu basligida bunu acikliyor. Bence PICden ARMa 2 bilemedin 3 saniyede gecilir.

discovery kit aldinizya tamam o kadari yeter. hemen CVye ARM da gomulu program yazdim yazabilirsiniz.  ondan sonra gelsin is teklifleri teknokentde booolll boolll parali isler, yurtdisina egitimler, ee sirket boyle degerli akilli adamlari kacirirmi, 3 ay sonra sef, 6 ay sonra mudur, 1 sene sonra CEO yapar, hemen nurol residence'da daire filan falan...
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

kimlenbu

Elektrik elektronik mühendisiyim, öncesinde de programlama altyapım vardı. PIC ve 8051'de assembly ve C ile program yazabiliyordum. 3-4 sene önce arm cortex m3'e geçeyim dedim neye uğradığımı şaşırdım.

PIC ve 8051 serisi 8bitlik işlemcilerde neredeyse registerları ezbere biliyordum, ama arm'da program yazarken datasheet hep açık olacak, imkanı yok akılda tutmanın. yeterli kaynak ve örnek program yoktu.

stm32f103vbt6 ile çalışmaya başladım ama kısa sürede pes ettim çok karışıktı ve vaktim yoktu.

şimdi stm32f4 discovery ile çalışıyorum, çok fazla kaynak var, keil kütüphaneleri oturmuş durumda, türkçe kaynaklar bile var artık.

Programlama altyapın iyiyse bütün donanımı olmasa da temel kullanımını 3 ay gibi bir sürede çözersin.

z

Yanlis hatirlamiyorsam 2004..2007 forumdan bir arkadasla arada bir ozel mesajla yazisirdik. Bana ARM ciplerle ugras deyip dururdu. O zamanlar bambaska bir ciple calisiyordum. Zaten ARM dokumanlarina bakinca da gozum korkuyordu.

Bir tarafta tamamen hakim oldugun bir cip diger tarafta koca bir ocu.

Hatta Olimex den ARM V7 iki minikkart da aldim ama laf olsun diye bir iki ugrastan sonra kaldirip attim.

Taaki kullandigim cipten soguyup ARM CM3 cipler cikana kadar.

Su slogandan etkilendim. 8 Bit fiyatina 32 Bit islemci. Eski islemcimin 16 bit oldugunu dusununce evet dedim artik bu ciple ugrasacagim.

Hemen bir kit siparisi verdim. Kit elime ulastiktan  hemen sonra artik ARM da led yakip sondurmeye baslamistim bile.

Sonuc:

Geceyimmi gecmeyeyimmi ne kadar zamanda gecilir sorgulamayacaksin. Ugrasmak, gercekten ogrenmek istiyormusun?

Cevabin evet ise bir kart alacaksin hepsi bu.

Gercekten niyetliysen devami corap sokugu gibi gelir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MrDarK

Bu sektörden para yiyorsan sormak bile saçma.

Kurumsal sektör fiyat performans farkından ötürü zaten ARM serisi chipler tercih ediyorlar.

Gerçektende işi fazlasıyla kolaylaştırmışlar özelliklede ST son dönemde harikalar yapıyor. Geç bile kalındı fakat neyse
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

sigmoid

Arkadaşlar bir soruda ben sormak istiyorum.  Programlamayı çözdük diyelim. Bu işle hobi olarak uğraşan biri nereden temin edebilir. Karaköyde uygun fiyata bir veya iki adet bulabiliyormuyuz. 

StDarg

Alıntı yapılan: mufitsozen - 05 Nisan 2014, 09:53:20
yok yav ortalama bir Turke vizzt gelir. :D

ARM MARM bilmeye ogrenmeye ne gerek var, vakitde yok netekim.  :P

Zaten konu basligida bunu acikliyor. Bence PICden ARMa 2 bilemedin 3 saniyede gecilir.

discovery kit aldinizya tamam o kadari yeter. hemen CVye ARM da gomulu program yazdim yazabilirsiniz.  ondan sonra gelsin is teklifleri teknokentde booolll boolll parali isler, yurtdisina egitimler, ee sirket boyle degerli akilli adamlari kacirirmi, 3 ay sonra sef, 6 ay sonra mudur, 1 sene sonra CEO yapar, hemen nurol residence'da daire filan falan...

Hocam burda asıl demek istediğim arm mimarisini bilmeden daha yüksek bir işlemciyle işin içine atlamak ne kadar doğru olur.İşi temelden öğrenmek için bu çip uygun mudur değilmidir? ama elimdeki kitle uart spi  vs birimlerini kullanara basit de olsa uygulamalar yaptım.yapıyorumda.Tek sıkıntım işin içine girince temelinden öğrenemediğim için eksik yanlarım olacak korkusu var.Hem led yakıp söndür sonra bunu CV ne yazan adamlardan değilim.
saygılar.